Suurmoskeijahanke herättää pelkoja myös muslimipiireissä – ”Pahimmillaan Suomesta tulee uusi Ranska”!
- - - - - - - - - -
Omaiset Expressenille:
Kateissa ollut 11-vuotias tyttö kuoli Tukholman iskussa
Kukkia ja pehmolelu iskupaikan luona Tukholmassa.
Kukkia ja pehmolelu iskupaikan luona Tukholmassa. (KUVA: Aleksi Jalava)
Perheenjäsenten mukaan viranomaiset ovat vahvistaneet heille, että lapsi kuoli hyökkäyksessä.
Aiemmin kadonneeksi ilmoitettu 11-vuotias tyttö oli yksi Drottninggatanin kuorma-autoiskun uhreista, lapsen läheiset ovat kertoneet Expressen-lehdelle.
– Meille kerrottiin iltapäivällä, että hän on kuollut, lapsen sukulainen sanoo lehden mukaan.
Perheenjäsenien mukaan tyttö oli iskun tapahtuessa kävelemässä koulusta kotiin, kuten tavallista siihen aikaan iltapäivästä. Lapsella oli tapana ottaa bussi koulusta keskustaan ja sitten vaihtaa metroon, jolla hän meni kotiin vanhempiensa luo.
– Hänelle on tavallista liikkua siinä paikassa. Hän tuntee paikan hyvin ja on siellä päivittäin, yksi tytön sukulaisista kertoi Expressen-lehdelle aiemmin, kun lapsi oli ilmoitettu kadonneeksi.
Lehden mukaan lapsen piti tavata perjantaina äitinsä metroasemalla. Hän keskusteli äitinsä kanssa puhelimessa hetkeä ennen iskua.
Lasta etsittiin kadonneena ennen kuin poliisi lopulta oli perheeseen yhteydessä ja perheen mukaan vahvisti hänen kuolleen. Poliisi ei ole tiedottanut asiasta julkisuuteen.
Poliisi tosin on ilmoittanut tunnistaneensa yhden uhrin ja olleensa yhteydessä tämän perheenjäseniin.
Tähän mennessä neljän ihmisen on vahvistettu kuolleen hyökkäyksessä. Kolmen uhrin tunnistaminen on vielä kesken.
Samuli Launonen
11
Suurmoskeijahanke herättää pelkoja myös muslimipii
5
169
Vastaukset
- Minne.paetaan---
Suomeen EI MOSKEIJAA, se ON ehdoton vaatimus,
MUSLIMIT POIS EUROOPASTA !
heitä autettakoon omaan maahansa,
tänne niitä ei saa ottaa,
muslimit tulee aiheuttamaan suurta levottomuutta ja turvattomuutta
kohta KOKO EUROOPASSA .
Täällä on kohta huono olla kenenkään,
katsokaa Ruotsiin siellä ON JO suuria vaikeuksia, suuria levottomuuksia,
kohta ruotsalaiset itse joutuu lähtemään pakolaiseksi,
MUTTA MINNE !!!!???? - Miettikääs
Millä tavoin peloittaa ?
Onhan meillä näitä eri uskontoja vähän jokalähtöön.
Isiksen kaltaiset eivät ole mitään uskovaisia.- Minne-paetaan---
Sunnit ja shiiat ovat , sillä rahoitusta sieltä tulee vain toiselle, joten pian on sota Suomessa ja henki uhattuna kaikilla täälläkin.
- Näin-0n-asia
Hävetkää-suvakit kirjoitti:
Tuonkin tytön veri tulee suvakkien päälle
Koska Islamin eri suunnat eivät voi elää sovussa kotimaissakaan, miten se voisi olla mahdollista nyt esim. vaikka Suomessa.
On täysin ajattelematonta ja vastuutonta luoda Suomeen sellaista maaperää,
että taistelut siirtyisivät suuressa mittakaavassa meidänkin maaperälle.
- Niissä-haudotaan
suuria joukkotapahtumia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11556Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 116810
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683