Länsisiperianlaika lintukoiraksi

Länslaika

Kertokaahan saako länsilaikasta hyvää linnunhaukkujaa, kun olen kuullut että se on pääasiassa isomman riistan koira. Entäs sopiiko se ensikoiraksi? Onko vaikea kouluttaa?

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laikanainen

      länsilaika voi sopia linnulle paremmin kuin itälaika, kun se on kevyempi koira, se pääsee paremmin lähelle...laika vaatii kunnollisen kouluttamisen, voi olla hyvä ensikoiraksi tai haastava. Itälaikaa ei suositella ensikoiraksi kovan luonteensa takia.(kokemusta on)

    • Minä6373

      Kiistämätön faktahan on siis se, että laikoista ei saa metsäatyskoiria tekemälläkään. Hanki perhoskoira, siinä vasta peli.

      • velaika

        Kyllähän se niin on ajavat perkeleet jäniksiä haukkuen, pitävät riistalinnun haukulla, muutenkin oikein monipuolinen hyvin noutaa vedestä sorsia metsästyskaverina mitä mainioin ja lapsirakas hyvähermoinen hirvikoira ja on todellakin älykäs tottelevainen isäntäperheeseen kiintyvä joka tietää arvonsa ei hauku turhia tosin ei kaipaa rapsutusta tai muuta lepertelyä. Ja on todella hyvä hanakka oppimaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2411
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2157
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2028
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      168
      1521
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      635
    Aihe