Tässä taas, siis taas, loppuviikosta kaupassa käydessäni oli tuotteita ''alennuksessa'' punaisin -30% lappusin. Osa-aikatyöläisenä ja en niin vaativana ostan näitä ''edullisempia'' tuotteita. Koetan aina sitten kassalle tullessani laittaa tavarat hihnalle sillä tavalla että tarjouslappu näkyy varmasti myyjälle. Nyt tein myös niin, kolme tuotetta oli varustettu punaisin lapuin ja kaikki oli peräkkäin hihnalla , mutta kun asetin koria pinoon, myyjä pyöräytti kaksi niistä tuotteista sillei että laput jäivät alapuolelle ja veti lukijasta täydellä hinnalla, yhteen laski alennuksen. Seurasin tätä sivusilmällä ja olin aivan varma että teki tämän tarkoituksella. Olin niin ällikällä lyöty että en sanonut mitään, maksoin ja otin kuitin ja katsoin ulos mennessäni, ja vain yksi alennettu ostos. En mennyt tekemään reklamaatiota koska alan kyllästyä siihen. Samasta syystä olen palannut vuoden aikana useita kertoja kassalle, alkaa vain KYLLÄSTYTTÄÄ. Miksi laittaa lappusia jos ei asiakas niistä saa alennusta..??
S-Marketin punaiset -30% tarraset
6
643
Vastaukset
- smarketti
Tähän voisi auttaa toi uusi www.nonono.io palvelu, sinne voi kirjottaa julkisen palautteen nimimerkillä. Näyttää myös yritykset tulleen vastaamaan kovinkin nöyrästi ja hyvittäneet virheet.
- eiuskois
Samoin on käynyt minulle. Ei mitään alennusta kun luin kuittia kotona.
- tyhmääsakkia
Tännehän tuosta kannattaa itkeä eikö ole munaa sanoa kassalla suoraan jos vedätetään??
- uggghh
tyhmääsakkia kirjoitti:
Tännehän tuosta kannattaa itkeä eikö ole munaa sanoa kassalla suoraan jos vedätetään??
Hyvä-uskoinen ja sini-silmäinen asiakas kun luottaa kaupassa saamaansa palveluun niin ei kehtaa heti maksun jälkeen alkaa kuitti kädessä tsiikailla hintoja. Kotona sitten tarkastellaan ja tämä on varmaan yleistä useissa kodeissa mutta siitä vaietaan. Olen alkanut miettiä ettäkun puhutaan myymälävarkauksista ja että niiden estäminen vaikeaa. Silloin mietin että koettaako kauppiaat tällä tavoin paikata varkauksista johtuvia tappioitaan, kuka sen sanoo heidän motiivinsa.... Varkaudet on helppo nollata, jos vaan halutaan se tehdä. On kuitenkin väärin alkaa periä rehellisiltä ja tunnollisilta asiakkailta täyttä hintaa alennetuista ja jo vanhoista elintarvikkeista, jos motiivi onkin noin alhainen kun aiemmin kirjoitin, tai oli mikä oli, ei se anna hyvää kuvaa kauppiaasta. Se kuuluisa sanontahan kuuluu ''kauppa perustuu aina petokseen kun tavaraa myydään voitolla''...mutta siihen asti se on hyväksyttävää kun sen normaali moraali suo. Mutta jos kerrotaan että saat halvemmalla niin annettaisiin silloin, eikä sorruttaisi siihen moraalittomaan petokseen. Nimittäin joka kerta kun menee punainen lappu ohi lukijan, kuittaan sen kymmenkertaisena seuraavalla kauppakäynnillä, en varkaudella, vaan sillä hieman moraalittomalla tavalla mitä kauppiaskin harrastaa. Menee tavaraa kassan läpi ovh'ta huokeammin, ja ilman punaisia tikettejä :)
- halpuutusta
vaiha kauppaa, itse käyn k- Super marketissa, siellä on -50 punaisia lappuja.
- hintansaväärti
Itse alkanut tarkistaa jo kaupan sisällä ettei aina tarvitse palata takaisin . Melko usein vääriä hintoja ja oikaisen , tosin on ruvennut kyllästyttää aina vaikka asiasta sanonkin .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237