S-Marketin punaiset -30% tarraset

tarkanMarkanAika

Tässä taas, siis taas, loppuviikosta kaupassa käydessäni oli tuotteita ''alennuksessa'' punaisin -30% lappusin. Osa-aikatyöläisenä ja en niin vaativana ostan näitä ''edullisempia'' tuotteita. Koetan aina sitten kassalle tullessani laittaa tavarat hihnalle sillä tavalla että tarjouslappu näkyy varmasti myyjälle. Nyt tein myös niin, kolme tuotetta oli varustettu punaisin lapuin ja kaikki oli peräkkäin hihnalla , mutta kun asetin koria pinoon, myyjä pyöräytti kaksi niistä tuotteista sillei että laput jäivät alapuolelle ja veti lukijasta täydellä hinnalla, yhteen laski alennuksen. Seurasin tätä sivusilmällä ja olin aivan varma että teki tämän tarkoituksella. Olin niin ällikällä lyöty että en sanonut mitään, maksoin ja otin kuitin ja katsoin ulos mennessäni, ja vain yksi alennettu ostos. En mennyt tekemään reklamaatiota koska alan kyllästyä siihen. Samasta syystä olen palannut vuoden aikana useita kertoja kassalle, alkaa vain KYLLÄSTYTTÄÄ. Miksi laittaa lappusia jos ei asiakas niistä saa alennusta..??

6

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • smarketti

      Tähän voisi auttaa toi uusi www.nonono.io palvelu, sinne voi kirjottaa julkisen palautteen nimimerkillä. Näyttää myös yritykset tulleen vastaamaan kovinkin nöyrästi ja hyvittäneet virheet.

    • eiuskois

      Samoin on käynyt minulle. Ei mitään alennusta kun luin kuittia kotona.

      • tyhmääsakkia

        Tännehän tuosta kannattaa itkeä eikö ole munaa sanoa kassalla suoraan jos vedätetään??


      • uggghh
        tyhmääsakkia kirjoitti:

        Tännehän tuosta kannattaa itkeä eikö ole munaa sanoa kassalla suoraan jos vedätetään??

        Hyvä-uskoinen ja sini-silmäinen asiakas kun luottaa kaupassa saamaansa palveluun niin ei kehtaa heti maksun jälkeen alkaa kuitti kädessä tsiikailla hintoja. Kotona sitten tarkastellaan ja tämä on varmaan yleistä useissa kodeissa mutta siitä vaietaan. Olen alkanut miettiä ettäkun puhutaan myymälävarkauksista ja että niiden estäminen vaikeaa. Silloin mietin että koettaako kauppiaat tällä tavoin paikata varkauksista johtuvia tappioitaan, kuka sen sanoo heidän motiivinsa.... Varkaudet on helppo nollata, jos vaan halutaan se tehdä. On kuitenkin väärin alkaa periä rehellisiltä ja tunnollisilta asiakkailta täyttä hintaa alennetuista ja jo vanhoista elintarvikkeista, jos motiivi onkin noin alhainen kun aiemmin kirjoitin, tai oli mikä oli, ei se anna hyvää kuvaa kauppiaasta. Se kuuluisa sanontahan kuuluu ''kauppa perustuu aina petokseen kun tavaraa myydään voitolla''...mutta siihen asti se on hyväksyttävää kun sen normaali moraali suo. Mutta jos kerrotaan että saat halvemmalla niin annettaisiin silloin, eikä sorruttaisi siihen moraalittomaan petokseen. Nimittäin joka kerta kun menee punainen lappu ohi lukijan, kuittaan sen kymmenkertaisena seuraavalla kauppakäynnillä, en varkaudella, vaan sillä hieman moraalittomalla tavalla mitä kauppiaskin harrastaa. Menee tavaraa kassan läpi ovh'ta huokeammin, ja ilman punaisia tikettejä :)


      • halpuutusta

        vaiha kauppaa, itse käyn k- Super marketissa, siellä on -50 punaisia lappuja.


    • hintansaväärti

      Itse alkanut tarkistaa jo kaupan sisällä ettei aina tarvitse palata takaisin . Melko usein vääriä hintoja ja oikaisen , tosin on ruvennut kyllästyttää aina vaikka asiasta sanonkin .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      194
      18003
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3835
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      35
      2013
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1540
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      68
      1522
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1446
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1344
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1314
    9. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      123
      1259
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    Aihe