Vuokra-asunnon esitteleminen

Pompoteltava

Olen vuokrannut asuntoni yksityiseltä, joka nyt yrittää myydä asunto-osakkeensa. Tähän mennessä olemme toimineet kaikin puolin hyvässä yhteistyössä, joten lupasin hyvää hyvyyttäni esitellä asuntoa, jotta vuokranantajan ei tarvitse tulla tänne vieraalta paikkakunnalta.

Nyt kuulin, että esittely oli kääntynyt lähinnä minua vastaan: Oli nuuskittu ja juoruttu sitä ja tätä sekä moitittu, että en suostunut näyttämään kaikkia tiloja kuten makkaria ja vaatehuonetta. Olen lisäksi itse vakuuttunut siitä, että alunperinkään tällä uteliaalla henkilölle ei ollut aikomustakaan ostaa tätä kämppää.

Miten tämän voisi välttää jatkossa?

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkikinsanoo

      Ei sitä voi välttää mitenkään. Lain mukaan vuokranantajalla on oikeus niin asunnon kunnon ja hoidon tarkistamiseen kuin myytävän asunnon näyttämiseen.

      Ja huom tämä oikeus koskee koko asuntoa, ei vuokralainen voi rajata mitään asuntoon kuuluvaa sen ulkopuolelle.

      Ihan joka päivä vuokranantaja ei silti voi ravata, paitsi jos se on välttämätöntä.

      • mikko.ss

        niinpä ja jollei vuokralainen päästä isäntää asuntoon tulee poliisi isännän avuksi. jollei sittenkään päästä tulee kaiken muun päälle häätö.


    • oho3

      "Miten tämän voisi välttää jatkossa?"
      Helposti ostat sen asunon.

    • rthrthrthrt

      Normaali asuntoa ostava haluaa nähdä esittelyssä kaikki huoneet, ei vain osaa asunnosta. Jos itsekin etsisin asuntoa, haluan nähdä myös makkarin ja vaatehuoneen. Jos en niitä näe, en tee kauppoja. Normaaleissa asuntoesittelyissä näytetään lähes aina jokainen huone. Eikä vuokralaisella ole minusta oikeutta rajata tiettyjä huoneita asunnosta esittelyn ulkopuolelle tai ei ainakaan pitäisi olla. Kaappien sisältö ei tietenkään kuulu asunnon ostajalle tai vuokranantajalle, mutta se onkin eri asia.

      Ja mitä tarkoitat nuuskimisella ja juoruamisella? On normaalia hieman udella, minkälaista porukkaa asuntoyhtiössä asuu ja mitä naapurissa on. Jos asuntoyhtiössä ja seudulla on levotonta, ei asunnon ostaminen ole kovinkaan houkuttelevaa. Ja asuntoyhtiön taloustilanne on myös tärkeä tieto. Tietenkin nuuskiminen voi liittyä asunnon kunnon selvittämiseen, minkä jokainen järkevä asuntoa etsivä haluaa tietää (eikä pelkät remonttien ajankohdat kerro kaikkea). Joten monet asiat, joita luultavasti pidät uteliaisuutena, voi olla vain järkevää toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      70
      10528
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      240
      4494
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3892
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      161
      3388
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      40
      3138
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      43
      2847
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2320
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1930
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1726
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1445
    Aihe