Äänestysprosentti on pettymys

Melkein 43 prosenttia äänestysoikeutetuista ei sitä käyttänyt. Kajaanissa alle puolet jätti äänestämättä.
Vastaavasti Kärkölässä äänestysprosentti nousi 86 prosenttiin.

Ovastko kansalaisten asia liian hyvin vai liian huonosti kun äänestäminen ei kiinnosta, voi itseltään kysyä.
263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onhan "nukkumisellakin" oma sanomansa. Olen kyrsiintynyt tms.

1Äänestä

Jos nettiäänestys saatais rinnakkaismahikseksi, äänestysprosentti nousisi meilläkin 80-90 prosenttiin.
Kun se kerran Virossa onnistuis, miksei Suomessakin? Kokoomus eikä suurpääoma tähän suostu kun se tietäisi muutoksia kuntien ja eduskunnan kokoonpanoihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryökkynen kirjoitti:

Melkein 43 prosenttia äänestysoikeutetuista ei sitä käyttänyt. Kajaanissa alle puolet jätti äänestämättä.
Vastaavasti Kärkölässä äänestysprosentti nousi 86 prosenttiin.

Ovastko kansalaisten asia liian hyvin vai liian huonosti kun äänestäminen ei kiinnosta, voi itseltään kysyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu