Olisi mahdollisuus sijoittaa 35000 euroa. Antakaa HYVIÄ sijoitusvaihtoehtoja.
35000 euroa, mutta mihin?
melkeinNalle
10458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aloita esim seitsemällä ison listan firmalla, eri toimialat, myös yhtiöt jotka maksavat osinkoja.
- Liity osakesäästäjiin, lue alan lehdet, käy infoissa ja agm:ssä. Varo esim näitä keskustelupalstoja, ne tyhmentävät (toivottavasti ei tämä kirjoitus ;)
35 000 on niin iso summa että se on monelle tämänkin palstan lukijalle pelkkä märkä uni!
Onnea sijoituksiin ja vielä pääset osin tämän kevään osinkoihin kiinni!
Varo myös pankkien ja muiden tyrkyttäjien ja kotiin soittelijoiden juttuja! Muista että päätökset teet Sinä, ja vastuu on aina Sinulla!
Ennenkaikkea perehdy asioihin, se on yksinäistä puuhaa, vähän kuin kirjailija. Minäkin makaan sängyssä usein tuntikausia ja luen vuosikiertomuksia, lehtiä yms raportteja... Iloja tuovat yhtiökokoukset, puolihuijarifirmojen infot (viiniä ja suolaista) sekä toisten sijoittajien jutut (viihdettä).
Onnea matkaan!
Itse sijottaisin tulevaisuuden ykkösalalle. Liittyisin compactiorinejä valmistavaan Osake -bisneksen pääomistaja Duråppin ylläpitämään verkkomainosten "vastaanottajaryhmään". Tämän jälkeen kontaktoituisin ryhmän ylläpitämiin firmoihin, jotka valmistavat erityisesti pakkasta kestäviä aurinkokennoja.
itse en sijoita LISÄÄ nyt mihinkään, vaan istun rahojen päällä epämääräisen ajan. siksi en ala mitään neuvomaankaan.
Kallista on....
Kiitos neuvoista, varsinkin Tollolle.
Kannattaa ensin miettiä ne tavoitteet ja sitä kautta riskinotto? Onko haaveissa kääntää kympit milliksi vai onko elintärkeää pitää pääoma tallessa ilman tappioita?
Jos kokee, että kaikkein tärkeintä on rikastuminen, niin hajauttaminen kannattaa unohtaa tai sitten pitää hoitaa hajautus äärimmäisellä velkavivulla. Useaan suureen yhtiöön sijoittaminen voi olla ihan hyvä strategia, jos ei hae sitä rikastumista, vaan mukavan realistista omaisuuden kartuttamisvauhtia, mutta on myös valmis kestämään tappioita ainakin väliaikaisesti.
Jos oikein turvallista tallepaikkaa hakee rahoilleen, niin sijoittaminen voi ylipäätään olla väärä paikka rahoille, mutta jos kuitenkin jonkunlaista riskiä kestää, niin indeksisijoittaminen maailman osakkeisiin yhdistettynä muihin omaisuusluokkiin sijoittamiseen tuo melko turvallista ja perinteisesti hyvääkin tuottoa.
sijoita+pörssiin...jos+olisit+eillen+sijoittanut+35+000+euroo+Valoehen.....nyt+kassassa+olisi+25%:ssaa+enempi+rahaa+,+siis+8+750+euroo+enempi+fyffeee...ja+huomenna+olis+vielä+enempi....se+nimittäin+nyt+nousee+!!!!
Nämä+konkurssin+partaalla+horjuvat+yhtiöt+eivät+ole+ihan+parhaita+kohteita+ainakaan+aloittelijalle,+jos+kenellekään.++Liikettä+riittää,+mutta+useampikaan+25+%+päivänousu+ei+hyödytä,+kun+eräänä+päivänä+tulee+ilmoitus+kaupankäynnin+lopettamisesta+konkurssihakemuksen+takia.++Se+on+silloin+nollan+arvoinen+sijoitus.
Bank Norwegian maksaa 1.75 prossan koron. Kaikissa osakesijoituskohteissa on aina vaarana, että kurssi putoaa
milloin enemmän milloin sitäkin enemmän. Nousun mahdollisuus on aina pienempi.
Elämässä+on+myös+riski+siihen,+että+se+päätyy+kuolemaan.+Jos+tuota+jännittää+niin,+ettei+uskalla+elää...+Saatoit+menettää+jotakin.
Sama+ongelma+on+pörssikursseissa.++Voi+käydä+vaikka+mitä,+silti,+niin+kauan+kuin+pörssitoimintaa+on+harjoitettu,+se+on+tuonut+osallistujille+noin+10%+vuosituoton.+Ajallisesti+tuo+toki+vaihtelee+paljon.
Viimeinen+kommentti+"nousun+mahdollisuus+on+aina+pienempi"+on+varmaankin+jotakin,+jolle+ei+löydy+mitään+perusteluja.
Aika+kivoja+amerikkalaiset+Reit-yhtiöt,+jotka+maksavat+kuukausittain+osinkoa.+Ei+tarvitse+odottaa+vuotta+seuraavaan+osingonjakoon.+Ei+tule+myös+ikävää+12%+osinkodippiä+6%+osingosta,+josta+vielä+verot+menee+päältä.+Sitten+on+kotimaisia+pizza+ja+restamax+++rakennusliikkeet+ja+sellufirmat,+NAM