Hei. Meillä rakenteilla uusi omakotitalo hartiapankki tyyliin ja nyt olisi aika valita kylpyhuoneen saumalaasti. Mitä suosittelisitte? Aikaisemmin kokemusta kiillosta ja tuntui karkealta.
Mikä on paras saumalaasti.
9
10158
Vastaukset
- saumaus
jos kyse on laattojen saumaus niin yksi merkki olisi Ultracolor Plus 114
5 kg maksaa 32€40cent Laattapisteestä ostettuna- Raksaprojekti12
Ok. Laattojen saumaus edessä, lattia ja seinät.
- saumaossi
Jotkut ammattilaastit sitten kuivuvat todella nopeasti. Eli jos ei tiedä mitä tekee, niin jäähtää käsiin taikka sitten pitää tehdä pikku erillä kerrallaan. Itse vetelin Mapein lastilla ja 20-30min oli max käyttöaika.
- MAPEI_
Tuosta voisi katsoa https://www. netrauta.fi
- Raksaprojekti12
Taidamme päätyä Casco dekor saumalaastiin. Ei ole ainakaan liian nopea laasti.
- Esi_merkki
Kaverilla on samassa pesuhuoneessa Kiillon saumalaastia ja Mapein Ultracolor laastia ja Mapein laastiin tulee paljon enemmän likatahroja vaikka sen pitäisi olla parempaa.
Jos haluaa likaantumattomat saumat kannattaisi valita epoksi saumalaasti.- NickNailer
Epoksisaumaa ei amatööri saa aikaan. Laasteja ne eivät ole ollenkaan, vaan esimerkiksi epoksia ja hiekkaa. Kaksikomponnettisina eposkia on hankala tehdä oikeaa määrää. Saumaus kannattaa laoittaa pienellä tipalla, jotta näkee kuinka paljon ehtii saumata ja ennen kaikkea puhdistaa ennen kuin aine jämähtää. Kovettunut epoksi ei lähde laatasta millään (tosin rukoilemista en ole kokeillut).
Eposki saumausta varten kannattaa hankkia levitystuubi, niin siivoustyön määrä vähenee olelliisesti. Pienet epoksisaumat teen maalarinteipin avulla, säästyy valtava määrä työtä.
Saumalaasteissa on eroja ja sitten on niitä tuotteita, joiden laatu vaihtelee. Kotimaisella on jäökimmäisen osalta huono maine. Minä en ole itse havainnut po. ongelmaa, mutta alalla siitä kyllä puhutaan. Voi olla huhu vailla pohjaa.
- Remontoija15
Meillä oli kylppäriremppa 2 vuotta sitten ja laitettiin Kiillon valkoista saumoihin. Jo nyt näkyy harmaata alta, että ei hyvä. Toinen remontoija teki vessan viime vuonna, johon tuli Mapein laastia. On hyvä. Molemmat remontoijat valittelivat Kiillon saumalaastista, että on hankalaa käyttää.
- apusaumari
Vimpan päälle taiteen ym. pyrokraattisten sääntöjen mukaan kaikki laastit (kuin myös vesieristys) täytyisi olla samaa tuoteperhettä ja noin ollen samalta valmistajalta mukamas keskenään "yhteensopivat". Mutta ehkä voi unohtaa huuhaan..jos voi.
Hinnoissa ja työstettävyydessä on melkoisen merkittäviä eroja eri saumalaasteissa kuin myös väreissä ..
En nyt oikein oivalla jotta mitä merkitystä noin niikui käytännössä..on itse en ainakaan ole kuullut jotta minkään vähänkään asiallisen valmistajan laastit tavanomaisessa koti käytössä olisivat aiheuttaneet oikein käytettynä pahempia ongelmia kestävyydeltään tai laadultaan, mutta jos haluaa maksaa ja luulee.. nii ammattilaisten suosimat kalliihkot Ardex tuotteet eivät eivät ole mitään kiillon valmistamia, sensijaan väärin tehty työ onkin siten jo eri propleema ja yleisin syy virheisiin saumoissa.
Saumasuoja ainekkaan ei ehkä aina ole huono käsittely vaikka?
Lähes kaikki merkittävimmät laastitkin nykyään täyttävät mm,VTT.n ja/tai monet muut serfikaatit jos joku on senverta pöljä et uskoo moisiin maksettuihin testeihin ynnä muuhun sellaiseen joka ei muute yhtää paljoo auta sitte kun ja jos ongelmia ilmenee ja on melkei itsestäänselvyys markkinoinnissa nykyään.
Kiillon saumalaasti muuten ainakin (omien kokemuksien mukaan) muuttaa märkänä väriä niin jotta äkkinäinen luulisi sen imasevan vettä sisäänsä oikein reippaasti, mutta moisesta tuskin tarvii peljästyä kyseessä lienee tuotteen "ominaisuus" ei virhe jos vaikka valmistajalta kysyisi.
Mutta Kiillon saumalaasti on melko perus rautakauppa kamaa, myös suht helppoa käyttää verrattuna nimenomaan moneen nopeammin kuivuvaan jossa on huomattava lyhyt työaika.
Siis toisin kun..moni muu.
Saattaa muuten oikeasti säästää sievoisen summan ongelmitta ainevalinnoillakin rakentamisessa ottamatta lainkaan kantaa jonkin tuotteen oletettuun hyvyyteen, huonouteen, käyttökelvottumuuteen tai paremmuuteen käytännön käytössä tai testattuna koeoloissa.
Monet on iha huuhaa uskomuksia joita perustellaan kaikenmoisella epäoleellisemalla kuten testeillä joitten merkitys käytännönelämässä on mieltälieventävää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1893149- 552619
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk142380- 2422344
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I102322Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572066Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841810Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva381786Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve591761Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161749