Näyttääkö Canon myös muiden valmistajien akkutiedot, varaustilanteen ja kyvyn?
Korvikeakku?
Kanonisti70
7229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennen muinoin ei akulla ollut väliä, mutta silloin ei olut niin paljon informaatiota näytettävissä, vain varaustila.
Nykyisissä kameroissa on yksilöity akun tunnistus ja info, se ei ainakaan kaikilla tarvikeakuilla toimi.
Nikon kuulemma aikoo laittaa omiin kameroihinsa piraattiakkujen eston niin, että vieraat akut ei pitäisi edes pystyä käynnistämään kameraa.
Omana kokemuksena voin sanoa vain, että piraatiakkujen laatu vaihtelee suuresti. Jotkut yksilöt on erittäin tehokkaita toiset lopahtaa äkkiä.
On tietysti houkuttelevaa ostaa halvimmillaan 30€:n piraati lähes 100 €:n originaalin sijaan. Toimivuutta ei kuitenkaan tiedä ennen kuin kokeilee jotakin merkkiä omassa kamerassaan.
Minulla on ollut ongelmia noiden tietojen kanssa myös originaali akkuja käytettäessä.
Katsoin erään liikkeen tarjontaa. Piraattien ilmoitettu kapasiteetti on yleensä selvästi originaalia pienempi.
Mikä Canon?
EOS 70 D. Näyttää alkuperäisellä akulla sekä varaustilanteen että -kyvyn. Epäilen, että korvikeakulla ei ehkä näy kumpaakaan. Eräät puhelinmallit eivät toimi kuin ainoastaan alkuperäis-akuilla
Minä olen käyttänyt Canon 60D:ssä lenmarkin akkua, näyttää tiedot ja on kestänyt yli viisi vuotta. Canonin oma näyttää tiedoissa yhtä punaista. Kuvia on otettu noin 12000 kpl.
Puhelimessa piraattiakut eivät kestä samalla tavoin kuin kameroissa, näin infottiin verkkokauppacomissa kun kyselin puhelimeen piraattiakkua.
Piraattiakkuja ei pidä missään tapauksessa ostaa, tarvikeakku sitten on eri asia.
tarkoitin tarvikeakkua tuossa puhelijutussa :) sori :)
Canon Legria HF R606 videokamera ei ainakaan näytä 3. osapuolen vara-akulla mitään tietoja, muuta kuin että akku ei ole Canonin.