Lasten ja nuorten kirkosta erottaminen ET-avain

Sekulaarist

Aikuiset eroavat kirkosta yleensä nettipalvelun kautta. Siis www.eroakirkosta.fi/
Ihan hyvä. Tällöin kuitenkin perheen lapset ja nuoret vielä jäävät kirkkoon.

Tilastojen mukaan monet lapset ovat ”unohtuneet” kirkon jäseniksi - ja pakolliseen uskonnonopetukseen koulussa. Kouluikäisten kirkkoon kuuluvuus on toistaiseksi paljon suurempaa (yli 80 %) kuin 30-45-vuotiaiden kirkkoon kuuluvuus (noin 60 %).

Yhä useammat kirkosta eronneet ovat alkaneet erottaa myös lapsiaan. Perheen katsomuksellisen ja kasvatuksellisen tilanteen harmonisuuden kannalta on hyvä, jos lapsetkin ovat kirkon ulkopuolella niin kuin vanhemmat tai toinen vanhemmista.

Uskonnonvapauslain 1.3.2017 voimaan tuleen muutoksen jälkeen lapsi jää uskonnollisten yhdyskuntien ulkopuolelle, mikäli vanhemmat eivät yhdessä liitä häntä sellaiseen. Tämä on hyvä esimerkki "sekapareille" (toinen kirkossa, toinen ei) taannoisen kirkon jäseneksi kastamisen aiheuttaman tilanteen korjaamiseksi.

Ero kirkosta avaa perheelle bonuksen valita koulussa elämänkatsomustieto eli ET katsomusaineeksi kirkon jäsenille pakollisen uskonnon sijaan.

Nuoren 15-vuotispäivää voi juhlistaa vähintään yhtä juhlavasti kuin ”ripiltä pääsyä”. Uskonnottomana lapsi ja nuori on erittäin OK.

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei uskonnon opetus ole pelkkää jeesustelua, siinä opitaan erilaisista kulttuureista, ja on muutenkin yleissivistavää. En ole koskaan kuulunut kirkkoon, mutta ei uskonnonopetus minua haitannut.

      • rotukriitikko.realisti

        Uskonto oli mielestäni mielenkiintoisin aine koulussa, vaikka olen ateisti. Jos uskot kaiken kuulemasi, on uskonto sinulle ehkä ihan hyvä vaihtoehto.


    • Lukija.huom

      Elämänkatsomustieto on monipuolisempi ja mielenkiintoisempi kuin uskonto. Vertaa vaikkapa opetussuunnitelmia, www. oph.fi

      Kirkkoon kuulumaton peruskoulun oppilas voi siirtyä uskonnosta elämänkatsomustietoon (ET) milloin vain, huoltajien ilmoituksella, mutta paras aika on lukuvuoden vaihto. Juuri NYT ennen kesälomia kannattaa tehdä ilmoitus koululle. Näin se ehtii vaikuttaa parhaiten opetusjärjestelyihin, kun rehtori tietää ET-ryhmän koon elokuussa alkavalle lukuvuodelle.

      Lukiossa on kaksi pakollista uskonnon/eT:n kurssia, ja opiskelija voi itse päättää, kumman aineen pakolliset suorittaa - siis jos EI kuulu kirkkoon. Kirkkoon liitetyille ja kuuluville lukiolaisnuorille on "pakkouskonto".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      112
      5158
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      153
      5103
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4772
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      3054
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2803
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      22
      2241
    7. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2204
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      42
      2017
    9. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      41
      1858
    10. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1598
    Aihe