Täytän tänä vuonna jo 25 vuotta ja EDELLEEN kärsin koulukiusaamisen vaikutuksista, kiitos yläasteen kiusaajille 10 VUODEN TAAKSE!!
Olen yrittänyt opiskella. Kävin lukion ja nyt olen yliopistossa. Ja tänään, kun kävelin yliopistolle, sain paniikkikohtauksen.
Täysin samanlaisen paniikkikohtauksen kuin yläasteella joka aamu. Ja miksikö? En tiedä.
Kun kaikki muut opiskelijat nauravat ja hymyilevät keskenään ja odottavat innolla tulevaisuutta, minä olen aina se, joka JOPA KÄVELLESSÄÄN kohti yliopistoa joutuu taistelemaan paniikkikohtausta vastaan.
Ajattelen yliopistollakin, että kaikki vihaavat minua, että kaikki puhuvat selkäni takana ja että kaikki juoruilevat minusta.
Tiedän, ettei asia oikeasti ole niin. Tiedän sen, koska kukaan ei tunne mua koko yliopistossa. Aiemmat traumat nuorten/nuorten aikuisten kanssa ovat kyllä pitäneet huolen siitä, etten pysty olemaan ihmisten seurassa OLLENKAAN!
Tiedän, että asia olisi pitänyt hoitaa jo yläasteella jossain terapiassa, mutta sain vain kuulla koulun kuraattorilta, ETTEI HÄNELLÄ OLE AIKAA!!!!!
Mutta tänään todella ärsytti se, että olen jo 25-vuotias JA VIELÄKIN ELÄN SAMOISSA TUSKISSA.
Joten, jos sinä kärsit, mene psykologille, keskustele joka viikko ammattilaisen kanssa, VAIKKA VÄKISIN!
Koska ei ole kivaa elää samat asiat mielessä vielä 100 VUODEN PÄÄSTÄ!!!!!!!!
Niin, ja KIITOS KIUSAAJAT!
Kiitos paljon, kiusaajat, KAIKESTA!!!
7
333
Vastaukset
- kaikkionhyvin
Psalmi 37
12. Jumalaton punoo juonia vanhurskasta vastaan ja irvistelee hänelle vasten kasvoja.
13. Herra nauraa jumalattomalle, hän tietää, että tilinteon päivä tulee.
14. Jumalattomat paljastavat miekkansa, jännittävät jousensa kaataakseen köyhän ja avuttoman, surmatakseen suoran tien kulkijat.
15. Mutta heidän miekkansa osuu heidän omaan sydämeensä ja heidän jousensa särkyy. - 3Euro70
Jos et vuosikymmenessä jo aikuistu, sitten vika on sinussa itsessäsi.
- KiitollinenEI
Jos ei ymmärrä aikuistumisen ja paniikkikohtauksen eroa, kannattaa ehdottomasti aikuistua.
- loläläilmotakytille
jos olet 25 niin miksi olet nuoret osiossa?
Tyypillisin määritelmä on määritellä se ihmisen toiseksi kaksitoistavuotiskaudeksi, jolloin nuoruus alkaisi 13-vuotiaasta ja päättyisi 24-vuotiaana. Noin 20–35-vuotiaita kutsutaan joskus nuoriksi aikuisiksi.
Hei!
Hyvä että jaoit kokemuksesi, sillä joku tätä lukeva voi olla juuri samassa tilanteessa kuin sinä 10 vuotta sitten. Kannustit muita samassa tilanteessa olevia juttelemaan ammattiauttajalle, mikä on hyvä neuvo. Muista että sinullakin on mahdollisuus vielä mennä juttelemaan esimerkiksi koulupsykologille asiasta, koska olet yliopiston opiskelija. Jos asia painaa mieltä niin kannattaa käydä juttusilla. Paniikkikohtauksiin on saatavilla apua.
Mukavaa keväänjatkoa, t. Sartsa ja Sampsa Nettisaapas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731