Motivaatio hukassa ja pieni pelko takaraivossa

lautailija3

Oon siis 13v tyttö ja oon alottanu tänä vuonna laskee parkissa. Se on tosi hauskaa tai ainakin oli.
Nyt tälleen loppu talvesta (vai oisko jo kevät?) tuntuu että en kehity yhtään. Sen takia ei nyt oikeen ole motivaatiotakaan.
Välillä minua rupee pelottamaan jotkut ihan pienet pressitkin, kun on tullut tänä talvena tiputtua (ja kaatuiltua) niitten päältä aika paljokin (ja voin sanoa että on sattunutkin). Tuo pelko ei sinänsä tunnu ylitsepääsemättömältä, mutta ei oo kiva laskee jos on pieni pelko takaraivossa siitä että jotain sattuu.

Mitä voisin tehdä tuolle pelolleni?
Ja miten voisin saada motivaation takasin?

P.S. Jos jollakin muulla on ollut pelkoja lautailua kohtaan, niin miten ootte päässy niistä yli?

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lumihepo

      Jos itellä on motivaatio hukassa niin katon yleensä jtn lautaleffoja tai -videoita. Sen jälkeen on aina hirvee hinku päästä laskee.

      Ja tuo pelko homma: älä jännitä! Jos ajattelet että kaadut ihan varmasti tai että kohta sattuu; niin silloin todennäköisesti käy niin. Mutta jos sen sijaan ajattelet että kyllä mä pystyssä pysyn ja lasket "rennosti", niin harvemmin kaadut. Ja jos kaadut niin nouse ylös jatka vaan matkaa, ei se haittaa! Kaikki lautailijat kaatuvat, myös ammattilaiset!

      Ja yksi joka kannattaa hankkia on selkäpanssari. Se suojaa selkää kovilta iskuilta. Se saatta tuoda myös luottamusta jonkin verran: ei satu vaikka kaatuisi selälleen (ainakaan niin paljon).

      Itellä oli polvet pari talvee sitten ihan mustelmilla kun tuli kaatuiltua :/

      • Juustokabanossi

        Ei todellakaan kannata tuhlata rahoja selkäpanssariin


      • Anonyymi
        Juustokabanossi kirjoitti:

        Ei todellakaan kannata tuhlata rahoja selkäpanssariin

        Ja perustelut kiitos! T. Kirran täti.


    • Anonyymi

      Lisää suojia siks aikaa kun saat taas hyvän tatsin laskuihin. Polvi, lonkka, häntäluu, rannetuet, selkäpanssari kylksuojilla ja tietty kypärä niin on jo aika varma olo seuraavaan reiliin🤺

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      123
      10110
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5026
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4862
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      8
      3306
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      15
      2530
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1750
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1593
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1546
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1464
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      68
      1445
    Aihe