Tänään vietetään Thaimaassa Perinteisen (Budhalaisen) kalenterin uudenvuodenjuhlaa. Eli songkran juhlaa.
Tosin nykyisin vuosi vaihtuu Thaimaassakin tammikuun alussa, kuten meilläkin.
Tämä vuosi 2017 on perinteisen kalenterin mukaan vuosi 2560.
Yleisestihän Songkran tunnetaan vain vesisodastaan. Ajatushan siinä on puhdistuminen. Vanhan pois peseminen, ja uuden puhtaan ja paremman alku.
Silloin myös kunnioitetaan vanhempia ihmisiä pesemällä (kaatamalla tuoksuvaa vettä) heidän käsilleen.
Myös temppeleissä vierailu on osa traditiota. Myös budhapatsaiden peseminen, kuuluu perinteisiin.
Jos tykkää uudenvuoden juhlista, Thaimaa on hyvä paikka. Ensin uudenvuoden aattona voi juhlia, sitten helmikuussa kiinalaisen kalenterin uutta vuotta ja huhtikuussa songkrania. Songkran näistä kuitenkin se suurin.
Khao lakissa songkran kestää käytännöllisesti vain päivän. Mutta pohjoisemmassa se voi kestää useita päiviä.
hyvää songkrania
14
358
Vastaukset
- ChiangMaiOriginal1
Moikka.
Meillä kestää viikon verran ja nyt pökkäs ongelmaa kun uusi säännös kieltää istumisen pikku lava-auton lavalla, jonne olemme aiemmin väsänneet lasten iloksi isot vesipaljut joihin olemme vielä notaneet "jäätehtaalta" isoja jääkimpaleita.
Siis nyt loppui meidän istuminen lavalla vesipyssyjemme kanssa, joka tietysti on ihan ok turvallisuuden kannalta, mutta tuosäännös voi aiheuttaa ongelmia paikallisten toimesta arkielämässä kuten aikoinaan jenkeissä, kun sielä tuli motoristeille kypäräpakko.
Suomipalsta rauhoittuneen Pat / Hua ja Lerppa / Gogo idiotismista sitten, kun vuosiluku suomessakin on 2560.
Siihen asti mukavaa kaikkea toivotan Thaimaata tervepäisesti kokeville.- asiantravel
täällä Rayongin seudulla ei ole ainakaan vielä kielletty tuota lavalla istumista joten songkranin juhlinta jatkuu entiseen tapaan.
- ChiangMaiOriginal1
Mainitsemani sääntö julkaistiin menneellä viikolla.
Se ei luonnollisesti vaikuta muutamassa päivässä eikä kohdistunut vesipyssyjuhlintaan, vaan koko maan liikenneturvallisuuden parantamiseen.
Thaimaassa on runsaasti myös lava-autoja, joiden hytissä on takapenkki ilman turvavöitä, joten tämä säännös kieltää myös sielä istumisen.
Säännös siis yksiselitteisesti kuuluu, että autossa ei saa olla matkustajia, joilla ei ole turvavyö käytössään ja myös sitä käytä.
Aika näyttänee säännöksen tehokkuuden ja seuraamuksen, mutta Thaimaalaiset ei ole siitä mielissään.
Onhan näitä säännöksiä Suomessakin aikanaan laadittu ja nyt ne on arkipäivää.
Mukavaa Songkrania kaikille ja malttia juhlintaan. - liekötotta
Minulle on kantautunut tietoa, että 6 henkilöä sallittaisiin lavalla istumassa.
Tämä tieto Thaimaan maaseudulla asuvilta. - ChiangMaiOriginal1
Tässä tämä:
นายกฯ สั่งเข้ม ก.ม.จราจร ย้ำมาตรการห้ามนั่งกระบะ เพื่อเพิ่มความปลอดภัย โดย ไทยรัฐออนไลน์ 11 เม.ย. 2560 20:30
อ่านข่าวต่อได้ที่: http://www.thairath.co.th/content/911297
- thainmies
Suomessa asuvat Thaimaalaiset viettävät Sonkgkramia 15.4 Jokelan koululla. Tervetuloa juhlimaan kanssamme.
- ThainAviomiesOriginal10
Kaikkialla mailmassa Thaimaalaiset viettävät SonGKrania, joten suomessa asuvat voinee tarkistaa mainitun SonKGraMin viettoa asianmukaisesta lähteestä.
Minusta on ihan kiva että tällä palstalla kerrotaan myös thai aiheisista tapahtumista suomessa.
Jos joku tietää lisää songkran tapahtumia tms, suomessa, niin kivahan niitä on lukea. Meilläpäin ei tänävuonna ole julkista songkrania, kuten edellisinä vuosina ollut. Jokuhan niistä aina kantaa taloudellisen riskin. Hyvä vaan jos sana leviää, jos se auttaa peittämään kuluja.
Kaikilla ei kuitenkaan ole niitä thaituttuja, tai suoria kontakteja, eikä kuulu thai facebook ryhmiin.
Muutenkin positiivisia juttuja on kivempi lukea. Negativiisuus kun ruokkii negatiivisuutta.
Pidetään tämä palsta jatkossakin asiallisena, ilman että kaikesta etsitään jotain huomautettavaa.
kiitos.- thainmies
Eräs tapahtuma Suomessa.
https://www.facebook.com/thaiseura/posts/226822794064839 - Gtrotter
Thaimaalaiset ovat samanlaisia kuin venäläiset. Muuttavat ensin ulkomaille ja sitten alkavat kaipaamaan kotimaataan ja sen tapoja. En ymmärrä.
- ThainAviomiesOriginal10
Hyvä Grotter.
Ei ulkomaille muutto tarkoita kulttuurinsa, uskontonsa, ym. ym. ja jne. jättämistä pois elämästään.
Koetko sinä jostain kumman syystä, että ajanlaskua eli vuoden vaihtumista ei voisi juhlistaa muualla kuin pelipaikalla?
Onko jotain muuta mitä sinä et ymmärrä, kerro vain ihan rehdisti omin sanoin ja olisi helpompi ymmärtää sinua jos kertoisit suhteestasi esim. Thaimaalaiseen. - Per-kel
O tempora,o mores! Jokainen tietysti taaplaa omalla tyylillään.- Meikäpojalle kyllä pari viikkoa vuodessa Suomessa sekä Thaimaassa riittää, ei sinne mikään hinku ole ! Eikä ole muita suomalaisia ikävä !
- ThaimaaOnPereestä
Olen Grotterin kanssa samaa mieltä.
En voisi muuttaa Thaimaahan, koska alkaisin kaipaamaan kotimaata,
En voisi viettää sielä suomalaista joulua enkä syödä lihapullia perunamuusilla.
En voisi Kalevalanpäivänä lausua runoja.
Siksi vain käväsen Thaimaassa ja silloinkin etsin suomalaisen baarin ja sieltä pöydän jossa istuu suomalaisia.
On niin kotoista syödä heidän kanssaan kaalikääryleitä niinkuin Inglesissä.
Muutenkin harrastan internetin virtuaalimatkailua, jota googlematkailuksi kutsutaan, niin minunkaan Grotterin tavoin ei tarvitse ymmärtää mitään. - periksetkunniaan
Kummasti kaikissa ekspattipäiden yhteisöissä niin Espanjassa, Portugalissa, Usassa kuin Thaimaassakin suomalaiset alkavat juhlia omia juhlapäiviään vasta ulkomailla. Ruotsissa onkin sitten osittain päinvastoin, ovat muuttaneet liian lähelle, jotta kunnioittasivat perinteitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088