näin uusiavuttomana kysyn onko suuri homma hioa (käsin?) massiivikoivuinen ruokailuryhmä ja petsata tai maalata se valkoiseksi. Nyt on tällä hetkellä pyökin värinen.
ruokailuryhmän petsaus
3
199
Vastaukset
- pellervo.maalaa
On se iso työ. Nyt siinä on petsaus ja lakka päällä tai mahdollisesti petsilakka. Jos ajattelet uudestaan petsata, pöytä pitää hioa puhtaalle puupinnalle ensin. Siinä on iso työ. Jos hommaan sisältyy tuolitkin, työ on lähes järjettömän suuri.
Maalaus on hieman helpompaa. Pinnat tulee ensin hioa mattapinnalle, jotta saat hyvän tartunnan. Sitten vain pohjamaalaus 2X ja välissä kevyt hionta pintamaalaus.Samaa mieltä edellisen kanssa ja kokemuksesta. Ilman koneita ei kymmenen vuotta riitä eikä hiomakoneilla pääse joka paikkaan. Maalaamisessakin on se hankaluus että puulle hiottu osa imee maalia hyvin mutta jo maalattu, mataksi hiottu pinta imee eritavalla ja vähemmän. Tätä tosin tasoittaa hyvin tehty pohjamaalaus. Pohjatyöt ovat työläin osa hommasta. Pintamaalauksestakaan ei pensselillä saa tasaista, ainakaan aloittelija.
- Eesaboy
Ei ole iso työ. Käy hiomapaperilla pinnat keveästi läpi, pyyhi rasvaiset jäämät jollakin "maalarinpesu" kemikaalilla sillä rasvaiseen pintaan maali ei tartu. Pohjammalia varmaankin tarvitaan pintamaalin alle. Keksustele maalikaupan kanssa, vastauksia löytyy. Lycka till! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655350Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti832668- 2702484
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362389Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191834Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2311561Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541171- 881095
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131093- 901086