ruokailuryhmän petsaus

aikaa_on

näin uusiavuttomana kysyn onko suuri homma hioa (käsin?) massiivikoivuinen ruokailuryhmä ja petsata tai maalata se valkoiseksi. Nyt on tällä hetkellä pyökin värinen.

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pellervo.maalaa

      On se iso työ. Nyt siinä on petsaus ja lakka päällä tai mahdollisesti petsilakka. Jos ajattelet uudestaan petsata, pöytä pitää hioa puhtaalle puupinnalle ensin. Siinä on iso työ. Jos hommaan sisältyy tuolitkin, työ on lähes järjettömän suuri.

      Maalaus on hieman helpompaa. Pinnat tulee ensin hioa mattapinnalle, jotta saat hyvän tartunnan. Sitten vain pohjamaalaus 2X ja välissä kevyt hionta pintamaalaus.

      • Samaa mieltä edellisen kanssa ja kokemuksesta. Ilman koneita ei kymmenen vuotta riitä eikä hiomakoneilla pääse joka paikkaan. Maalaamisessakin on se hankaluus että puulle hiottu osa imee maalia hyvin mutta jo maalattu, mataksi hiottu pinta imee eritavalla ja vähemmän. Tätä tosin tasoittaa hyvin tehty pohjamaalaus. Pohjatyöt ovat työläin osa hommasta. Pintamaalauksestakaan ei pensselillä saa tasaista, ainakaan aloittelija.


    • Eesaboy

      Ei ole iso työ. Käy hiomapaperilla pinnat keveästi läpi, pyyhi rasvaiset jäämät jollakin "maalarinpesu" kemikaalilla sillä rasvaiseen pintaan maali ei tartu. Pohjammalia varmaankin tarvitaan pintamaalin alle. Keksustele maalikaupan kanssa, vastauksia löytyy. Lycka till! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4372
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2822
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2582
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1556
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1498
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1219
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      184
      1003
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe