Keittiöremonttien yhteydessä puhutaan aina hinnasta, ja kysymykset laadusta kuitataan yleensä sillä että sehän on kaikissa sama lastulevy.
En väitä tietäväni keittiöistä paljoakaan, mutta tiedän niistä niin paljon että ymmärrän niissä olevan tiettyjä laatuun ja hintaan vaikuttavia eroja vaikka tuotteet näyttävät uutena silmämääräisesti samalta.
Tässä vaiheessa totean että toivoisin tästä tulevan ketjun jossa ei keskustella eri keittiövalmistajista vaan puhtaasti materiaalien ja mekanismien vaikutuksesta laatuun. Toivon edelleen että minua etevämmät ihmiset ottavat myös osaa ketjuun ja avaavat yksityiskohtaisemmin näitä asioita ja korjaavat mahdollisia virheitä.
•Rungot: levyt joista rungot tehdään kutsutaan kalustelevyiksi, yleensä tarkoitukseen tehtyä lastulevyä mutta myös mdf-levyä saatavissa.
Laatuun vaikuttaa:
-lujuusluokitus
-kosteudenkestävyys
-levyn pinnoitustapa
-levyn pinnoitteen laatu
-levyn paksuus
-levyn reunoitukset
On täysin harhaanjohtavaa väittää että kaikki lastulevyt kalusteteollisuudessa ovat yhtä ja samaa, levyrungon lisäksi myös pinnoitteet ja reunoitukset vaikuttavat laatuun. Laadukas pinnoite on käsittääkseni hinnan kannalta tärkein seikka.
•Ovet: massiivipuuovia käytetään vähemmän, suosituimpia ovat erilaiset pinnoitetut lastulevy ja mdf-levyovet.
Laatuun vaikuttaa:
-oviaihion materiaali (lastulevy tai mdf-levy)
-kuviointi
-pinnoitustapa
-pinnoitteen laatu
-reunalistoitukset
Ovissa pinnoitteen valintaan vaikuttaa ensimmäisenä ovimalli, jyrsityt ovimallit saa vain vinyylikalvopinnoitteisina tai maalattuina. Maalatuissa ovissa hinta on suoraan verrannollinen laatuun, halvimmat maalatut ovat menettävät värin ja kiillon jopa parissa vuodessa ja laadukkaimmat maalatut ovet kestävät lähes isältä pojalle. Vinyylikalvopinnoitettu ovi on laadukkaampi kuin halvat maalatut ovet, mutta niiden heikko kohta on kuumuuden aiheuttama pinnoitteen kipristyminen ovien reunoissa. Ongelma on kyllä ehkäistävissä sijoittamalla leivänpaahtimet, vedenkeittimet ja kahvinkeittimet siten ettei ne kuumenna ovien reunoja.
Sileissä ovissa vaihtoehtoina on edellisten lisäksi matalapainelaminaatti (mikrolaminaatti) sekä korkeapainelaminaatti (laminaatti). Näistä varsinkin korkeapainelaminaatti on erittäin kulutuskestävä, se on normaalikäytössä lähes tuhoutumaton. Korkeapainelaminaattiovissa käytetään myös reunalistoja. Pääsääntöisesti hyvä ovi on kalliimpi kuin kaapin runko, mutta toisaalta se on myös keittiön näkyvin osa.
•Mekanismit: Saranat ja vetolaatikkomekanismit ovat käytännössä se piste iin päälle keittiössä käyttäjän näkökulmasta, ne määrittelevät osaltaan keittiön laadun.
Usein ihmiset kiinnittävät vetolaatikkomekanismeissa huomiota vain siihen että onko hidastetut mekanismit vai ei, mutta noidenkin joukossa on valtava laatuero. Nykyään kun vetolaatikoissa säilytetään paljon ruoka-astioita, niin kannattaa huomioida että mekanismit kestävät riittävän painomäärän ja takuu on pitkä. Yleensä mitä enemmän painoa vetolaatikkomekanismi kestää, sen laadukkaampi tuote on kyseessä. Halvimpien ja kalleimpien mekanismien hintaero on normaalikokoisissa keittiöissa useiden satojen eurojen suuruusluokkaa ja tuo onkin yksi tärkeimpiä hintaeroihin vaikuttavista tekijöistä.
Siinä karkeasti asioita joihin kannattaa perehtyä hivenen kun kilpailuttaa keittiöitä, oikeasti laadukas keittiö näyttää hyvältä ja toimii moitteettomasti vielä 15 vuoden kuluttuakin.
Kannattaa myös muistaa sekin, että jopa laatukeittiöinä pidetyillä yrityksillä on valikoimissa eri laatuisia vaihtoehtoja. Halpa tarjous laatukeittiöstä ei aina olekaan merkki ostajan kilpailutustaidoista, vaan se voi perustua siihen että myyjä on valinnut pakettiin halvemmat palikat.
Keittiön laatuun vaikuttavat tekijät
Keittiöremontoija
0
112
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1573403Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel862267Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102247Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k142129Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi272048Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem332047Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien831932Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561773Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️181702Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91538