Undulaatin nokka!

Toisella undulaatillani nokka on kasvanut ylipitkäksi,n.1cm yli 'normaalinokan'.
hiekkapapereita on ollut aina mutta nokka on jostain syystä kasvanut.

Voiko nokan leikata lyhyemmäksi?
-kiitos

5

3083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anneli kaneli

      ei kannata mennä itse leikkelemään ilman kokemusta!!jos lintu pyristelee pakoon, voi se vahingoittua pahasti!!
      jos nokka haittaa vain ulkonäkösyistä on sille turha tehdä mitään!!
      jos se taas haittaa vaikkapa linnun syöntiä, on syytä harkita käyntiä eläinlääkärin luona!!!

      • -M-

        Hyvin pitkä nokka voi haitata linnun syöntiä, joten todennäköisesti jossain vaiheessa tuolle on jotain tehtävä. Jos liikakasvu on vain ohut ja terävä piikki nokan kärjessä voi sitä varovasti lyhentää itse terävillä leikkureilla, kannattaa ottaa vai sen verran kuin on ehdoton pakko että lintu voi käyttää nokkaansa normaalisti. Jos kasvua on enemmän, voi taitamaton leikkaus tosiaan vain pahentaa tilannetta ja saada nokan pahimmassa tapauksessa lohkeamaan tai liikaa leikatessa vuotamaan rajusti verta. Jos on hiukankaan epävarma taitojensa suhteen kannattaa lintu viedä eläinlääkärille tai kokeneelle harrastajalle nokantrimmaukseen.

        HIekkapapereilla ei nokan kunnon kanssa ole mitään tekemistä, yleensä niistä on vain haittaa jos orsille laitettu paperi hankaa jalkapohjat herkästi tulehtuville haavoille. Kalkkikivi, oksien nakertelu yms voi auttaa jos lintu niitä käyttää, mutta jos nokan liikakasvu on esim puutteellisesta ravinnosta tai sairaudesta johtuvaa ei muu auta kuin korjata ruokavalio ja tarvittessa trimmata nokkaa säännöllisesti linnun loppuiän jos tilanne ei korjaannu.


    • apua löytyy

      Meillä on ollut samanlainen ongelma linnun kanssa.Olen käyttänyt aina eläinlääkärillä,joka on sen lyhentänyt.Ei kannata itse leikata,sillä se voi haljeta.Lääkäri neuvoi myös viimeksi,että sitä voi yrittää viilata kynsiviilalla.

    • Jessi

      Mitä tehdä kun albino undulaatillani on kasvanut nokkaan sierainten kohdalle kaksi kyhmyä, mitä pitäisi tehdä tao tietää asiasta? Olen etsinyt netistä tietoa mutta millään ei löydy.

      • Lintutäti

        Liity facebookissa Lemmikkilinnut Kaijuli Ry:n keskusteluryhmään ja laita kuva linnustasi. Tavoitat paljon lintuihmisiä, jotka voivat osata ohjata sinua eteenpäin. Varma tie on myös kääntyä lintuihin erikoistuneen eläinlääkärin puoleen, mutta heitä on lähinnä Etelä-Suomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      150
      4877
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3556
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      76
      2080
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1983
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe