Siellä romottaa purkamatta vastaanottorakennus,rantasaunaa ja luhtirakennusta.Mikä siinä mahtoi olla ettei kaikki mennyt kaupaksi?
Joutas nuo purkaa pois ja antaa rakennuksille vaikka uusi elämä.Tyhjää kait niitä sinne lahottamaan,saatua olisi se vähäkin kun joku purkas ja maksaisi.
Pian käy sillä tavalla että kaupunki joutuu kustantamaan purkamisen ja lajittelun.Siinäpähän maksakoot sitten,kun ei kerta ole touhuntekijää hommassa Kuhmolaisilla.
Virtanen tulee pian ja myy loputkin.
Joutas nuo purkaa pois ja antaa rakennuksille vaikka uusi elämä.Tyhjää kait niitä sinne lahottamaan,saatua olisi se vähäkin kun joku purkas ja maksaisi.
Pian käy sillä tavalla että kaupunki joutuu kustantamaan purkamisen ja lajittelun.Siinäpähän maksakoot sitten,kun ei kerta ole touhuntekijää hommassa Kuhmolaisilla.
Virtanen tulee pian ja myy loputkin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä kai se Kuhmon kaupunki Greengare hankkeen rahoituksilla niitä rakennuksia yritteli kunnostella,muistelisin.
Toitottihan tuo Kuhmon paikallislehti taannoin asiasta. Persujen paikallishallinnon päällikkö Imppa oli sanonut valtuuston kokouksessa tai vaalipuheissaan leirintäalueen toimivuuden parantamisesta jotain.Minkä leirintäalueen?
Siinä tärkeimmät.
Kyllähän tuo vaatisi tolkun yrittäjän ja päivityksen nykypäivään. Hieno paikka keskustan liepeillä. On rantaa ja hyvät saunat. Komeat mäntykankaat. Muutaku karavaanareita takaisin ja uudenlaista kioski/majoitusrakennusta. Ehkä grilli kesällä. Yrittäjille tarjota palveluita järjestää sauna/virkistysiltoja yhdessä Kalevalahotellin/Pohjolatalon kanssa kun puitteet olisi lähes kunnossa.
Olet oikeassa.Kuhmosta puuttuu Kaupunginkeskustan läheisyyteen sijoittuva laadukas leirintäalue.
Kaikki mahdollisuudet erittäin maineikkaan Tönölänharjun campingin uudelleen tulemiseen ovat olemassa.Hotelli Kalevala,Kuhmon kelo,Pohjolantalo,Talvisota museo,ym.rakenteet tukisivat alueen käyttöä,jopa ympärivuotisesti.
Tästä puuttuu se HENKI eli SPIRIT! Vaikuttaa siltä että toinen I on turha: parempi kuvaamaan olisi KALEVALA SPRIT eli PIRTU!
Jokopa laitoitta nimen sellaiseen sopimuspaperiin joka oikeuttaa hankkimaan lomaosakkeen Kuhmosta ?
YIT tulee rakentamaan Tönölässä harjunkupeeseen viihtyisiä bungaloveja.Niinkuin Törmäpääskynpesät,terassit napottavat Lammasjärven rantatöyräällä ilmaisemassa omistajansa asemaa.Siitä on sitten hyvä poiketa ottamaan pienet kuntoilut Hyvinvointi Sampoon ja päälle isotkaljat Kalevalahotskuun.
Ei kuulosta pahalta, näköalaterassi Lammasjärvelle, jäällä tunnin hikilenkki suksilla ja sitten iso kalja palautusjuomaksi, hmm, taidat olla melkolailla asian ytimessä. ja talli mökki viereen johon mahtuu ML Mersu.
Saisi sinne kyllä oikein kunnon elämysparkin rakennettua,Pajakkakoskelta Harakkasaareen.Siinä olis kyllä Sotkamolaisille taas hommaa.Vesialue ja rannikkoa rakentamatta ja Kuhmolaisille ei Sampo Kelpaa.
Olenkin ihmetellyt asiaa,miksi painotetaan Kalastusta rakentamattomissa Oulujoen latvakoskivesissä,mutta unohdetaan kokonaisnäkemys.Onneksi on ollut muutamia innovatiivisia henkilöitä jotka ovat aikalailla pyyteettömästi,-tavoittelematta rikastumista,huomanneet Lentuan arvon.
Antti Vanninen ja nykyinen Lentuan luontotuvan yrittäjä Sanni Homanen ovat rakkaudesta kotiseutuaan kohtaan tunteneet kutsun käyttää Lentuajärven nimeä tuodessaan esille kaunista kotiseutuamme.
Molemmille nostan hattua henkilökohtaisesti,sekä yksinlaskien isonLentuankosken,että erikseen.
Myöskin aikaisemmin eläneet sukupolvet ovat arvostaneet tätä Satavuotiaan Suomen järvien helmeä Lentuaa,mm.nimet :Veikko Huovinen,Louis Sparre,Aksel Gallenkallela ovat käsitelleet teoksissaan aihetta.
Kamarimusiikkilomaosakkeita heti myyntiin.
Kuulostaa ja tuntuu siltä että nyt on Jaappanin Jenejä heti saatavilla sijoitukseen.Parempi on vaikka epävireinen viulu kuin,pikku,pikkudikdaattori Pohjois-Koreassa.
Molemmille nostan hattua henkilökohtaisesti,sekä yksinlaskien isonLentuankosken,että erikseen yhdessälaskien,pitisanomani.
Tullaan Turuust ja pannaanrakentaen vanhuusparkki.
Saadaanko sitten seilata Lammasjärvee uudella Parkkipurjealuksella?