Huono otsikko, mutta se kertoo jo siitä, että miksi en löytnyt LibreOffice Helpistä mitään apua, koska enhän osaa edes muotoilla oikein, mitä haluan.
Eli kun lukee tavallista kirjaa, huomaa miten kaikki rivit on tasattu niin, että jos jokin sana ei riville mahdu, se katkeaa tavun kohdalta ja siihen tulee sillaijn jännästi tavuviiva. Eli sana jatkuu tavusta uudella rivillä. Eli esimerkki:
Kalle meni kauppaan ostaakseen sieltä marmeladia, mutta tis-
killä olikin liian pitkä jono, jotta Kalle hermostuksissaan olisi voi-
nut odottaa, joten hän päätti varastaa marmeladin.
Noniin! Miten mä saan LibreOfficeen tuon saamarin tavuviivan! Enhän mä ole löytänyt netsitä tietoa, kun en tiedä edes tuolle muuta nimeä kuin "tavuviiva"! Miten rivit tasataan tuolla katkoviivalla? En halua mitään keskitettyä, vaan katkoviivatasuksen! Pliis helppikää ja kiitos jo ihan kauheesti vastauksestasi!
APUA! Miten saan katkoviivatasauksen?!
2
155
Vastaukset
- yuytiyuio
Katkoviiva ei ole tavuviivan synonyymi. Etsit 'tasaa' -nappulaa (justified). Jos se on englanninkielinen ohjelma, tuskin se suomalaista tekstiä osaa automaattisesti tavuttaa, eikä tavuttaminen edes ole tarpeen, jos vain haluat tasaiset marginaalit. Sanojen väliä pidennetään tarpeen mukaan. Tavuttaminen on sitten ihan viimeistelyvaiheen juttu ennen painoon menoa.
- HerraXL
Kyllä, ja se viimeistelyvaihe-tavutus on sitten tehtävä ihan itse, omin pikku kätösin, herra viestiketjunaloittaja-trhtdrhrdhrdh. Eli kannattaa vielä miettiä, laitatko yksinkertaisesti tasauksen asetuksista "tasattu" vasemman, oikean ja keskitetyn sijaan, vai alatko itse vääntämään tavutuksesi.
Pieni vinkki: Tavutus omin käsin on helvetin kovaa hommaa. Mutta niinkuin sanonta kuuluu; heikot sortuu Libreofficen tavutustasauksessa, jätkä sen kuin tavutustasottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741