Erityisopettajaksi (?)

Tassa suunnittelen tulevaisuuden uraani elikkas etta mihin hakisin opiskelemaan..
Erityisopettajan ammatti vahan kiinnostaisi ja haluaisinkin nyt kuulla teidan kaikkien kokemuksista. Minkalaiset on paasykokeet? Onko vaikea paasta opiskelemaan? Mita vaaditaan, yopapereilta ja henkilon persoonallisuudelta? Minkalaista on itse opiskelu? Missa ko alaa voisi opiskella (parhaiten)? Ja minkalaista sitten tyoskentely on? raskasta? ..
Vastauksia innokkaana odottaen :)
1383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Täällä toinen, joka aikoo myös hakea erityisopettajaksi. :) Tietääkseni kyseistä alaa on mahdollisuus opiskella Joensuun ja Jyväskylän yliopistossa. Ja muistaakseni luokanopettajaksi valmistuneet voivat jatkaa opintoja erityisopettajaksi myös Helsingissä ja Turussa. (En ole 100% varma näistä tiedoista.)

Joensuun pääsykokeissa on ainakin kirjatentti (3 kirjaa luettava), ryhmätilanne, haastattelu... Jyväskylässä taas on aineistokoe tuon kirjatentin tilalla. Tarkempaa tietoa löydät yliopistojen sivuilta.

Itse olen tällä hetkellä erityiskoulussa työmarkkinatuella harjoittelemassa. Tämä harjoittelu on kyllä ollut todella hyödyllinen: olen nähnyt ihan konkreettisesti, minkälaista työtä erityisopettaja tekee ja varmistunut siitä, että haluan todella alalle. Suosittelen tutustumista tähän hommaan! :) Täytyy kyllä myöntää, että työ on välillä aika raskasta, mutta toisaalta sitten todella palkitsevaa.

Jos haluat kirjoitella enemmän aiheesta, niin mulle saa lähettää myös mailia. Osoite on [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Tassa suunnittelen tulevaisuuden uraani elikkas etta mihin hakisin opiskelemaan..
Erityisopettajan ammatti vahan kiinnostaisi ja haluaisinkin nyt kuulla teidan kaikkien kokemuksista. Minkalaiset on paasykokeet? Onko vaikea paasta opiskelemaan? Mita vaaditaan, yopapereilta ja henkilon persoonallisuudelta? Minkalaista on itse opiskelu? Missa ko alaa voisi opiskella (parhaiten)? Ja minkalaista sitten tyoskentely on? raskasta? ..
Vastauksia innokkaana odottaen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu