Olen sairastanut vuosikymmeniä masennusta ja käyttänyt mielialalääkkeitä. Masennus on krooninen eikä terapia auta. Gynekologi määräsi Proveraa kohdun limakalvon liikakasvun takia, mutta masennus paheni niin kovasti, että lääkekuuri oli pakko lopettaa. Jonotan nyt aikaa hormonikierukan asennukseen.
Kysymys on, onko kukaan masennusta sairastava joutunu käyttämään keltarauhashormonia jossain muodossa? Saatiinko masennusoireet hallintaan?
Minusta pahat masennusoireet tekevät elämän niin kurjaksi, että mieluummin sitten kuolisin kohtusyöpään kuin kärsisin vuosikausia vakavaa masennusta.
Keltarauhashormonia masentuneelle
3
721
Vastaukset
- MasentunutLyyli
Käytän hormonikorvaushoidossa Estrogeelin lisänä Terolut keltarauhashormonista jaksottain, huomaan selvästi että Terolut lisää masennusoireita. Keltarauhashormoninhan voi annostella myös laittamalla kierukan, sitä olen myös miettinyt tähän ongelmaan.
- 123qwe123
Söin Estrogelin lisäksi aina kerran kuukaudessa 10 päivää Proveraa ja siellä kolmannen päivän tienolla alkoi ahdistus pikku hiljaa nousta. Kun kuuri loppui myös ahdistus loppui. Tarkoittaakohan se että ole ollut masentunut?
- dsgdgdsgdsfg
Joillakin PMS-oireet ovat niin pahoja, että johtavat itsemurhaan. Eiköhän tämä johdun nimenomaan hormonikierron syklisyydestä. Itse ainakin reagoin oman kehoni hormonivaihteluihin. Olo on sekä fyysisesti raskas että henkisesti tunkkainen. Onneksi liikunta jossain määrin auttaa. Olo helpottaa monesti jo ennen menkkojen alkamista, kuten nyt.
Hyvä, että on olemassa hormonittomia tai paikallisesti vaikuttavia valmisteitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.657906Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m755977Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655387Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094667Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1152406Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61267Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421109Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062