Olen hakemassa ensimmäistä kertaa aselupaa (haulikko, metsästyskurssin olen käynyt). Mietin että vaikuttaako puolisoni varsin värikäs menneisyys (rikosrekisteri) aseluvan myöntämiseen?
Itselläni ei ole rikosrekisteriä.
Vaikuttaako puolisoni menneisyys aselupaan?
2
277
Vastaukset
- PyssytTurvassa
Aseen turvallinen säilyttäminen on perusvaatimus. Jos asunnossa asuu joku hörhö, niin saattaa tulla hankaluuksia asian suhteen. Laita hakemukseesi tiedot asekaapista ja kerro, että VAIN SINULLA on sinne pääsy.
- taustatkunnossa
Jos "värikäs menneisyys" liittyy huumausaineisiin voi luvan saanti olla erityisen työlästä, sillä viranomainen pelätä noissa piireissä liikkuneiden olla helposti vaikutettavia tai kiristettäviäkin. Toinen viranomaisen epäilys voi liittyä siihen, onko tosiasiassa aseen haluaja sinä, vai puoliso, joka oman taustansa vuoksi ei itse voi lupia saada? Jos puolisolla on aiemmin ollut lupia, jotka menettänyt, voi luvan saanti olla erityisen haastavaa em. seikkoja ajatellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140