Navetan kalkitsemista...

kalkitsija

Tulipahan taas navetta kalkittua perusteellisesti parin vuoden tauon jälkeen. Ja tein siksi keväällä ettei syystöitten takia jää tekemättä syksyllä. Kärpäsien torjunnassahan on siisteys paras myrkky niitä vastaan ja siksikin on kalkitseminen mielestäni puollettavissa keväällä tehtäväksi. No kukin tavallaan. Nättiä tuli.
Tällä kertaa maalasinkin ekaa kertaa niin että seinän yläosa kalkkijauho vesi siinä suhteessa että tulee sopivaa siveltävää, alaosaan hain kaupasta rautaoksidimustaa, sellaista väriainetta jota kun sekoittaa kalkkivelliin saa perinteikkään navettavärin harmaan sinertävän. Sillä sivelin alaosat niin pysyy toivottavasti kauemmin nättinä kun kokonaan valkea seinä niinkuin ennen maalasin... Ikkunanpuitteisiin meinaan vielä ultramariinia niin eiköhän kärpäset pysy loitolla.

Mitähän muita väriaineita on joku kuullut käyttävän/käyttänyt kalkkimaalissa? Puna/keltamultaa olen mielestäni kuullut jonkun sotkeneen kalkkivellin sekaan ja siten saanut jonkilaisen (millaisen?) värin. Mietin vain kuinka esim. punamulta käyttäytyy tässä että onko haalari punainen sen jälkeen kun olet seinään nojannut=tarttuuko? Keltamullasta lienee tulevan hyvin vaalea väri. Vihreät kalkkiseinät oli eräässä karjakeittiössä mutta en tullut kysyneeksi miten saatu aikaan.

Eli nyt kaikki vanhan navetan hoitajat keskustelemaan asiasta!

5

3525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asphaltfermer

      Muistelen vaan, että navetan kalkitsemisella on vaikutusta utare tulehduksiin vähentävästi. Kalkki on aika emäksistä , niin oletan että aureukset eikä muutkaan basiliskot ei siitä tykkää.

    • VaaleanSinistä

      Jokunen vuosi alussa kalkittiin parikymmentä vuotta sitten remontoitua navettaa, nyt vain yläosat kalkissa ja alaosat vedettiin värillisellä pinnoitteella lähes heti. Pinnoitteelta puhdistuu sonta paljon paremmin pois ja on iloisemman värinen kuin valkea kalkki. Täysillä ei tarvitse eikä raski painepesurilla päästellä, ettei pinnoite rikkoonnu, ja toki vuodet ona tehtävänsä tehneet eikähän se uuden veroinen enää ole, mutta eiköhän meidän eliniän kestä. Miten muuten näin keväällä sait kalkittua, pesitkö seinät ensin ja annoit kuivua ennen kalkkia, vai kestääkö jäädä vähän sontaa allekin? Meillä joka päivä joku sontii seinälle asti, vain laidunkaudella uskaltaisin seinien pinnoittajaksi edes ryhtyä.

    • kalkitsija

      Kalkilla väitetään olevan desinfioiva vaikutus ja nätimmäksi se paikat tekee joka tapauksessa. Olenm kuullut että joku on desinfioinut joskus navetan oikein laihalla kalkkivedellä kastellen, tietysti varmaan sitä aikaa kun lehmät lypsettiin ulkona kesän. Ja jossain sikalassa jossa olin töissä joskus käytettiin desinfiointiaineena kalkkijauhoa, sitähän ei saisi hengitellä hirveästi, pölyää ja silmiin ei saa joutua.

      Minä aloitan navetan kalkitsemisen ja siivoamisen aina sillä että luudalla lakaisen katosta ja seinistä ylhäältä alkaen kaiken irti lähtevän, myös vanha kalkkikerros lähtee yleensä ja mikä sitten ei kevyin ottein lähde niin ei lähde. Seiniä olisin voinut pestä kyllä mutta nyt keväällä en ryhdy pesupuuhiin kun elukat sisällä suurin osa, aikaisemminhan pesin kaikki ensin ja sitten kalkitsin. Nyt vetelin kalkin siihen seinään vaan, peittää ainakin kaikki lantaroiskeet :-) 1956 vuoden tiilinavetan seinät ei ole enää hirveän tasaiset muutenkaan joten ei haittaa minua ainakaan jos alle jää jotain.

      Joku vetelee muovia seinien alaosiin ja väittää että seinä pysyy puhtaana niin. Itse seinä ainakin mutta en tiedä onko juju siinä että muovi on (helpostiko?) vaihdettavissa... Sisäkatto on murheenkryyni, meillä se on aaltopeltiä (valkoista tietysti). Kattojen puhdistus on yleensäkin epämiellyttävää ja hankalaa. Väittävät että ei saisi pestä painepesurilla kun pelti niin hentoa että menee ryppyyn, pyyhkinyt olen joskus mutta hankalaa sekä hidasta. Ikkunat nyt pesin sisältä&ulkoa kalkitsemisen yhteydessä autonpesuharjalla ja lattialastalla, näin käy sukkelaan ja näkyy läpikin vaihteeksi...

    • S_Seikku

      Kalkkimaalin ph (siis oikean kalkkimaalin. nykyään myydään kalkkimaalinimellä ihan tavallisia muovimaaleja) on korkea. Siksi kalkkimaalit pystyvät deinfiomaan pintoja ja jopa ilmaa.

      Löysin tällaisen kalkkimaalituotteen kun etsin kalkkimaalia sisäkäyttöön. Tulee kokeiluun.
      https://suomenluonnonmaalit.fi/tuotteet/raikastava-seinamaali-auro/

    • Älämölöäkö

      Älkää hakatko eläimiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7503
    2. 94
      5338
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4987
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4364
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3120
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2742
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      57
      2332
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2299
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe