Akku pois?

Nyt näyttää siltä että akku on simahtanut läppäristä. Kone noin 3-4 vuotta vanha. Ei lataudu enää ollenkaan. En käytä konetta muualla kun työpöydällä eli en hanki uutta akkua.
Kannattaako akku poistaa koneesta kokonaan? Onko riskejä jos jättää loppuun kuluneen akun paikalleen?
6101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sökön akun ainoa oikea paikka on SER.

Äänestä

Onpas huono akku. Minulla vm -06 ibm thinkpad ja akku toimii osin edelleen. Kestää prnon katsomista vajaa 2h, ehkä vain 1,5 tehokäytössä...
Ota toki se viallinen akku pois, niin ei aiheuta mitään ongelmia.

Äänestä

Akku voi jonkin verran estää pölyn tunkeutumista koneeseen.

Äänestä
  • Aika hyvä/huono letkautus. Akun paikka on täysin suljettu, joten pölyt tulee ilmakanavista. Voisi estää sillain että kun kone käy hitaammin pelkällä akulla ja samalla tuulettimet jotka imee pölyä, mutta tuohan olisi normaalia.

    Äänestä

Minulla on läppäri aina verkkovirtakäytössä kotona työpöydällä. Siinä ei ole koskaan ollut akku kiinni seitsemään vuoteen. Mihin minä akkua tarvitsisin, kun Helen tuo sähköä kotiin piuhoja pitkin?

Äänestä

Akun puuttuminen voi estää BIOSin päivittämisen ainakin joissain Toshiban ja Dellin kannettavissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amatöörikäyttäjä kirjoitti:

Nyt näyttää siltä että akku on simahtanut läppäristä. Kone noin 3-4 vuotta vanha. Ei lataudu enää ollenkaan. En käytä konetta muualla kun työpöydällä eli en hanki uutta akkua.
Kannattaako akku poistaa koneesta kokonaan? Onko riskejä jos jättää loppuun kuluneen akun paikalleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu