Kumman ostaisit Franchi affinity vai Beretta A300?

Hinta on sama, kumman valitsisit:

Franchi affinity 26" 3,065 kg inertiatoiminen. 28" piipulla paino 3.25kg. Takuu 7 vuotta.

vai

Beretta A300 Outlander 26" 3,18 kg kaasumäntätoiminen. 28" piipulla paino 3,3kg. Takuu 3 vuotta.

http://www.sakosuomi.fi/pdf/beretta_a300.pdf
911532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse otaisin noista kahdesta tuon Franchin inertiatoimisen. Perusteluina pitkä takuu ja helpompi putsata.
Toisaalta halvemmalla saisi umpirautaisen vanhan Valmetin käytettynä ja sillä voisi kestävyyden puolesta hakata vaikka halkoja.

1Äänestä
  • Minulla oli aikoinaan Valmet 212.tuunasin hieman perää kun katsoin maaliin ja kun heitin aseen poskelle sain sen näyttämään maaliin sillä osuin parhaiten jopa metsästys piipuilla piirin mestaruuden vaihdoin vanhempana kalliimpaan aseeseen jolla en ole päässyt koskaan samaan Tulokseen.mielestäni paras on se kun silmä ja maali kohtaavat automaattisesti

    Äänestä

Eikös a300 valmistettu ainakin jossain vaiheessa turkissa? Tarkoitus oli tehdä halppis beretta, Franchi taas on Benelli sillä erotuksella, että merkki on eri eli laaturautaa.
Eli mielummin Franchi.

1Äänestä
  • Beretta a300 valmistetaan Italiassa .

    Äänestä

  • Pieni tarkennus äskeiseen Franchi asetehdas meni aikoinaan konkurssiin ja sen osti Beretta .Benellikin on Beretan tytäryhtiö!Niin yksi pieni lisäys vielä jos beretan malli on a300 camo turkey niin se ei tarkoita että valmistus maa olis turkki:) Kaikki kolme merkkiä ovat italian laatu aseita todella hyviä puoliautomaatteja,Beretta kaasumäntä ja benelli/Franchi inertia.

    Äänestä

Franchi 3v kokemuksella ja sorsapaukuiksi 76mm drylokkia

1Äänestä

franchi 28tuumasella putkella ja 76mm drylok toimii huipusti

1Äänestä

Joku vanha haulikko riittää ja 70mm paukku riittää.
Taidoista se on kiinni eikä aseesta!
Jotkut on niitä välineurheiljoita joilla pitää olla blingblingiä ja mahtavat tykit ennenkuin saavat sorsalta hengen pois!

Äänestä

Itsellä tuo beretta on toiminut hyvin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Metsästystä kirjoitti:

Hinta on sama, kumman valitsisit:

Franchi affinity 26" 3,065 kg inertiatoiminen. 28" piipulla paino 3.25kg. Takuu 7 vuotta.

vai

Beretta A300 Outlander 26" 3,18 kg kaasumäntätoiminen. 28" piipulla paino 3,3kg. Takuu 3 vuotta.

http://www.sakosuomi.fi/pdf/beretta_a300.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu