Hei. Multa on poistettu kohtu ja munasarjat jo vuosia sitten (1996). Mulla on edelleen estrogeenihoito (Progynova 1mg). Olen käynyt mammografiaseulonnoissa parin vuoden välein. Nyt kysymykseni on, olisiko minun käytävä välillä gynekologin vastaanotolla, vaikka eihän siellä alakerrassa ole enää muuta kuin seinät. Emätinsyöpä on kuulemma harvinainen ja enköhän itsekin huomaisi, jos ulkosynnyttimissä olisi jotain häikkää (kasvaimet ym). Muut lääkäriasiat olen kyllä hoidellut terkkarissa, jossa mulla on hyvä lääkäri jo kymmenen vuoden ajan sama, ja hän kirjoittaa mulle ne estrogeenit..
Miten muut, joilta on poistettu kohtu ja munasarjat jo vuosia sitten? Käyttekö te gynekologin tarkistuksissa?
Gynekologin tarve?
4
256
Vastaukset 4
- khjgjfg
Perusgynekologisen tarkastuksen osaa tehdä terveyskeskuslääkärikin. Näin itse vähävaraisena olen asian hoitanut. Voihan alapäähäsi olla joskus hyvä kurkistaa, missä kunnossa limakalvot ovat. Limakalvoihin voivat kuitenkin vaikuttaa muutkin sairaudet, jos on esim. diabetesta tai muuta. Etköhän syövän suhteen ole kuitenkin hyvässä turvassa.
- tkhoitaa
Litteä kondylooma ei mitenkään näkynyt, vaikka sitä oli emättimen suulla.
Papa edelleen tekemisen arvoinen koe. - vielakopukille
Eikö papa ole nimenomaan kohdunsuusta otettava näyte? Vai voiko sen ottaa pelkästään emättimestä (jos siis kohtu on poistettu)?
- Ei_käännytetty_pois
Minulla ei ole kohdunsuuta, joten Papa-seulonnassa on otettu näytteet muualta emättimestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571