Ammattikoulutuksen tila on kelvoton – poikani lukujärjestys on tyhjä ja hän joutuu lorvimaan kotona.
Aikuikoulutuksessa lähiopetusta meillä kolmena arkipäivänä noin 5 tuntia/pv. Tunnin pari hidasta teoriaa ja sitten EI MITÄÄN. Opettaja ei anna tehtäviä tai sitten on yksi tehtävä, jonka voi tehdä pareittain. Muut odottavat vuoroaan päiviä. Etätehtäviä ei ole. Meidän ryhmälle osui koulun huonoin opettaja.
Kyseessä on tekniikan ala.
Aikuiskoulutus on myös enimmäkseen kelvotonta
4
213
Vastaukset
- Töihinsiitä
Tuo löysä lukujärjestys on siksi, että oppilas olisi muina päivänä töissä. Siis toivotaan, että ihmiset kävisivät töissä opiskelun ohella ja siksi, että he, jotka tarvitsevat töitä siis tuloja voivat köydä töissä myös virka-aikaan arkipäivisin eikä vain iltaisin tai viikonloppuisin.
Aikuiskoulutus on nimensä mukaisesti tarkoitettu aikuisille siis ihmisille, jotka asuvat omassa asunnossa eivätkä vanhempien ja jotka eivät käy ruinaamassa loppurahoja toimeentulotukina. Samalla työkokemus lisääntyy.
Meillä Suomessa ei ole tapana, että aikuiset ihmiset asuvat vanhempien luona nelikymppisiksi kuin Italiassa ja toisaalta aikuiset lapset eivät voi elää aikuisen ihmisen elämää vaan taantuvat lapsen tasolle.
Loppuajan voi siis käyttää työssä käymiseen joko oman alan töitä tehdessä tai vaikkapa hanttihommissa. Kaikenlaisesta työkokemuksesta on aina jotain hyötyä tavalla tai toisella. Hanttihommistakin voi epäsuoraan päästä oman alan töihin helpommin.- Ugalabugalauu
Aikuiskoulutustuella opintovapaalla opiskellessa on tuloraja 250e kuussa, jos haluaa tuen täysimääräisenä.
- laiskuuseielätä
Ugalabugalauu kirjoitti:
Aikuiskoulutustuella opintovapaalla opiskellessa on tuloraja 250e kuussa, jos haluaa tuen täysimääräisenä.
Summa summarum; kannattaa siis tehdä töitä 40h/vko säilyttääkseen paremman elintason, eikä tarvitse laskeskella, että paljonko saa tehdä töitä ettei menetä tukia. Terveisin alle kolmessa vuodessa AMK-tutkinnon tehnyt täysipäiväisen työnteon ohella. Pieniä lapsiakin löytyy jaloista pyörimästä. Motivaatiokysymys.
- TurhaaNillitystä
"Tuo löysä lukujärjestys on siksi, että oppilas olisi muina päivänä töissä. Siis toivotaan, että ihmiset kävisivät töissä opiskelun ohella ja siksi, että he, jotka tarvitsevat töitä siis tuloja voivat köydä töissä myös virka-aikaan arkipäivisin eikä vain iltaisin tai viikonloppuisin.
Aikuiskoulutus on nimensä mukaisesti tarkoitettu aikuisille siis ihmisille, jotka asuvat omassa asunnossa eivätkä vanhempien ja jotka eivät käy ruinaamassa loppurahoja toimeentulotukina."
No juuripa näin. Se kotona lorviminen on ihan oma (typerä ja laiska) valinta.
Unohditko, että puhuit pojastasi, yhtäkkiä kitinä koskikin sinua itseäsi? Valehtelijalla pitää olla hyvä muisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969