Rakennuksen käyttötarkoitus

rtduhgf

Autotallien osalta olen useasti kuullut huhuja siitä, että rakennuslupien termistöllä on jotain merkitystä sen kanssa, saako autotallista esimerkiksi tehdä verstaan. Siksipä autotalleille on välillä haettu lupia mm. harrastetiloiksi jne.

Oma ulkorakennus on alunperin rakennettu ilman suurempaa valvontaa, ja loppuvaiheessa rakentaja on muuttanut rakennuksen käyttötarkoituksen varastoksi, koska ei ollut jaksanut tehdä sille tarvittavia palo-osastointeja tallin ja puuliiteriosan välille. Tämä oli mennyt kunnassa läpi heittämällä. Olen nyt tiedostanut sen, että jos käytän varastoani auton varastointiin, tulee minulle vakuutusten kanssa ongelmia jos auto sattuu esim. palamaan. Olen nyt pohtinut varaston laajentamista katososalla erinäisten pihatarvikkeiden säilömistä varten, enkä pistäisi pahakseni jos katos olisi mitoitettu siten, että sinne autokin livahtaisi pahimmilla lumikeleillä. Jäin nyt vain pohtimaan, että kun kerran tässä rikotaan lakia oikein urakalla, miksi en rakentaisi ilmoitusmenettelyllä katettua terassia tallini päätyyn? Kunta sallii 20 neliön katoksen. Onko kenelläkään kokemusta, hyväksyykö rakennusvirasto kyselemättä käyttötarkoituksia, jotka ehkä typeräkin havaitsee vääristellyksi totuudeksi? Jotenkin tuntuu hölmöltä, että pyhän peltilehmän suojelemiseksi pitää olla vastaavat mestarit ja rakennusluvat, mutta ihmiset saavat oleilla ties minkälaisen katosvirityksen alla.

1

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuu

      "Onko kenelläkään kokemusta, hyväksyykö rakennusvirasto kyselemättä käyttötarkoituksia, jotka ehkä typeräkin havaitsee vääristellyksi totuudeksi? "

      Riippu ihan asiaa käsittelevästä ihmisestä. Joku voi hyvää hyvyytään tekeytyä tyhmäksi ja hyväksyä mutinoitta, toinen kertoo sinulle että tietää kyllä oikein hyvin mitä olet tekemässä mutta myöntää silti luvan koska pykälien mukaan mennen se on mahdollista ja kolmas nauraa sinulle päin naamaa että "tyhmäksikö sinä minua luulet".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      109
      6953
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4451
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      49
      3945
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3538
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      191
      3502
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2979
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2684
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      48
      2542
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1924
    Aihe