Rakennuksen käyttötarkoitus

rtduhgf

Autotallien osalta olen useasti kuullut huhuja siitä, että rakennuslupien termistöllä on jotain merkitystä sen kanssa, saako autotallista esimerkiksi tehdä verstaan. Siksipä autotalleille on välillä haettu lupia mm. harrastetiloiksi jne.

Oma ulkorakennus on alunperin rakennettu ilman suurempaa valvontaa, ja loppuvaiheessa rakentaja on muuttanut rakennuksen käyttötarkoituksen varastoksi, koska ei ollut jaksanut tehdä sille tarvittavia palo-osastointeja tallin ja puuliiteriosan välille. Tämä oli mennyt kunnassa läpi heittämällä. Olen nyt tiedostanut sen, että jos käytän varastoani auton varastointiin, tulee minulle vakuutusten kanssa ongelmia jos auto sattuu esim. palamaan. Olen nyt pohtinut varaston laajentamista katososalla erinäisten pihatarvikkeiden säilömistä varten, enkä pistäisi pahakseni jos katos olisi mitoitettu siten, että sinne autokin livahtaisi pahimmilla lumikeleillä. Jäin nyt vain pohtimaan, että kun kerran tässä rikotaan lakia oikein urakalla, miksi en rakentaisi ilmoitusmenettelyllä katettua terassia tallini päätyyn? Kunta sallii 20 neliön katoksen. Onko kenelläkään kokemusta, hyväksyykö rakennusvirasto kyselemättä käyttötarkoituksia, jotka ehkä typeräkin havaitsee vääristellyksi totuudeksi? Jotenkin tuntuu hölmöltä, että pyhän peltilehmän suojelemiseksi pitää olla vastaavat mestarit ja rakennusluvat, mutta ihmiset saavat oleilla ties minkälaisen katosvirityksen alla.

1

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuu

      "Onko kenelläkään kokemusta, hyväksyykö rakennusvirasto kyselemättä käyttötarkoituksia, jotka ehkä typeräkin havaitsee vääristellyksi totuudeksi? "

      Riippu ihan asiaa käsittelevästä ihmisestä. Joku voi hyvää hyvyytään tekeytyä tyhmäksi ja hyväksyä mutinoitta, toinen kertoo sinulle että tietää kyllä oikein hyvin mitä olet tekemässä mutta myöntää silti luvan koska pykälien mukaan mennen se on mahdollista ja kolmas nauraa sinulle päin naamaa että "tyhmäksikö sinä minua luulet".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3192
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      169
      1204
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe