Paikallislehdessä oli juttu uuden kirvesmiehen valinnasta tehdystä valituksesta. Kunta oli perustellut kantaansa mm. että tämä ko. työntekijä oli ollut jo useampia peräkkäisiä jaksoja kunnan palveluksessa, joten uutta sopimusta ei tehty. Miksi säännöt ovat erilaiset eri paikoissa? Teknisellä on toimistolla ainakin tapana jatkaa henkilön pätkätöitä vuosi toisensa perään. Joskus voi olla taktisesti päivän työttömänä, että kriteerit täyttyy ja taas voidaan palkata sama henkilö. Moneskohan vuosi ko. henkilöllä on nytkin menossa ja eikös se sopimus juuri vuodenvaihteessa jatkettu? Mutta taitaa olla niin kuin monessa muussakin paikassa, että kun osaa tarpeeksi mielistellä pomoja ja "isojaherroja", niin työpaikka on turvattu. Mutta jos et ole siihen valmis, niin turha haaveilla edes lyhyemmästäkään pestistä. Ja mitä tähän kirvesmiesjuttuun tulee, niin olisikohan joskus tarpeen vähän seurata nykyisten kahden "ahkeran" timpurin päivän työsaldoa?Taitaa jäädä perin vähäiseksi. Mutta mitä väliä, kun palkka juoksee 5 pv/vko, niin vaikka viikon työmäärän tekisi yksi rivakka tt 1,5 päivässä, niin kukaan ei välitä. Nämä ovat näitä suojatyöpaikkoja kaikki.
Kunnan työntekijät
5
527
Vastaukset
- rupiKullit
Kateellisten narinaa . Valittiimpa tai tehtiimpä kunnassa mitä valitoja tahansa niin aina nousee kumpujen yöstä tietäjä iänikuinen ja loihe lausumaan et " veeks män" .
- llmmnn
Joo kyllä näyttää aika kuluvan johonkin muuhun kun työhön päivällä missä lie esimiehet jotka ei ole tarkkailemassa perään.Muutama varoitus ja ellei toimi niin ulos.Kunnalla ei käsittääkseni ole tyhjästä palkkaa maksaa mikäli on luottaminen lehtien kirjoituksiin.
- biokaasu
Onko kunnan työauto tarkoitettu myös henk.kotaisiin tarpeisiin päivystysvuorossa.
- fgfhjhkjhgjsdf
ei kai ne saatanan työntekijät paskanna autoihinsa vai mitä tarkotat henkilökohtaisilla tarpeillaan
- kuljetus
Ei kai sellaista kukaan tee mutta eipähän oma pirssi kulu tuonkaan viikon aikana puhumattakaan bensakuluista vai kuuluneeko tämäkin luontaisetuihin tuota sietänee tiedustella pomoilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083