Kunnan työntekijät

Tasa-arvoistako

Paikallislehdessä oli juttu uuden kirvesmiehen valinnasta tehdystä valituksesta. Kunta oli perustellut kantaansa mm. että tämä ko. työntekijä oli ollut jo useampia peräkkäisiä jaksoja kunnan palveluksessa, joten uutta sopimusta ei tehty. Miksi säännöt ovat erilaiset eri paikoissa? Teknisellä on toimistolla ainakin tapana jatkaa henkilön pätkätöitä vuosi toisensa perään. Joskus voi olla taktisesti päivän työttömänä, että kriteerit täyttyy ja taas voidaan palkata sama henkilö. Moneskohan vuosi ko. henkilöllä on nytkin menossa ja eikös se sopimus juuri vuodenvaihteessa jatkettu? Mutta taitaa olla niin kuin monessa muussakin paikassa, että kun osaa tarpeeksi mielistellä pomoja ja "isojaherroja", niin työpaikka on turvattu. Mutta jos et ole siihen valmis, niin turha haaveilla edes lyhyemmästäkään pestistä. Ja mitä tähän kirvesmiesjuttuun tulee, niin olisikohan joskus tarpeen vähän seurata nykyisten kahden "ahkeran" timpurin päivän työsaldoa?Taitaa jäädä perin vähäiseksi. Mutta mitä väliä, kun palkka juoksee 5 pv/vko, niin vaikka viikon työmäärän tekisi yksi rivakka tt 1,5 päivässä, niin kukaan ei välitä. Nämä ovat näitä suojatyöpaikkoja kaikki.

5

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rupiKullit

      Kateellisten narinaa . Valittiimpa tai tehtiimpä kunnassa mitä valitoja tahansa niin aina nousee kumpujen yöstä tietäjä iänikuinen ja loihe lausumaan et " veeks män" .

    • llmmnn

      Joo kyllä näyttää aika kuluvan johonkin muuhun kun työhön päivällä missä lie esimiehet jotka ei ole tarkkailemassa perään.Muutama varoitus ja ellei toimi niin ulos.Kunnalla ei käsittääkseni ole tyhjästä palkkaa maksaa mikäli on luottaminen lehtien kirjoituksiin.

    • biokaasu

      Onko kunnan työauto tarkoitettu myös henk.kotaisiin tarpeisiin päivystysvuorossa.

    • fgfhjhkjhgjsdf

      ei kai ne saatanan työntekijät paskanna autoihinsa vai mitä tarkotat henkilökohtaisilla tarpeillaan

    • kuljetus

      Ei kai sellaista kukaan tee mutta eipähän oma pirssi kulu tuonkaan viikon aikana puhumattakaan bensakuluista vai kuuluneeko tämäkin luontaisetuihin tuota sietänee tiedustella pomoilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe