Ribeiro Frio - Portela levada

levadallelähtijät

Oletteko käyneet omatoimisesti otsikossa mainitun levadan? Ilmeisesti bussilla pääsee levadan alkuun ja Portelasta bussilla Funchaliin takaisin.

Miten osaa jäädä oikeassa kohtaa pois bussista ja löytääkö levadan alun helposti? Onko vaaraa eksyä levadalla? Mihin aikaan viimeinen bussi lähtee Portelasta ja miten bussille pääsee levadan lopuksi?

8

1354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylmäjoki

      Portelan bussit 20,53,78
      sam.pt/en/network-map.html
      Funchal - Ribeiro Frio (Network map, Interurban services, view map) bussit 56, 103, 138 Huom. osa ajaa via rapidia ja silloin ei mene tuonne, vaan sinisen katkoviivan reittiä. Kartassa on myös merkitty Ribiero Friosta lähtevät levadat.
      horariosdofunchal.pt/index-eng.php
      Ribeiro Frio on se ensimmäinen kylä Pico Arieiron risteyksen jälkeen alamäessä, kännykän karttasovelluksella voi seurata missä mennään. Kännykään saa myös maksullisen appsin levadoille.
      PR10 Levadaoppaat
      visitmadeira.pt/en-gb/what-to-do/activities/search/pr10-levada-do-furado
      visitmadeira.pt/Admin/Public/DWSDownload.aspx?File=/Files/Files/VisitMadeira/Desd.-Passeios-a-Pé-SRA/Passeios-a-Pé-EN/PR10-LevadaFurado_EN.pdf
      Bussien aikataulut eri päivinä löydät samoista paikoista.

      • Levadallelähtijät

        Kiitos paljon! Täytyy tutustua linkkeihin illemmalla.


    • matkantekkoon

      Bussikuski yleensä myös ilmoittaa, milloin ollaan Ribeiro Friolla. Bussipysäkistä parikymmentä metriä eteenpäin ja oikealle alas lähtee polku - siinä on muistaakseni myös opaskyltti. Reitillä polku haarautuu muutaman kerran, mutta kun seuraa kävellyintä polkua, pääsee perille. Tosi mukava levada tuo on, paljon erilaista kasvillisuutta ja aivan upeat maisemat. Laurissilvametsässä on aivan ihana hengittää. Portelassa joutuu usein odottamaan bussia, mutta mikäs siinä on istuessa ja katsoessa kauniita maisemia.

      • Kylmäjoki

        Levadan alku löytyy myös googlemapsista, siitä itäpuolella olevan ravintolan alapuolelta.
        goo.gl/maps/vDrMtujCsn92


    • Madeirahullu

      Portelassa pysäkki on oikealle alamäkeen. Pysäkille kurvaa yleensä taksi tarjoten kimppakyytiä takaisin Funchaliin 5€ hintaan.

      • Hyytyymäkeen

        Kannattaa selvittää nuo pysäkkien paikat etukäteen, muuten voi olla turhaa ja raskasta käveylä tiedossa.
        Nunnien Laaksoon postipolkua menneet tamppasivat ylämäkeen kohti pysäkkiä joka on kauempana, alamäkeen mennessä olisi ollut lähellä.


      • Levadas
        Hyytyymäkeen kirjoitti:

        Kannattaa selvittää nuo pysäkkien paikat etukäteen, muuten voi olla turhaa ja raskasta käveylä tiedossa.
        Nunnien Laaksoon postipolkua menneet tamppasivat ylämäkeen kohti pysäkkiä joka on kauempana, alamäkeen mennessä olisi ollut lähellä.

        Tässä Portelan pää levadasta
        goo.gl/maps/jrEZ4i9j2Sy
        Kannattaa ihastella Portelan näköalat ennen bussiin siirtymistä.


    • levadallelähtijät

      Kiitos paljon. Tuskin maltan odottaa Madeiralle matkaa ja levada kävelyjä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10619
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5100
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2301
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      107
      2125
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      2006
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1641
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1462
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1144
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1091
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      1007
    Aihe