Katsokaapas siitä mallia miten hyvin suomalainen kuljetusliike hoitaa hommat hienosti.
https://www.youtube.com/watch?v=scDblAadr0c
Meno-paluu-kuormat pohjoisen malliin.
7
854
Vastaukset
- eimitäänihmeellistä
Hoitaa ihan niinkuin kaikki muutkin sen olisi tehneet. Oliko tuossa nyt sitten jotain tavallisuudesta poikkeavaa ? Jos olisi ollut kattoaukeavat laitteet olisi voinut ajaa suoraan purkupaikalle eikä kuormaa olisi tarvinnut siirtää. Miten nuo pankot tuossa lopussa oli kiinnitetty avoauton lavaan ?
- einyihantavistouhua
Kattoaukeava frc?? No jos olis ollu nosturikin vielä niin sittehän se olis ne ite hakenu mettästä.
Videolla näytettiin hydraulisesti toimivat kiristimet joilla kuorma tiukattiin lavaan, ei ne pankot itessään sen kummemmin oo lavassa kiinni. Siirto taitaa tapahtua terminaalialueella, että menis varmaan ilmankin. - tippuu
einyihantavistouhua kirjoitti:
Kattoaukeava frc?? No jos olis ollu nosturikin vielä niin sittehän se olis ne ite hakenu mettästä.
Videolla näytettiin hydraulisesti toimivat kiristimet joilla kuorma tiukattiin lavaan, ei ne pankot itessään sen kummemmin oo lavassa kiinni. Siirto taitaa tapahtua terminaalialueella, että menis varmaan ilmankin.Siirto tapahtuu rovaniemen kaupungin alueella puuterminaalista kaukokiidon terminaaliin ja pankot ovat sitomatta irrallaan lavalla.
- Rahtimakkara20
Missään kukaan ei ole raakapuuta ajanut suomessa, kuin nyt videolla näkyvä kuljetusliikkeen auto. Kyllähän pölliautoilla on ajettu iät ajat pölliä metsästä. Tuossahan saadaan vaan kustannukset kohdilleen. Pölliauto ei aja tyhjänä takaisin ja rahtiauto ei aja toisesta suunnasta tyhjänä takaisin. WIN WIN tilanne ja yhteistyötä.
Siksi ei ole kattoaukeava auto,koska on lämpösäädelty pakastekontti. Elintarvikkeet tarvitsevat tietyn kuljetuslämpötilan. Myöskin siksi siirto kenttäalueella,koska purkupaikalla ei ole pyöräkonetta tai isoa kalmaria. Puhumattakaan työajoista/ajoaikalaki hommista.
Sitten,jos joku kysyy mikä on elintarvike niin se on se mitä sinä ostat lähikaupastasi suuhun, että voit elää. - onkopakkoelää
Saako sitä suuhun laitettavaa elintarviketta netistä jos lähikauppa on kiinni ?
- Rahtimakkara20
onkopakkoelää: Milläs sä sitten luulet, että se elintarvike on sinne nettikauppaan mennyt? Haikaratko ne sinne vie?
- roskapostiakin
Raakapuusta saadaan paluukuorma näille laatikkoautoile jotka ovat vieneet ruokatarpeita ylemmäksi . Paluurahdin vähäisyys lie merkittävä tekijä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as873513Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253083- 543012
- 592833
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)542687Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582638On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle562404Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802271- 692128
- 452122