kuka tietää lähemmin mikä on sokerirasitustesti tai mitä se lähemmin tarkoitta kun en löydä mistään ja olen etsinyt.
Miten kyseinen testi tehdään ja kuuluuko se diabetes testeihin, voiko joku jolla on tietoo niin laittaa jtain viestii ,tulee 53-vuotiaalle ,kiva jos tietäis minne joutuukaan, ja mitä sen jälkeen?
kuka tietää lähemmin diebeteksesta
6
191
Vastaukset
- Löytyy_helposti_netistä
Diabeteksestä keskustellaan Suomi24:llä Sairaudet-osastolla omalla palstallaan. Siellä on kylläkin yksi häirikkö, joka tyrkyttää ruokavalio-ohjeita, mutta etsimällä löytää asiatietoakin.
Outoa ettet ole löytänyt mitään tietoa, koska Google löytää hakusanalla diabetes runsaasti linkkejä. Näiden joukossa myös Diabetesliiton nettisivusto. Sokerirasituksesta löytyy myös runsaasti tietoa em. sivuilta.- OletkoPilleristi
Miten ruokavalio-ohjeet voivat olla häiriköintiä? :O
Diabetesta sairastavalle ruokavalio ja liikunta on AA ja OO. - Siinä_selitys
OletkoPilleristi kirjoitti:
Miten ruokavalio-ohjeet voivat olla häiriköintiä? :O
Diabetesta sairastavalle ruokavalio ja liikunta on AA ja OO.Ruokavalioissakin on eroa. Itse en pidä terveellisenä että hiilihydraatteja korvataan runsailla eläinrasvoilla.
Hoitohenkilökunnan antamat ruokavalio-ohjeet ovat järkeviä, ei tällaiset tee-se-itse puoskarien ohjeet.
- NäinLekuriSanoi
Lisää juotava siideriä jotta munuaiset puhdistuvat...myös kalja auttaa.
- iisipiisi
Sokerirasitustesti tehdään niin, että ensin paastotaan 10-12 tuntia ja sitten annetaan verinäyte, josta mitataan verensokeri (ns. paastoarvo). Sitten juodaan sokeriliuosta. Seuraavat parisen tuntia istutaan labrassa, ja sinä aikana otetaan verinäytteet, joista seurataan, miten hyvin sokeri häipyy verestä. Tämä kertoo, onko koehenkilö sokeriaineenvaihdunta normaalia.
Näitä testejä otetaan aika paljon, jos halutaan selvittää diabeteksen riskiä. Minulle on tehty testi kansanterveystutkimuksessa, johon osallistuin ihan terveenä koehenkilönä. En oikeastaan tiedä, että mitä sillä siinä selvitettiin. Ainoa kurja asia testissä on paasto ja erityisesti se, että ei saa juoda aamukahvia.
(Kelasta joku itkeskeli tiedotusvälineissä, että noihin kansanterveystutkimuksiin ei riitä tulijoita. Asiaa saattaisi auttaa, jos 14 tunnin paaston jälkeen vapaaehtoinen saisi istua pöydän ääreen juomaan kupin kahvia, vähän niin kuin ihminen eikä jokin arvoton koe-eläin. Kelasta voisi tehdä opintomatkan verenluovutuksen katsomaan miten vapaaehtoisia kuuluu kohdella.)- Raha__ratkaisee
Sokerirasitustestiä ei välttämättä tehdä jos diabetes on selvä. Rajatapauksille se ehkä tehdään diagnoosin varmistamiseksi. Itse en ole ollut sokerirasitustestissä, vaikka olenkin saanut diabetesdiagnoosin.
Noiden tutkimusten teettäjien taustoista johtuu riittääkö rahaa. Olen osallistunut erään diabeteslääkkeen testaukseen ja sen teetti lääketehdas. Labratestejä tehtiin usein ja paastottuna otettujen verinäytteiden jälkeen sai maksulapun jolla sai sairaalan ruokalasta aamiaisen. Jotkut näyttävät ottavan eväät mukaan terveyskeskuksen labraan ja verinäytteen oton jälkeen syövät ne. Itse kyllä selviän vielä tunnin että pääsen kotiin myöhästyneen aamiaispöydän ääreen.
Ne verenluovutuksen kahvit, mehut ja keksit eivät paljon lämmittäneet mieltä (en tiedä onko tarjottavat parantuneet nykyisin) ja siinä ei edes vaadita paastoamista. Pienihän se SPR:n "kiitos" arvokkaasta veriannoksesta on, mutta vapaaehtoisuuteenhan se perustuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1422653Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3601977- 401707
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii321566Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110918Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772