Auttakaa mua valitsemaan perijä. Pelaan lc haastetta itsekseni (en kirjoita sitä nettiin).
https://tarinahaaste.vuodatus.net/
Perijäkysely
2
392
Vastaukset
- Suppisuu
Kirjoitin itsekseni pitkän ja kattavan ehdotuslistan hyvästä valintamenettelystä. Toivottavasti siitä oli apua.
- SimahtanutJokaEiKirjaudu
Koikkelikoipi kirjoitti: "Auttakaa mua valitsemaan perijä. Pelaan lc haastetta itsekseni (en kirjoita sitä nettiin)."
Minulla ei ole hienoja ratkaisuja, mutta jokunen ehdotus kyllä.
1) Tee kuten politiikassa ihmiset usein tekevät: perusta kummallisia puolueita ja anna niiden tehdä tai teettää kalliita ratkaisuja joita et usein hyväksy ja aina edes ymmärrä. Jos ratkaisut osoittautuvat oikein huonoiksi, niistä voidaan aina syyttää muita puolueita, jopa yksittäisiä (mieluummin muiden puolueiden kuin oman) henkilöitä. Vika on silloin esimerkiksi demokratian*) toiminnassa, mediassa, äänestäjissä tai ihan missä vaan, muttei (oman puolueen) politiikassa tai sen tekijöissä, jotka tyypillisesti ottavat poliittisen vastuun. Se ei tarkoita mitään, mutta kuulostaa hienolta.
[ *) Tiedelehden artikkelin mukaan ihmiset eivät alunperin keksineet demokratiaa, vaan eläimet. Tulkintoja on toki muitakin, erityisesti ihmisten keskuudessa. Eläimiltä (ja simeiltä) ei yleensä edes kysytä, joten tämä seikka langettaa epäilyn asian todenperäisyyden ylle.]
2) Tee kuten yhtiöissä ja yrityksissä usein tehdään: valitse hallitus ja anna sen esittää päätösluonnoksia vuosikokoukselle, johtokunnalle tms. Elleivät päätökset osoittaudu hyviksi, hallitusta vaihdetaan.
3) Tee kuten avioliitossa usein tehdään. Anna vaimon ratkaista. Elleivät ratkaisut osoittaudu hyviksi, se on aviomiehen vika ja aviomiestä vaihdetaan. Tästä on muunnoksia, mutta eivät välttämättä ole sen parempia.
4) Tee tavalla, jota monet Sims-pelejä pelaavat ovat käyttäneet vuosikaudet hyvillä mielin ja hyvin tuloksin. Valitse perijä itse, mutta tallenna varoiksi ensin siltä varalta että meni jotenkin väärin. Tämä on suositeltava tapa erityisesti silloin, kun pelaat yksin. Muiden mielipiteillä ei ole kuitenkaan merkitystä. Jos muiden mielipiteillä on jostakin ihmeen syystä merkitystä, pelaajaa tai peliä voidaan vaihtaa.
5) Tee oma ratkaisusi. Se on todennäköisesti paljon parempi kuin mikään edellisistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907