Perijäkysely

Koikkelikoipi

2

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suppisuu

      Kirjoitin itsekseni pitkän ja kattavan ehdotuslistan hyvästä valintamenettelystä. Toivottavasti siitä oli apua.

    • SimahtanutJokaEiKirjaudu

      Koikkelikoipi kirjoitti: "Auttakaa mua valitsemaan perijä. Pelaan lc haastetta itsekseni (en kirjoita sitä nettiin)."

      Minulla ei ole hienoja ratkaisuja, mutta jokunen ehdotus kyllä.

      1) Tee kuten politiikassa ihmiset usein tekevät: perusta kummallisia puolueita ja anna niiden tehdä tai teettää kalliita ratkaisuja joita et usein hyväksy ja aina edes ymmärrä. Jos ratkaisut osoittautuvat oikein huonoiksi, niistä voidaan aina syyttää muita puolueita, jopa yksittäisiä (mieluummin muiden puolueiden kuin oman) henkilöitä. Vika on silloin esimerkiksi demokratian*) toiminnassa, mediassa, äänestäjissä tai ihan missä vaan, muttei (oman puolueen) politiikassa tai sen tekijöissä, jotka tyypillisesti ottavat poliittisen vastuun. Se ei tarkoita mitään, mutta kuulostaa hienolta.
      [ *) Tiedelehden artikkelin mukaan ihmiset eivät alunperin keksineet demokratiaa, vaan eläimet. Tulkintoja on toki muitakin, erityisesti ihmisten keskuudessa. Eläimiltä (ja simeiltä) ei yleensä edes kysytä, joten tämä seikka langettaa epäilyn asian todenperäisyyden ylle.]

      2) Tee kuten yhtiöissä ja yrityksissä usein tehdään: valitse hallitus ja anna sen esittää päätösluonnoksia vuosikokoukselle, johtokunnalle tms. Elleivät päätökset osoittaudu hyviksi, hallitusta vaihdetaan.

      3) Tee kuten avioliitossa usein tehdään. Anna vaimon ratkaista. Elleivät ratkaisut osoittaudu hyviksi, se on aviomiehen vika ja aviomiestä vaihdetaan. Tästä on muunnoksia, mutta eivät välttämättä ole sen parempia.

      4) Tee tavalla, jota monet Sims-pelejä pelaavat ovat käyttäneet vuosikaudet hyvillä mielin ja hyvin tuloksin. Valitse perijä itse, mutta tallenna varoiksi ensin siltä varalta että meni jotenkin väärin. Tämä on suositeltava tapa erityisesti silloin, kun pelaat yksin. Muiden mielipiteillä ei ole kuitenkaan merkitystä. Jos muiden mielipiteillä on jostakin ihmeen syystä merkitystä, pelaajaa tai peliä voidaan vaihtaa.

      5) Tee oma ratkaisusi. Se on todennäköisesti paljon parempi kuin mikään edellisistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      164
      2016
    2. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      52
      1568
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      128
      1551
    4. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      76
      1508
    5. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      78
      1435
    6. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      15
      1277
    7. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      69
      1267
    8. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      1102
    9. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      71
      1069
    10. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      231
      1034
    Aihe