Kuinka salata sähköpostin liitteet?

safemail

Gmail ei enää salli salasanalla suojattuja liitteitä. Millä tavalla voi lähettää tietoturvallisesti liitteitä sähköpostitse, vai voiko mitenkään?

9

4728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinkinvoitehdä

      Siirrä liite johonkin pilvipalveluun ja pistä sähköpostiin linkki mukaan.

      • mT4S65Uh

        Ainakin Mega https://mega.nz/ on ilmainen ja helppokäyttöinen. Salaa automaattisesti kaikki tiedostot. Vastaanottajalle lähetetään sitten linkki. Purkamissalasana on linkissä mukana.

        Vaatii tilin luomisen ja Javascripien käytön sallimisen tai selaimeen lisäosan. Vastaanottajan on sallittava Javascript selaimessaan.

        Todella tärkeät sähköpostit tulisi kuitenkin lähettää PGP salattuna. Vaatii tosin vastaanottajaltakin ohjelman käyttämistä mutta on varmin yksityisyyden suoja sähköposteissa.


      • O0hm0

        Ei niitä ainakaan mihinkään pilvipalveluun pidä laittaa.


    • sala-sana2

      izarc:lla pakkaus salasanalla. Salasanan lähetys tekstiviestillä tai kerrot puhelimessa.

    • fnkwefje

      Yksinkertaista, pakkaa salasanalla.

    • Vaihda_parempaan

      Vaihda sellaiseen sähköpostiin joka sallii suojattujen (salattujen) tiedostojen lähettämisen eikä vakoile kaikkea lähettämääsi ja vastaanottamaasi postia.

    • Sinulla on siis tiedosto salattu.xxx, jossa xxx on käyttämäsi salausojelman tiedostotyyppi. Jos salausohjelmasi on esimerkiksi Veracrypt niin sitten olisi vaikkapa salattu.tc (TrueCrypt) tai salattu.hc. Jos käytät jonkun zipin salausta niin sitten tiedosto on salattu.zip. Jos sinulla on GnuPG ja julkinen avain käytössä niin sitten salattu.gpg tai salattu.asc.

      Gmail yrittää avata liitetiedoston ja tarkistaa onko sen sisällä viruksia. Samalla se tietenkin lukee kaiken sisällön ja myy osan tiedosta mainostajille ja osan tiedustelupalveluille. Jos muutat tiedoston nimen niin että sisältö ei vastaa päätettä niin gmail kieltäytyy ottamasta tiedostoa vastaan. Gmailia varten on siis luotava kelvollinen sen tyyppinen tiedosto, että automaattinen tarkistus on siihen tyytyväinen.

      • Jos haluat edelleen käyttää gemailia niin joudut kiertotielle. Tässä vaiheessa tulee steganografia käyttöön. Et lähetäkään tiedostoa salattu.xxx vaan tiedoston hassujuttu.jpg tai hassujuttu.pdf. Tuo hassujuttu on siis joku ihan tavallinen mutta riittävän iso tiedosto, joka kooltaan on siis reilusti salattu.xxx:ää suurempi.

        On olemassa työkaluja, joissa salattu tiedosto on mahdollista sisällyttää kuvan osaksi siten, että kuva tai pdf - tiedosto on edelleenkin gmailille ja satunnaiselle katselijalle kelvollinen kuvatiedosto hassujuttu.pdf. Lähetettävä salattu tiedosto lisätään alkuperäiseen hassujuttu.pdf:ään ja sitten tuo muutettu tiedosto lähetetään liitteenä. Vastaanottaja käyttää samaa työkalua ja saa siten erotettua salatun tiedoston hassujuttu - roskasta, jonka osana se lähetettiin.


      • ExB kirjoitti:

        Jos haluat edelleen käyttää gemailia niin joudut kiertotielle. Tässä vaiheessa tulee steganografia käyttöön. Et lähetäkään tiedostoa salattu.xxx vaan tiedoston hassujuttu.jpg tai hassujuttu.pdf. Tuo hassujuttu on siis joku ihan tavallinen mutta riittävän iso tiedosto, joka kooltaan on siis reilusti salattu.xxx:ää suurempi.

        On olemassa työkaluja, joissa salattu tiedosto on mahdollista sisällyttää kuvan osaksi siten, että kuva tai pdf - tiedosto on edelleenkin gmailille ja satunnaiselle katselijalle kelvollinen kuvatiedosto hassujuttu.pdf. Lähetettävä salattu tiedosto lisätään alkuperäiseen hassujuttu.pdf:ään ja sitten tuo muutettu tiedosto lähetetään liitteenä. Vastaanottaja käyttää samaa työkalua ja saa siten erotettua salatun tiedoston hassujuttu - roskasta, jonka osana se lähetettiin.

        Steganografiaa varten löytyy paljon ohjelmia. Tässä vaiheessa ei edes tarvitse olla mitenkään etevä tai hyvä ohjelma kun tarkoituksena on hämätä pelkästään gmailia ja varsinainen salaus suoritetaan jollakin toisella ohjelmalla.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Steganografia

        Tuolta valitset vasemmasta reunasta alhaalta saman sivuston englanninkielisen version, jolloin saat taulukossa erilaisia tarkoitukseen soveltuvia ohjelmia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe