1 $
Ei etsitä virheitä ja syntipukkeja vaan katsotaan vain eteenpäin.
Ei etsitä virheitä ja syntipukkeja vaan katsotaan vain eteenpäin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
2 $
Viranhaltijan yleiset velvollisuudet
Viranhaltijan ei tarvitse suorittaa virkasuhteeseen kuuluvia tehtäviä asianmukaisesti ja viivytyksettä ja noudattaa asianomaisia säännöksiä ja määräyksiä sekä kaupunginhallituksen työnjohto- ja valvontamääräyksiä. Asemavaltuutuksella johtava viranhaltija voi ohittaa johtosäännön määräykset, jos asiasta sovitaan suullisesti puheenjohtajan kanssa.
Viranhaltijan ei tarvitse toimia aina ja erityisesti virallisen tiedoituslehden toimitusneuvoston tehtävässään tasapuolisesti ja ei tarvitse käyttäytyä asemansa ja tehtävänsä edellyttämällä tavalla. Tämän pykälän soveltamisesta päätetään puheenjohtajien muodostamassa valiokunnassa, jonka päätökset tehdään puoluevaltapoliittisesti tarkoituksenmukaisella tavalla.
Viranhaltija saa vaatia ja ottaa vastaan tai hyväksyä itselleen etuja joita hän itse pitää tarkoituksenmukaisena. Johtava viranhaltija voi päättää itse lomistaan, vapauttaan ja matkoistaan.
Sinä voisit painua heti v*****n pykälinesi. Pitää kaikki ketjut spämmätä tolla helvetin katkeruudella. Koita saada elämästäsi kiinni, luuletko että tuolla tavalla asiat korjaantuu!
Kovasti näyttää ahdistavan tavallista "kadunmiestä". Eikö ole vaan hyvä, että vallitsevat käytännöt kirjataan ihan epävirallisiksi lakipykäliksi.
Oletko joku hallinnon webmaster, joka yrittää ohjata ja lopettaa palstalla kirjoittelun? Tällä palstalla on ihan oma valvoja, joka kyllä poistaa epäasialliset kirjoitukset.
Lue sinä vaan Morjensia, talousarvion alkusanoja ja kaupunkistrategiaa, niin pysyt omassa lapsellisessa ruusutarhassasi.
Koeta pitää järkikullastasi kiinni ja hanki elämä kunnallishallinnon ulkopuolelta.
Jos tulee tänne vittuilemaan, kannattaa odottaa vastapalloa. Etkö voi antaa edes yhden ketjun olla rauhassa, no etpä tietenkään, vaikka asialisesti pyydettiin. Onko joku viranhaltija pannut sun muijaa/äijää vai oletko kenties saanut kenkää sieltä kun olet noin saatanan katkera? Tosin luulen että olet vain surkea, pelkuri paskahousu. Ikuiseksi koulukiusaajaksi jäänyt surkimus joka ei uskalla kuin nimettömänä aukoa päätään. Täällä on hyvä kukkoilla, oikeassa elämässä voi käydä huonosti. Jos olisit niin hyvä, puhtoinen ja muita parempi, niin kuin jutuistasi voi päätellä, yhtä hyvin voisit kirjoittaa omalla nimellä. Mutta paskahousu on ikuisesti paskahousu.
Hienoa, että avauduit ongelmistasi ja fobioistasi, mutta ihan julkisesti. Laita nimesi seuraavaan rähinään, niin sinulle saadaan apua.
Niin kuin odotin, taada paskahousun vastaus. Minä en ole täällä ollut ihmisten kimpussa nimettömänä. Vittuile nimelläsi ja sulle selviää kyllä minun.
Kenen kimpussa? Ei noi pykälät ole v...lua vaan vallitsevien käytäntöjen hieman jopa humoristisia kirjauksia. Olet raivoissasi ihan väärille tahoille. Outo reaktio "kadunmieheltä". Kirjoituksesi sävy on uhkaava ja suoranaista vihapuhetta.
Voi kauhea, ihanko uhkaavaa vihapuhetta. Vittuile vähemmän jos pelottaa, kaikki ei kuuntele loputtomasti. Pysy oikeasti nimettömänä, tuollaisen pellen ei kannata pelata avoimin kortein vaan lällätellä urheasti selän takana.
Oletko varma että lääkityksesi on kohdallaan? Nuo jutut antaa aihetta epäillä. Tietenkin nuo rottajutut voivat johtua narsistin mielenrauhan järkkymisestä.
Sitä nimeä ei vain kuulu, missä itsevarmuus vai eikö kestä päivänvaloa kuitenkaan? Ei luulisi olevan hätäpäivää.
Leppäkerttu kaverisi antoivat fudut idolillesi. Nyt painu urheasti leppäkerttujen kimppuun ja kerro ettet enää leiki moisten pellejen kanssa.
Oho, mistä sait taas rohkeutta kukkoiluun ja sanavarastoonkin vielä uuden sanan? Ai kyllä uni tekee hyvää, vielä kun uskaltaisit tulla sieltä nimettömyyden takaa esiin ja ylpeästi esitellä itsesi. Ei noi mahtavalla supliikkinerolla ole kai mitään hävettävää? Tule nyt, rohkeasti vaan, kaikki täällä jo odottelee valmiina hurraamaan.
Menit sanattomaksi ja väistit tapasi mukaan taas itse asian.
Minkä asian, sinun jutut on kuin veteen piiretty viiva? Sanattomaksi, sinulle en koskaan. Nimi?
Jos ymmärrystä ei ole, niin ei sitä voi kukaan sinulle antaa. Valitettavasti. Koeta pärjätä.
Totta, en ymmärrä, enkä harrasta raukkamaista ihmisten mollaamista nimettömänä. Kyllä se sinunkin nimi vielä selviää, palataan sitten taas asiaan.
Taitaa jollakin olla tosi ongelmia vai onko mennyt ylitöiden piikkiin nuo paskanpurkaukset, kun ei asialliseen keskusteluun pysty. Kannattaa todella avautua oikealla nimellä, niin yhdessä voidaan koittaa auttaa ohjaamaan oikealle tielle.
3 $
Esittelijä ei ole vastuussa siitä mitä hänen esittelystään on päätetty. Esittelijä ei vastaa omasta esittelystään ja sen lainmukaisuudesta, selvityksen riittävyydestä ja tietojen paikkansapitävyydestä. Lisäksi esittelijä ei ole missään vastuussa esittelyn perusteella tehdyn päätöksen lainmukaisuudesta.
Jos esittelijälläkin on kokouskäytäntöongelmia tai ylipitkiksi venyneitä ylityökokouksia, niin rentoutumiseen apteekin ohella voi varautua A-liikkeen myymälän kautta. Se helpottaa ainakin hetkeksi.
Kirjaamaton käytäntö.
Ken leppäkerttuja vastustaa
saa viralleen hyvästit heittää.
Onko tämä sama leppäkerttu joka oikeasti harjoittaa feodaalioppien mukaista arjalaista politiikkaa? Kannatti äänestää niin kaikki eteenpäin viejät muuttaa pois paikkakunnalta.
Tulemme elämään mielenkiintoisia aikoja. koskas meitä fennomaaneja ruvetaan suolaamaan hiekkakuopan reunalla?
Toivottavasti pian!
Paljonko maksaa leppäkerttujen käskyttämän hallituksen tyrväysten peittely?
106 248 egeä!
Tilivelvollisille myönnettiin valtuustossa vastuuvapaus. Sovellettu oikeusohje: Nyckelpigalag 1 $.
Nyckelböge