Vuokrasopimus

Vuokralaisena

Semmonen tuli mieleen et jos vuokrasopimuksessa lukee että sopimus on 4kk määräaikainen ja jatkuu sen jälkeen toistaiseksivoimassa olevana jos vuokranantajalla ja/tai vuokralaisella ei ole moitteita (eli köytännössä vuokralainen hoitanut omat velvoitteet).
Jos käykin niin että vuokranantaja ei halua jatkaa sopimusta niin onko hänellä edelleen siis 3kk irtisanomis aika ?
Ja nyt siis että vuokrat yms on kaikki maksettu ajallaan ja mitään ylimääräistä elämää ei olla pidetty eli asuttu kunnolla.

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • runkkaaja8181

      se on sellanen juttu että olet runkannut liikaa ja on tullut liikaa ääntä.

    • apupoju2
    • vhurvhr

      Jos vuokrasuhde on määräaikainen, vaikkapa 1 vuosi ja jos vuokralainen lähteekin vuokra-asunnosta pois kesken kuluvan vuoden niin eikös vuokran-antaja voi vaatia maksettavaksi loppu vuodenkin vuokrat? Olenko oikeassa?

      Näissä asioissa kannattaa olla tarkkana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe