Matka suunnitteilla

Newyork2vk

Pärjääkö nykissä puhtaasti pankkikortilla, vai pitääkö vaihtaa valuuttaa?
Mitä asioita kannattaa ottaa mukaan? 2 viikoksi new yorkkiin

7

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsk

      Luottokortilla pärjää joka paikassa, pankkikortilla saa käteistä rahaa automaatista. Tosin kannattaa miettiä, missä kahden viikon reissukassaa turvallisesti kantaa käteisenä jos siihen päätyy. Sikäläisestä automaatista nostaessa saa kuitenkin parhaan vaihtokurssin. ESTA pitää olla tehtynä hyväksytysti ennen reissua.

      Ainakin itselleni on ollut tärkeää muistaa pistokeadapteri mukaan ja tarkistaa, että laturit ja muut omat sähkölaitteet ymmärtää sikäläistä 120V jännitettä. Jonkinlainen kartta on hyvä olla matkassa, tosin turistille Google Maps on aivan ässä, koska se osaa reitittää myös joukkoliikenteen läpi ilman, että tarvitsee muuta kuin seurata ohjeita.

      • ap2222

        Mahtaako pankkikortit toimia kaupoissa?


      • fdsk
        ap2222 kirjoitti:

        Mahtaako pankkikortit toimia kaupoissa?

        Pankkikorteista kokemusta ei ole kuin Visa Electronista, mutta sen toimiminen oli kaupoissa parhaimmillaankin satunnaista. Edes samassa kaupassa ei toiminut kahtena peräkkäisenä päivänä. Käteistä sen sijaan pystyi nostamaan poikkeuksetta, kunhan vaan automaatti oli pankin oma, eikä kioskin nurkassa nököttävä yksityinen ATM.


    • xxxddd

      Metrossa käteinen on maksuväline (- ja metrolla Nykissä liikutaan paljon!). En ihan muista oliko taksissa mahdollista maksaa luottokortilla, mutta varaisin taksimatkaankin käteistä. Taksilla ajo nimittäin on varsin edullista ja suositeltavaa.

      Hyvää matkaa!

    • ap999

      Mistäs mahtaa löytyä noita adaptereita? Mitä ylipäätänsä etsiä tän suhteen?

    • LH400

      Metrolipun niinkuin myös taksin/uberin voi maksaa kortilla. Käteistä ei niihin tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      133
      3110
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      70
      2180
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2137
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      68
      1856
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1672
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1536
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      9
      1153
    8. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1113
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      75
      1075
    10. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      1028
    Aihe