Eli oon yrittäny ettii jotain henkilöä joka vois opettaa tai neuvoa magiaan liittyviä juttuja. Kaikki kiinnostaa, mut enite ehkä elementit ja shamanismi.
Oon siis kohta 17 vuotta ja vähän opetellu ite, mutta aika vähän joten oon kokematon. Kaipaisin neuvoja tai oppejajoltai hiema kokeneemmalta, mut kaikki apu kelpaa. :)
Voisko jostain löytyö joku joka vois opettaa?
5
316
Vastaukset
- Ingerma
Kirjasto on hyvä paikka aloittaa ennen kenenkään oppeihin menemistä. Omasta mielestäni on parempi ensin tutkia asioita itse ja muodostaa oma näkökanta ja katsomus asioista ennenkuin antaa toisen kertoa omistansa - näin varmistuu se että oma tieto ja taito on täysin itsestäsi lätöistä.
Monet ksymiisi teemoihin liitetyt asiat kun ovat yleensä melko henkilökohtaisia kullekin.
Jokainen näkee ja kokee asioita eri tavoin, joten esimerkiksi sinun oma elementtisi löytyy vain ja ainoastaan itse etsimällä - kukaan ei osaa tai voi antaa sitä valmiina. Samoin shamanistiset kokemukset ovat kunkin omia. Näihin voi joku toki opastaa ja kertoa omia kokemuksiaan tai oppejaan mutta viimekädessä se olet sinä itse, jonka tulee niistä jonkinlainen kuva muodostaa.
Olen itse jonkin aikaa sitten aloittanut oman tutustumiseni noituuteen ym. ja perhetynyt juuri kirjoitettuun tietoon sillä sekin on jonkun maailmankuvan ja käsityksen kertomusta mutta siitä ei tarvitse ottaa kaikkea omiin oppeihin. Vain se tieto mikä tuntuu sopivalta sinulle ja asettuu omaan maailmaan on tärkeää. Itse oppiminen antaa myösesimerkiksi enemmän vapautta muodostaa yhteys elementteihin. Jos olisin itse aiemmin luottanut minua opastaneisiin olisin seurannut minulle väärää elementtiä koska luotin tuolloin vain toisen näkemyksiin. - Little.Joel
Kiitos Ingerma :)
Oon lukenu erillaisia kirjoja melkein kolme vuotta, ja nyt alkaa tuntua siltä ettei enää löydy kirjasosta sellasia kirjoja mistä löytyis sellasia tietoja joita etin. Mulla on jo aika vahva näkökanta asioista ja luulen tietäväni mikä mulle se oikee elementti on, mutta tarvisin apua ja tukea sen varmistukseen.
Nuo mitkä mainitsin ei oo todellakaan ainuut mikkä kiinnostaa, vähä kaikki on kiinnostavaa, mutta ajattelin jotain kiinnostavia mainita.
Tiiän sen että ite pitää ottaa asioista selvää ja saada se oma näkökanta enne ku pystyy muilta ottaa oppeja silleen että siitä on hyötyä, mutta nyt alkaa siltä tuntua että voisin pystyä ottaa niitä oppeja vastaan.
Suhtaudun lähes aina kaikkeen tietoon pienellä varauksella enkä usko kaikkea mitä mulle sanotaan. Haluun olla varma asioista, enkä juosta sen mukaa mitä muut sanoo.
Oon tosi ilone ku joku on jo vastannu, joten kiitos vielä Ingerma! Mutta kaipaisin silti joltakin oppeja, kaiken otan vastaan. :) - Ingerma
Hyvältä kuulostaa kyllä!
Enpä silti osaa opettajan valintaa tai hakua kauheasta avittaa sillä omakin tietous on vasta kasvatusvaiheessa.. Toivottavasti löydät jonkun jolla on vielä pari uutta ässää hihassa... Teologinen tiedekunta.
Oletko kinnostunut mustasta magiasta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798