Voisko jostain löytyö joku joka vois opettaa?

Little.Joel

Eli oon yrittäny ettii jotain henkilöä joka vois opettaa tai neuvoa magiaan liittyviä juttuja. Kaikki kiinnostaa, mut enite ehkä elementit ja shamanismi.
Oon siis kohta 17 vuotta ja vähän opetellu ite, mutta aika vähän joten oon kokematon. Kaipaisin neuvoja tai oppejajoltai hiema kokeneemmalta, mut kaikki apu kelpaa. :)

5

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ingerma

      Kirjasto on hyvä paikka aloittaa ennen kenenkään oppeihin menemistä. Omasta mielestäni on parempi ensin tutkia asioita itse ja muodostaa oma näkökanta ja katsomus asioista ennenkuin antaa toisen kertoa omistansa - näin varmistuu se että oma tieto ja taito on täysin itsestäsi lätöistä.
      Monet ksymiisi teemoihin liitetyt asiat kun ovat yleensä melko henkilökohtaisia kullekin.

      Jokainen näkee ja kokee asioita eri tavoin, joten esimerkiksi sinun oma elementtisi löytyy vain ja ainoastaan itse etsimällä - kukaan ei osaa tai voi antaa sitä valmiina. Samoin shamanistiset kokemukset ovat kunkin omia. Näihin voi joku toki opastaa ja kertoa omia kokemuksiaan tai oppejaan mutta viimekädessä se olet sinä itse, jonka tulee niistä jonkinlainen kuva muodostaa.

      Olen itse jonkin aikaa sitten aloittanut oman tutustumiseni noituuteen ym. ja perhetynyt juuri kirjoitettuun tietoon sillä sekin on jonkun maailmankuvan ja käsityksen kertomusta mutta siitä ei tarvitse ottaa kaikkea omiin oppeihin. Vain se tieto mikä tuntuu sopivalta sinulle ja asettuu omaan maailmaan on tärkeää. Itse oppiminen antaa myösesimerkiksi enemmän vapautta muodostaa yhteys elementteihin. Jos olisin itse aiemmin luottanut minua opastaneisiin olisin seurannut minulle väärää elementtiä koska luotin tuolloin vain toisen näkemyksiin.

    • Little.Joel

      Kiitos Ingerma :)
      Oon lukenu erillaisia kirjoja melkein kolme vuotta, ja nyt alkaa tuntua siltä ettei enää löydy kirjasosta sellasia kirjoja mistä löytyis sellasia tietoja joita etin. Mulla on jo aika vahva näkökanta asioista ja luulen tietäväni mikä mulle se oikee elementti on, mutta tarvisin apua ja tukea sen varmistukseen.
      Nuo mitkä mainitsin ei oo todellakaan ainuut mikkä kiinnostaa, vähä kaikki on kiinnostavaa, mutta ajattelin jotain kiinnostavia mainita.
      Tiiän sen että ite pitää ottaa asioista selvää ja saada se oma näkökanta enne ku pystyy muilta ottaa oppeja silleen että siitä on hyötyä, mutta nyt alkaa siltä tuntua että voisin pystyä ottaa niitä oppeja vastaan.
      Suhtaudun lähes aina kaikkeen tietoon pienellä varauksella enkä usko kaikkea mitä mulle sanotaan. Haluun olla varma asioista, enkä juosta sen mukaa mitä muut sanoo.

      Oon tosi ilone ku joku on jo vastannu, joten kiitos vielä Ingerma! Mutta kaipaisin silti joltakin oppeja, kaiken otan vastaan. :)

    • Ingerma

      Hyvältä kuulostaa kyllä!
      Enpä silti osaa opettajan valintaa tai hakua kauheasta avittaa sillä omakin tietous on vasta kasvatusvaiheessa.. Toivottavasti löydät jonkun jolla on vielä pari uutta ässää hihassa...

    • Teologinen tiedekunta.

    • Agwe

      Oletko kinnostunut mustasta magiasta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1044
    2. 65
      913
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      898
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      882
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      49
      811
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe