Tietoturva

Hei !
Tarkoitus olisi viedä jäteasemalle vanhaa elektroniikkaa, mutta haluaisin varmistaa mitkä tavarat ovat sellaisia, joiden tietoturvasta kannattaa huolehtia.

Sen verran löysin tietoa, että puhelimien ja tietokoneiden kovalevyjen tietoturvasta on hyvä pitää huolta, mutta ne ilmeisesti saa jäteaseman oman palvelun kautta turvallisesti uudelleenkäyttöön/varaosiksi.

Entäpä sitten vanhat tulostimet ja tietokoneiden näytöt ? Onko näissä mitään mistä tulisi huolehtia tietoturva mielessä ? Entäpä vanhat pelikonsolit ? Onko näppäimistöissä , hiirissä tai digiboxeissa jotain josta kannattaa huolehtia tietoturva mielessä ?

En tiennyt oikein missä tätä kysyä, mutta arvostaisin näin elektroniikasta mitään tietämättömänä asiallisia vastauksia.

Kiitoksia ja hyvää kevään jatkoa !
15302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

"mutta ne ilmeisesti saa jäteaseman oman palvelun kautta turvallisesti uudelleenkäyttöön/varaosiksi."
Ser-asemilta ei taida saada mitään "takaisin".

Jos haluaa kovalevyjä myöhempään käyttöön niin kannattaa hankkia sopivia ruuvimeisseleitä.
Kovalevyjä on tietokoneissa, tallentavissa digiboxeissa ja konsoleissa

Näppäimistöissä, näytöissä tai hiirissä ei ole mitään erikoista huolehtimistarvetta.

Äänestä

Viskaa vindowskin ser-jätekuormaan.

1Äänestä
  • Hyppää sinäkin sinne!

    Äänestä

  • Ei sinne ser-jätekuormaan Winukoita enää mahdu. Siellä on jo tungokseen asti kaikenmaailman ubuntuja. Ja kun ubuntut nyt sitten tulevaisuudessa lopetetaan niin kaatopaikat on ihan tukossa!

    Äänestä

Näytöissä, hiirissä, tulostimissa ja näppiksissä ei ole oikeastaan mitään.

Konsoleissakaan ei yleensä ole mitään. Saattaahan niistä uudemmissa joku kiintolevy olla, mutta mitäpä arvokasta siinä on? Peli savetukset? :D

Tietokoneessa lähinnä kiintolevy.

Äänestä
  • Kiintolevy se on konsoleissakin nykyään ja sen myötä mahdollisesti tilitiedot yms.

    Äänestä

Kiintolevy vaan irti ja sen voi sitten alustaa eli tyhjentää. Levyn voi käyttää vaikka ulkoisena tallennusvälineenä, jos se on Satalevy siihen saa kotelon.

Äänestä

Kiitoksia vastauksista. Ei minulla kuitenkaan ole tarvetta mitään säästää, joten kierrätykseen tosiaan joutavat,.

Eli tietokoneen ja puhelimen lisäksi konsoleissa ja digiboksissa saattaisi olla jotain tietoja ? Osaako kukaan sanoa onko playstation 2 konsolissa sitten jotain tilitietoja tms. tai digiboksissa ? En tosiaankaan tiedä näistä mitään.

Varmistaakseni vielä että ymmärsin oikein niin printterissä tai näytöissä ei mitään tietoja ollut tallennettuna, niin että tietoturvasta pitäisi olla huolissaan ?

Äänestä

Älä milloinkaan luota kolmanteen osapuoleen datan tuhoamisessa.

Erityisesti älä luota jonkin kierrätysaseman, keräyspisteen, tai elektroniikkaliikkeen toiminnan turvallisuuteen. Kierrätyskeskuksissa käytetään 9 euron orjatyövoimaa ja muutenkaan tietoturva ei ole heille ykkösasia, keräyspisteissä ja elektroniikkaliikkeissä voidaan olla huolimattomia ja piittaamattomia.

Älä luota edes datan luotettavaa tuhoamista tarjoaviin yrityksiin. Heidän palvelujaan voi silti käyttää, muistaen että datan luovuttamisessa toiselle on AINA riskejä.

Äänestä

esimerkiksi tulostimissa voi olla sisäistä muistia. miten se toimii tietoturvan kannalta?

puhelimissa voi olla muistikortteja ja niissäkin on sisäinen muisti. onko digikameroissa muistikortin lisäksi sisäistä muistia?

Äänestä
  • Tulostimien muisti mahtaa olla pelkästään RAM-muistia. Kun virta katkaistaan niin muistissa olevakin häviää.
    Puhelimien lisämuistikortit saa tietenkin irti ja sisäisen muistin voi tyhjentää, kuvista, osoitteista jne.
    Joissain digikameroissa (vanhemmissa varsinkin) saattaa olla sisäistä muistia. Sen voi alustaa siinä kuin muistikortitkin.

    Äänestä

Voi viedä kiintolevyn aivan hyvin vaikka tyhjentämättömänä kierrätykseen/SERiin.
Ei sen sisältö ketään kiinnosta kuitenkaan.

Olen ostanut kymmeniä kiintolevyjä kirpputoreilta sellaisenaan, Windowseineen päivineen. Joitain huonoja valokuvia niiltä on joskus löytynyt jos on viitsinyt tirkistellä. Enää ei viitsi edes vilkaista, vaan heti ne tulee jyrättyä uudelleenasennusta varten, yms.

SER-myymälät kyllä tyhjentää ja tarkistaa kunnoltaan myymänsä levyt.

Äänestä

Suuremmat verkkokäyttöiset kopiokoneet ja tulostimet sisältävät yleensä kiintolevyn, jossa on kopio kaikesta mitä laitteella on milloinkaan tulostettu, kopioitu tai faksattu.

Kiintolevyjen kohdalla pelkkä formatointi ei riitä jos levyllä on jotain todella yksityistä. On olemassa ohjelmia joilla levyn pinnalle kirjoitetaan uudestaan ja uudestaan nollia ja ykkösiä niin että alkuperäinen sisältö painuu piiloon, mutta varmin tapa on mekaaninen hajoittaminen.

Puhelinten ja USB-tikkujen muisteja on mahdollista, tosin hieman työlästä lukea.

Se on sitten eri asia, jaksaako kukaan alkaa noita tietoja kaivamaan ja onko niissä yksityisellä ihmisellä mitään niin salaista, että tiedostojen olemassaolosta kannattaisi olla huolissaan.

Äänestä

Kaikki vanhat sanomalehdet, valokuvat, julkisilla paikoilla olevat turvakamerat, tupakantumpit jne kannattaa yön pimeydessä ihan yksinään viedä joonekin kauas korpeen syvään kiven tai kannonkoloon ja päälle risuja ja sammalta. Mutta muista liikkua ilman taskulampun valoa, ettei kukaan näe liikkeitäsi.

Äänestä

Jäteasemat hävittää ne turvallisesti!
Joten sinne päätyvät tiedot menee bittien taivaaseen!

On ihan turhaa vaivaa alkaa itse tuhoon kovalevyjä yms.
Ennenmmin pitäisi olla huolissaan Windowsin vakoilusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietämätönvanhus kirjoitti:

Hei !
Tarkoitus olisi viedä jäteasemalle vanhaa elektroniikkaa, mutta haluaisin varmistaa mitkä tavarat ovat sellaisia, joiden tietoturvasta kannattaa huolehtia.

Sen verran löysin tietoa, että puhelimien ja tietokoneiden kovalevyjen tietoturvasta on hyvä pitää huolta, mutta ne ilmeisesti saa jäteaseman oman palvelun kautta turvallisesti uudelleenkäyttöön/varaosiksi.

Entäpä sitten vanhat tulostimet ja tietokoneiden näytöt ? Onko näissä mitään mistä tulisi huolehtia tietoturva mielessä ? Entäpä vanhat pelikonsolit ? Onko näppäimistöissä , hiirissä tai digiboxeissa jotain josta kannattaa huolehtia tietoturva mielessä ?

En tiennyt oikein missä tätä kysyä, mutta arvostaisin näin elektroniikasta mitään tietämättömänä asiallisia vastauksia.

Kiitoksia ja hyvää kevään jatkoa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu