Oluenmyynti vapautuu rajusti

järki_voittaa

Uusi alkoholilaki pitää valmistella uudelleen. Hallituksen oli tarkoitus esitellä pitkään väännetty lakiesitys eduskunnalle toukokuun puolivälissä. Nyt aikatauluja on pakko lykätä. Tänään maanantaina tullut Helsingin hovioikeuden päätös saattaa pakottaa hallituksen muuttamaan lakia mietojen alkoholijuomien etäkaupan osalta.

– Tämä on mielenkiintoinen ratkaisu. Hallituksen esitys menee nyt uuteen pohdintaan, hämmästelee lakia valmistellut johtaja Kari Paaso sosiaali- ja terveysministeriöstä.

"On mahdollista, että oluen ja muiden mietojen alkoholijuomien nettikauppa ulkomailta joudutaan sallimaan. Paaso myöntää, että ratkaisulla olisi merkittäviä vaikutuksia suomalaiseen alkoholikauppaan. Olutlaatikoita ei ehkä tarvitsisi käydä enää hakemassa Tallinnan-lautoilta, kun ne voisi tilata Baltiasta suoraan kotiovelle. Oluenmyynti vapautuisi muutenkin merkittävästi.

Helsingin hovioikeus antoi maanantaina ratkaisun niin sanotussa Alkotaksi-tapauksessa. Virolainen yritys oli myynyt alkoholia netin kautta Suomeen ja saanut siitä käräjillä tuomion veropetoksesta ja alkoholirikoksesta.

Hovioikeus alensi tuomiota. Se linjasi, että Alkon monopoli väkevien juomien myynnissä on linjassa EU-oikeuden kanssa. Samoin oikeus piti tilaviinien myyntiä tiloilla ongelmattomana. Oikeus katsoi, että virolaisyrityksellä ei ollut oikeutta kaupitella väkeviä tai viinejä. Sen sijaan oikeus päätti, että suomalainen lupajärjestelmä mietojen alkoholijuomien myymiseksi on EU-oikeuden vastainen.

Nykyisen lain mukaan oluen myyjällä pitää olla kiinteä myyntipiste Suomessa. Sama periaate oli tarkoitus siirtää myös uuteen alkoholilakiin. Hovioikeuden päätöksen myötä asia pitää miettiä uudelleen.

– Emme ole osanneet ajatellakaan, että tämä lupajärjestelmä olisi EU-oikeuden vastainen, Paaso ihmettelee.

– Neljäseiskoja (alle 4,7 prosenttisia alkoholijuomia) tai tulevaisuudessa viisvitosia voitaisiin ruveta myymään siellä täällä ja kuka tahansa. Sitähän se tarkoittaa, Paaso sanoo.

Uuteen alkoholilakiin mietojen juomien alkoholipitoisuutta ollaan nostamassa nykyisestä 4,7 prosentista 5,5 prosenttiin."


Siinä onkin ulisevalla hoitsulla paniikin aihetta, mahtaako saada sydärin kun keppanaa saa pian joka paikasta ympäri vuorokauden ja nelostakin lähikaupasta?

16

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rteyertyrtytr

      Kai tiesit että "1...hoitsu" on tissu? Ulina alkoi samaan aikaan kun tissu julisti "raittiuttaan" (eli käyttää vain huumeita eikä alkoholia).

    • 1.....hoitsu

      Voi prkl, pääsi ripuIitkin housuun tästä suru-uutisesta!

    • Kylmis_

      Mitä enemmän vapautuu, sen parempi. Kieltolaki-aika osoitti, että kyllä suomalainen alkoholiannoksensa hankkii keinolla millä hyvänsä, vaikka alkoholin nauttiminen tehtäisiin kuolemantuomion uhalla rangaistavaksi.

      Yhteiskunta pääsisi paljon helpommalla, jos se vapautettaisiin totaalisesti, myynti 24/7, toimitukset kotiovelle, jne.

    • pop-up-panimo

      "Alle 4,7% sisältävien alkoholijuomien myynti vapautuu täysin kenelle tahansa."

      Jaahas, lailliset kiljubisnekset siis pystyyn!

    • ennustaja_

      Pian siis vapautuu myös ripuIia rajusti.

    • Eipidäpaikkaansa

      Ei pidä paikkaansa esim.K Citymarket Tammisto ei halua myydä minulle alkoholia.Koska kaupat saavat valita asiakkaansa kenelle myyvät sitä alkoholia.

      • Mitäs olit niin kännissä, ei siinä muita valintaperusteita ole kuin päihtymystila. Osta jatkossa kerralla niin paljon että ei tartte käydä kokeilemassa onneaan kaupassa kesken juopottelun.


    • öhöhöhöh

      Mitä väliä sillä oluen myynnillä on?
      Eihän sitä juo kuin amatöörit, teinit ja kaljajuopot.
      Olut toimii vain ummetukseen, mutta ei tule edes känniin, vaan turruttavaan pöhnään ja turpoaa koko juoppo.

      • hgfdszz

        Totta.
        Meikäläisellä oli kerran röörit tukossa, ja kippasin kaljaa koneeseen niin johan huussissa pärähti.


      • niiiiiiiiiii.niiiiii

        Kaljasta tulee lisäksi ns. lerpputauti, eli impotenssi.
        Sen lisäksi kalja mädättää aivot jos niistä on jotain jäljellä.
        Pahinta on kaljan hartsi, joka saa munuaiset huutamaan hoosiannaa ja ristiselkä tulee kipeäksi.
        Huonolaatuista kuravettä koko kalja.


      • bbzz
        niiiiiiiiiii.niiiiii kirjoitti:

        Kaljasta tulee lisäksi ns. lerpputauti, eli impotenssi.
        Sen lisäksi kalja mädättää aivot jos niistä on jotain jäljellä.
        Pahinta on kaljan hartsi, joka saa munuaiset huutamaan hoosiannaa ja ristiselkä tulee kipeäksi.
        Huonolaatuista kuravettä koko kalja.

        Lopetan kaljan juomisen heti!
        Hyi hitto...


    • suomalia

      Ei kaljanmyynti tai tilaaminen mihinkään vapaudu mokomat hampuusit.

      Koko hovioikeuden päätös on edelleen vastoin vapaan liikkuvuuden artikloja ja sillä pelaillaan taas aikaa.

      Eu ehtii hajota enemmin kuin hölmölässä ruvetaan noudattamaan yhteisöalueen pelisääntöjä kansalaisia hyödyttävästi.

      • retryrtyrrty

        No nyt ollaan suunnittelemassa tasan sitä että vapautuu, toteutuminen nähdään sitten myöhemmin, toivottavasti.


    • Team_kaho

      Puhaltelimme ilmapalloja ja joimme hieman simaskin, hauskaa oli, ei ilman pumppua kyllä onnistu, koska ripulit meinasi housuun tulla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      96
      5164
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      52
      3867
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3418
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2449
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      373
      1670
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1591
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1552
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1525
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      38
      1399
    Aihe