Jatkuva nuha ja yskä

Whattodo

muutin kerrostaloon joka on parhaat päivänsä nähnyt. Katto kuitenkin pään päällä. Alkoi vaan krooninen nuha ja yskä. Lattiassa on muovimatot ja käytävä haisee välillä kellarille, sellainen kostean puun haju. Onko mitään keinoa millä voisi itse tutkia onko hometta tms ja mitä sellaiset tutkimukset maksaisi? Pitäisi olla kuitenkin sen verran hyvät, että voisi asian viedä eteenpäin.

Ei ole näitä oireita koskaan ollut mutta nyt kun muutin 10kk sitten niin joka päivä. Kaupungin vuokra-asunto kyseessä.
Ei täällä ole hyvä lastenkaan olla jos terveys menee...

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Whattodo

      jaa, kukaan ei siis tiedä mitään joten mennään näillä :) Hyvää Vappua kaikille!

    • gjgjjkjj

      Kyllähän tällä perusteeella voi purkaa sopimuksen. Kaupungin vuokrakämpät on lähtökohtaisesti terveydelle vaarallisia. Mitään ei ole tutkittu eikä selvitetty eli pelkkä oireilusi riittää. Kukaan ei voi tulla väittämään, että kaikki on rakennuksessa kunnossa.

      Vuokralainen voi purkaa sopimuksen jos:
      • huoneistossa asumisesta aiheutuu terveydellistä vaaraa

      http://www.oikeusapu.net/vuokralaisen asema.htm

    • EnsinTutkitaan

      "Vuokralainen voi purkaa sopimuksen jos:
      • huoneistossa asumisesta aiheutuu terveydellistä vaaraa "

      Tuo pykälä pätee silloin, jos TUTKITUSTI asunnossa on terveysvaaroja. Ei siis ilman tutkimuksia, pelkällä mutulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      118
      5402
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      276
      2206
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1773
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1197
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1120
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1116
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1098
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      83
      1047
    Aihe