kevät tulee ehkä kohta,jäät järvestä ainakin lähteneet.aloittelijaharrastelia olen.missähän vaiheessa kannattaisi näillä säillä ruveta kaloja narraamaan?ei viitsisi venettä turhaan vesille laskea jos tyhjää vaan vedetään.ja jos siellä alkaisi jotain syöntiä olemaan niin mistä kannattaisi kokeilla?kuhat kutupaikoilta ja hauet mistä vai mikäs tilanne on?onko kukaan saanut mistään mitään tänä keväänä?
koska kannattaa aloittaa
greenhorn1
5
314
Vastaukset
- Säästäjä
Kun jäiden lähdön jälkeen tulee lämmin jakso, niin kuha syö hyvin ainakin Pielisellä.
Heti kun on paikka mihin heittää syötti :)
https://www.youtube.com/watch?v=cDgv6BVOWLg- Säästäjä
Kuha syö uistinta Pielisellä vaikka jäät lähti joku päivä sitten. Paras syöntiaika klo 15 - 17.
- greenhorn1
joo,hyvin syö.toissapäivänä alkuillasta 3 kuhaa ja 2 haukea, eilen iso hauki ja monta kiinni, pääsivät vaan karkuun.painosta ja käytöksestä veikkaisin isoja kuhia.
- Säästäjä
Pielisellä kuhat on nyt rantavesissä jahtaamassa kuoreita. Sieltä niitä saa uistimella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1165571
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404774Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1202092
- 1081817
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2231143