Filippiinit ja alkoholi

lapu-lapu

Mietin kuinka Filippiineillä suhtaudutaan alkoholiin ja sen käyttöön.Olen useita reissuja tehnyt Thaimaahan ja siellä thai-vaimoni ja sukulaisensa eivät ole pahastuneet ,vaikka otankin päivittäin.Osaan käyttäytyä hyvin,vaikka juon!Tilanne ei ole sellainen,jossa elättäisin sukua ja siksi juomiseni hyväksytään.Autoin kyllä sukua kunnes vaimoni tienasi enemmän kuin minä eläkeläisenä.
Tapasin ystäväni,jolla on filipina vaimona ja hän kutsui minut kotiinsa.Hän tarjosi lonkeroa 80% vodkalla terästettynä ja pian TODELLA väsyneenä sammahdin nukkumaan olohuoneen sohvalle.Nukuin varsin hyvin mutta välillä huomasin ystäväni vaimon ja hänen poikansa käyvän katsomassa minua vähänväliä.Klo. 4.00 vaimonsa sanoi kiukkuisena:Lähde kotiin!Mitään riitaa ei ollut aikaisemmin ja varsin harmistuneena lähdin kävelemään ja etsimään taksitolppaa.Olen ennenkin käynyt kaverini luona eikä mitään ongelmaa ole ollut!
Suomessakin olen monessa thaimaalaisen asunnossa yöpynyt hiprakassa ja mitään ongelmaa ei ole ollut,tiukka thai-vaimoni olisi kyllä heti kertonut.Filippiinit kiinnostaa lähinnä sen upeiden saarten ja kalastus mahdollisuuksien takia ja hintatasokin on edullinen "Keski-Filippineillä" mutta en sinne matkusta ,jos minut tuomitaan juopoksi alkoholin käyttöni takia.

18

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ThaiLady1

      No siinäpä taas yksi Thailady lyönyt kätensä paskaan.

      • fsdgdfh

        siinäpä taas yksi suomalainen siiderimahainen katkera ja jätetty ämmä nillittää ja ylläpidon emakko poistelee, liekö itse tekstiensä takana?


    • pysy.thaimaassa.juoppo

      Kyllä tuossa aloituksessasi kävi erittäin selväksi että olet alkoholisti. Säälittää vaimosi puolesta.

    • Cebuanomelkein

      Toiset juo ja toiset ei, oma vaimoni voi ottaa lasin viiniä ja oluen. Usein esim Karaokebaareissa, he juovat alkoholitonta kokis jne. Juoppo joka ei pysty huolehtimaan itsestän, ei ole missään oikein suosittu. Vaan ei alkoholinkäyttöa paheksuta, jos se pysyy hallinnassa. Eikä hämmästellä ja kysellä, vaikket joisi ollenkaan.

      • FinnKim

        Kuten Cebuanomelkein totesi, kohtuullinen alkoholin käyttö kuuluu sikäläiseen kulttuuriin ja on kuulumatta. Ottaa saa mutta voi olla myös ottamatta. "Respect" on melko tärkeä arvo Filppareilla joten perisuomalaista känniörveltämista ei siellä katsota hyvällä, varsinkaan julkisilla paikoilla.


    • kuriput

      Filipinot ovat dokuja itsekin, joten ei huolen häivää.

      • syitä.löytyy.juopolla

        Tapahan se on tuokin yrittää puolustella omaa juomistaan.


      • afasffaf

        No filipino naiset ei kyllä juo juurikaan, suomalaisakat sitävastoin vetää siiderii kaksin käsin.


      • kokemusontietoa
        afasffaf kirjoitti:

        No filipino naiset ei kyllä juo juurikaan, suomalaisakat sitävastoin vetää siiderii kaksin käsin.

        Täysin väärää tietoa , kyllä filippiiniläiset naiset juo ja juhlivat kunnolla, siitä on 30v kokemus. Ei kannata puhua jos ei tiedä


      • Cebuanomelkein

        Kaikki eivät juo ja useimmat filippiini naiset käytävät hyvin varovasti alkoholia, jos sinun puolisosi on poikkeus, älä yleistä sitä koskemaan kaikkia.
        Ja aloittajalle, jos et juo liikaa ei sinua leimata alkoholistiksikaan, tai juopoksi


      • Cebuanomelkein

        Tietysti jos tapaa paikallisia vain baareissa, niin niissä juodaan,


      • naisetonihmisiä
        Cebuanomelkein kirjoitti:

        Kaikki eivät juo ja useimmat filippiini naiset käytävät hyvin varovasti alkoholia, jos sinun puolisosi on poikkeus, älä yleistä sitä koskemaan kaikkia.
        Ja aloittajalle, jos et juo liikaa ei sinua leimata alkoholistiksikaan, tai juopoksi

        Ei ole sanottu että kaikki Filippiiniläiset naiset juo, vain yleisellä tasolla , eihän Suomessakaan kaikki naiset juo vaikka naisia Suomessa kuolee alkoholin vaikutuksiin. Joten ei ole kyse yhden henkilön vaimosta, tuskin maailmassa on yhtään valtiota missä naiset ei juo tai syö. HÄ


      • angelesindiggari
        afasffaf kirjoitti:

        No filipino naiset ei kyllä juo juurikaan, suomalaisakat sitävastoin vetää siiderii kaksin käsin.

        Naispuolinen on filipina.


      • SiideriValasVaimo

        Filipinat ei kuitenkaan ole idiootteja jotka pohtii suomalaisten miesten alkoholin käyttöä matkailupalstalla.


      • tjaaaaaaah
        naisetonihmisiä kirjoitti:

        Ei ole sanottu että kaikki Filippiiniläiset naiset juo, vain yleisellä tasolla , eihän Suomessakaan kaikki naiset juo vaikka naisia Suomessa kuolee alkoholin vaikutuksiin. Joten ei ole kyse yhden henkilön vaimosta, tuskin maailmassa on yhtään valtiota missä naiset ei juo tai syö. HÄ

        No alkoholin kulutuksista löytyy kansainvälisesti ihan tutkimuksia, ja kyllä suomalaine nainen vetää litra tolkulla alkoholia enemmän, kuin filipina nainen. Kaiken lisäksi suomalaisten juominen on humalahakuisempaa. Kyllä perus filipina nainen on pyhäkoululainen viinan suhteen suomalaiseen naiseen verrattuna, turha sitä asiaa alkaa edes vertaamaan. Ja jos asia on vaikea hyväksyä, niin pistä korkki kiinni.


      • tjaaaaaaaah
        kokemusontietoa kirjoitti:

        Täysin väärää tietoa , kyllä filippiiniläiset naiset juo ja juhlivat kunnolla, siitä on 30v kokemus. Ei kannata puhua jos ei tiedä

        No jos sinä olet baaritytön aikoinasi itsellesi hakenut, niin onnea vaan, mutta aivan 100% varma tieto on, että filipina naiset vetävät tosi vähän viinaa verrattuna suomalaisiin naisiin, mutta koska olet selvästi täysin idiootti heppu, etkä tajunnut että kyse oli kunnon dokailusta niin todellakaan eivät edä lähelekkään niin paljon kuin suomiakat paitsi tietty vaimosi, kun tottu vetään jo baarityttönä länkkärien kanssa.


      • tenukeppikansaa
        kokemusontietoa kirjoitti:

        Täysin väärää tietoa , kyllä filippiiniläiset naiset juo ja juhlivat kunnolla, siitä on 30v kokemus. Ei kannata puhua jos ei tiedä

        Lisään vielä, että tottakai ne juhlii ja juo alkoholia, mutta kyse onkin humalahakuisuudesta ja määristä, siinä kyllä suomilylleröt voittaa 10-0 filipina naiset jotka sotkee monasti kaljaankin kokista ja jäitä, kertoo sinällään kuinka hyvin vetävät. Varmaan olet tämän itsekin huomannut, mutta toki baarityttö vetääkin jo varmaan ihan eri lailla sitä alkoholia voi määrissä ehkä pärjätä suomilylleröille kuten reisin availussakin jossa myös perussuomi akka on anteliaampi, kuin perus filipina nainen
        http://thedailyviz.com/2016/08/25/charting-world-alcohol-consumption-how-much-does-each-country-drink/

        Kokonais alkoholin kulutuksessa Suomi 9,1 L ja Filippiinit 4,1 L
        Suomi sijalla 29 ja Filippiinit sijalla 91
        Huomioidaan vielä se, että suomalaiset rajjaa lähes toisen mokoman Virosta viinaa tänne ja pahimmat tenukepit vetää lasolia, niin Suomen sijoitus pitäisi olla jossain Top 10 sijalla.

        Todellakaan ei kannata puhua, jos ei tiedä asioista


      • JokoTajusit
        angelesindiggari kirjoitti:

        Naispuolinen on filipina.

        Oletko sinä oikeasti noin tyhmä ja säälittävä, että menet vielä ilmoittamaan ylläpidolle, kun joku sinulle kertoo faktoja.

        Kerrataan nyt vielä uudelleen:

        Filipino/pilipino= filippiiniläinen mies/nainen, tai pelkästään mies
        Filipina/pilipina= nainen

        Eli ei todellakaan ole väärin kutsua filipinoksi naista siellä, muuten passin kannessa törröttää pilipinas mietihän sitä valopää, kun sekin voi tarkoittaa naista tai ihan vaan filippiiniläistä.

        Kielen nimi on yleisesti mikä? No filipino

        https://en.wikipedia.org/wiki/Filipinos
        http://media.philstar.com/images/the-philippine-star/headlines/20131227/passport-old-new.jpg
        https://en.wikipedia.org/wiki/Filipino_language
        Pitääkö vielä selittää asiaa?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      435
      5392
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      170
      3196
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2741
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      7
      2432
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      70
      2071
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      2030
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      52
      1984
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1737
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      12
      1481
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1363
    Aihe