Lääkkeet resptittä Suomessakin.

Lääkerespteillä taataan lääkärien kukkaroiden täyttyminen, muuta tarkoitusta ei niillä olekaan.

Voidaan tietysti vedota potilasturvallisuuteen jos mitä tahansa lääkettä saa ostaa ja määrättömaästikin. Vaara on minimaalinen tai olematon. Eihän lääkettä osteta itsetuhon tarkoituksessa tai terveyden vaarantamiseksi.

Olen viettänyt useita talvia Espanjassa ja ostanut haluamiani lääkkeitä edullisesti. Paikallisten apteekkarien tiedot ja taidot ovat myös poikkeuksellisen hyvät.

Suomessakin pitäisi lopettaa tuo kustannuksia lisäävä ja hoitoa haittaava reseptöinti ja astua siinäkin järjen tielle.

On merkillistä, kohtuutonta ja väärin, että yhden Ruuneperin täytyy yksin huolehtia aseistariisunnasta, ylikansoituksesta, luonnonvaroista ja saasteista.

Eikö vaade olekin kohtuuton yhdelle ihmiselle? Minä kysyn vaan!

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä.näin

      Lääkäriltäkö ruune ostaa lääkkeet ? Minä ostan apteekista ja apteekkari hyötyy, tietysti lääketehtaat myös.

      • Tehdäänpä pieni laskelma.

        Sairauden sattuessa on memtävä lääkäriin. Hinta ehkä 100 euroa. Lääkäriltä saareseptin, jolla saa lääkkeen apteekista.

        Lääkäripalkkion voi siis säästää jos lääkkeen saa ilman lääkärikäyntiä.

        Minulla ei ole kykyä arvioida apteekkarien lääkäritaitoja.

        Espanjassa noihin taitoihin luotetaan.


    • Holafarma

      Mitäs jos pappa tarkastuttaisit lääkityksesi - vaikka espanjaksi. Jaa, mutta taitaapa
      papan farmakologinen tietämys olla huippuluokkaa kun pystyy arvioimaan Espanjan apteekkareiden ammattitaitoa.

    • Kyllä reseptien uusimisesta on tarpeetonta ja turhaa vaivaa.

      Lääkket sai espanjassa ilman lääkäriäkin ja apteekkarit ovatkin pätevimpiä lääkkeiden tuntijoita suomessakin.

    • äläsvalehteleruune

      Apteekkiko tekee diagnoosinkin ? Farmaseutin pätevyydellä ?
      Sähköisen reseptin uusiminen käy apteekissa, mitä vaivaa siinä on ? Jos tarvitsee pitkäaikaislääkitystä, pitäähän tilanne välillä tarkistaa esim. verikokein ja voi olla tarve muuttaa tai lopettaa lääkitys. Lääkärillä on potilastiedot, entiset sairaudet, lääkitkset, allergiat jne. Onko apteekilla potilasrekisterit ? Miten sen voi tehdä muuten kuin lääkärin toimesta ? Mihin on korkeasti koulutetut ja erkoistuneet lääkärit sitten tarkoitettu ?
      Kyllä ne lääkkeet kovia aineita on, voi tappaa itsensä tai tuhota elimiään niillä ilman lääketieteellistä vastuuta. Meillä lääkkeet on kalliita, mutta isot on Kelan lääkekorvauksetkin. Jos vuotuiset menot yltää 600 euroon, loppuvuoden lääkkeet on ilmaisia. Aika valtava tulonsiirto. Toimeentulotukikin maksaa lääkkeitä.

    • pyy-hepaperi

      Lukee täällä sieltä tai täältä ei voi välttyä riidahalulta, onko se elämäntapa vai sairaloinen kateus että ei voida esittää asiallisesti mitään, ei yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      119
      6206
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      62
      5141
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      68
      4273
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      12
      3621
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      120
      3178
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2546
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2499
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2242
    10. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1750
    Aihe