Pesetin henkilöautoni Turengin Teboililla, 18 euroa maksoi. Kone ei pessyt oikeaa kylkeä kunnolla, vaan ajovaloumpiosta takavaloon asti pesutulos oli surkea. Pyyhin valoihin jääneet liat pois, jotta ne ainakin valaisisivat. Uudestaan en sinne mene.
Onko muista pesuloista kokemuksia?
Kunnollista autopesulaa Turengin lähistöllä?
15
2018
Vastaukset 15
- jooseppi79
Eei jumalauta ainahan niihin jää jotain paskaa. Voin antaa ilmaisen neuvon että pese itse autosi niin saat juuri sellaista jälkeä mitä itse haluat niin ei tarvitse itkeä. :DD
- KiireitäkinJoskusOn
Tämä neuvo oli tosiaan juuri niin arvokas kuin sen antaja itse määritteli.
- PesuOnPalvelua
Teboililla olen kyllä autoni pessyt ja aina on puhdas tullut. Jos on oikein likainen niin kannattaa ottaa liuotinpesu ja vaha. Se kone pesee ensin painepesuna ja sen jälkeen harjoilla. Pesee myös alustasta osan mihin sivusta tuleva suutinvarsi yltää. Yleisin paikka mihin mun autossa (farmari malli)jäi ennen likaa, oli se takaluukun ja puskurin raja-alue. Nykyään ei jää enää siihenkään.
Kun sinne pesuhalliin ajaa, kannattaa katsoa että se auto tulee keskitettyä suoraan sinne linjalle. Jos sen ajaa vinoon, voi se vaikuttaa pesutulokseen. Siellä vois olla isompi peili ja viivat lattiassa. Muuten kyllä ihan hyvä pesula. Myyjälle kannattaa aina sanoa, jos tulos ei ole hyvä. Koska pesula on yksi tärkeä osa huoltamopalvelua.Näyttää vaan sen auton pesun jälkeen myyjälle . Yleensä pesuloissa ajetaan se auto uudelleen pesuun, jotta näkee toimiiko kone oikein vai tarviiko huoltoa.- KiireitäkinJoskusOn
Suoraanhan sitä aina pesukoneeseen ajetaan, mutta millin tarkkuuteen yllän vain tuurilla. Jos kuitenkin auto olisi vinossa, ei sen mielestäni pitäisi pestä huonosti koko kyljen mitalta, ja sekä taka- että etuvaloa. Ja silti pestä toinen kylki ok.
- Titityy38
Juu sisälle vaan myyjälle kertomaan jos ei pesutulos miellytä, kyllä ne aina on tarjonnut hyvitykseksi uuden pesun ja voivat myös selvittää sitten mistä vika johtuu, ja laittavat asiaa eteenpäin kunhan siitä käydään vaan sanomassa :)
- KiireitäkinJoskusOn
Titityy38 kirjoitti:
Juu sisälle vaan myyjälle kertomaan jos ei pesutulos miellytä, kyllä ne aina on tarjonnut hyvitykseksi uuden pesun ja voivat myös selvittää sitten mistä vika johtuu, ja laittavat asiaa eteenpäin kunhan siitä käydään vaan sanomassa :)
No niin varmaan ja ainahan sitä saa muuallakin valittaa huonosti toimineista palveluista. Joskus asiallinen palaute otetaan asiallisesti vastaan ja moka hyvitetään. Joskus taas ei, saa vastauksena "olet ensimmäinen, joka tästä on valittanut", jolloin vikaa yritetään ensin etsiä asiakkaasta :-(
Vaihtoehtoisesti huoltoasema voisi ehkä huolehtia jo etukäteen koneet kuntoon, ettei 'aina' tarvitse tarjota uusintapesuja niille valittajille? Joka kerta ei ehdi/jaksa valittaa. Tämä oli minun ensikokemukseni TB:n pesusta, joka myös viimeiseksi jäi.
- PaavoPesusieni65
Sama kokemus myös mulla eli oikea kylki jäi likaiseksi. Myyjä neuvoi ajamaan seuraavalla pesukerralla pakilla sisään niin homma tasoittuu.
- Morovaa4
Tää on pakko olla vitsi :D haloo..
- Ei_sen
Turengin luulisi niin iso city olevan, etteikö sitä vaihtoehtoa löytäisi siitä kilometrin päästä...
- KiireitäkinJoskusOn
En ole janakkalalainen, joten en tiedä Turengin vaihtoehtoja. Voihan niitä kyllä etsiä vaikka puhelinluettelosta, mutta kokemuksia sieltä ei kuiteskaan löydä...
- Nesteellä
Itse käyn Nesteellä (Koulutie 1) ja ihan puhdas auto ollut jokaisen pesun jälkeen. Kannattaa käydä kokeilemassa ja sitten verrata Teboilin pesuun, kun en osaa itse kertoa vertailukokemuksia
- KiireitäkinJoskusOn
Kiitos vinkistä. Tuo ei ole kaukana ajoreitistäni, niin saatan kokeilla.
- Kura-auto
Onks täällä jotain paikkaa, missä voisi itse pestä autonsa, kun en satu asumaan ok-talossa?
- myösPuhdasta
http://www.pesutalo.fi/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Fonecta_adwords&utm_term=autonpesu
Tuommonen on Vanajantiellä. Ks. video.- pläähsentään
Sinänsä harmi kun ei mahdu matkailuauto tuonne korkeuden puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll16881Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518