Kysymys Elisa tiimille

Yksikaksikol

Miten sähköposti lähettäjän voi laittaa estolistalle? Miten spostit blokataan yksi kerrallaan? Miten se tehdään? Olisko teillä Elsia tiimistä aikaa vastata tähän, kun ette vastaa ketjuissa esitettyihin kysymyksiin, vaikka ko palsta on juuri sitä varten. Kiitos erikseen suuresta vaivannäöstä.

6

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elsa.kohtalon.lapsi

      Eihän täällä missään sanota, että Elisan kuuluu näitä viestejä lukea ja vastaillla? Tämä on vaan keskustelupalsta eri palveluntarjoajien käyttäjille? Elisalla on oma keskustelupalsta, josta voi paremmin saada vastauksia.

      https://palsta.elisa.fi/

    • Hei Yksikaksikol! Tarvitset sähköpostillesi erillisen roskapostisuodattimen (hinta 1e/kk), jotta saat tuollaisia muokkauksia tehtyä. OmaElisan kautta saat lisättyä suodattimen osoitteellesi (ohjeet: http://elisa.to/2djtkN6 ), ja samasta paikasta saat sitten hallittua sen käyttöä. Sieltä saat lisättyä osoitteita sitten estolistalle yksitellen tai käyttämällä *-merkkiä, jos spämmiä tulee vaikkapa useista saman päätteen omaavista osoitteista. Tuollainen suodatus tapahtuu lisäämällä estolistalle osoite tyylillä *@esimerkki.fi. Lisäapua sähköpostiasioissa löytyy tuolta meidän omalta Palstalta, joka onkin ylläolevassa viestissä linkitetty. :)


      Noora / Sometiimi

      • Yksikaksikol

        Roskapostisuodatin on mutta ei estä roskapostin tuloa. Tuo yksittäisten viestien poistaminen ei onnistu minulta, on liian hankalaa. Ohjeet siihen pitäisi olla helpommat. Ovat sekavat. Pitäs olla aivan selkeät ja yksinkertaiset ohjeet. Pärjään, kun en käytä liittymienne sähöposteja. Mutta ajattelen niin, että operaattoreiden pitäisi voida tarjota ratkaisu tälläisiin ongelmiin. Kun siitä maksetaan. Nyt maksan siitä että joutuu vastaanottamaan suuret määrät postia jota ei haluaisi vastaanottaa. Ja siitä että joutuu ahdistunaan, joka kerta kun avaa sähköpostin. Kokemus on ikävä.


      • ro.binjabatman
        Yksikaksikol kirjoitti:

        Roskapostisuodatin on mutta ei estä roskapostin tuloa. Tuo yksittäisten viestien poistaminen ei onnistu minulta, on liian hankalaa. Ohjeet siihen pitäisi olla helpommat. Ovat sekavat. Pitäs olla aivan selkeät ja yksinkertaiset ohjeet. Pärjään, kun en käytä liittymienne sähöposteja. Mutta ajattelen niin, että operaattoreiden pitäisi voida tarjota ratkaisu tälläisiin ongelmiin. Kun siitä maksetaan. Nyt maksan siitä että joutuu vastaanottamaan suuret määrät postia jota ei haluaisi vastaanottaa. Ja siitä että joutuu ahdistunaan, joka kerta kun avaa sähköpostin. Kokemus on ikävä.

        Voisitko mennä muualle kiukuttelemaan. Jos et osaa, niin täällä kirjoittelemalla ongelmaa ei kuitenkaan saada poistetuksi. Samat ongelmat on kaikilla käyttäjillä, roskapostisuodatin ei millään pysy perässä, kun lähettäjän sähköpostiosoite muuttuu joka ainoan kerran.

        Sitä vähemmän roskapostia tulee, mitä vähemmän omaa sähköpostiosoitettaan jakaa julkisuuteen. Jos osoite on jossain spämmipostittajien tiedossa, häirikköpostia ei saa millään loppumaan muuta kuin vaihtamalla sähköpostiosoitteen erilaiseksi.


    • Josolisvast

      Minulla on roskapostisuodin. Ei näy kuitenkaan mitään spam kansiota vasemmalla muiden lootien vieressä. Pitäisikö näkyä? Jos pitäisi, miten sen saan näkymään? Olen maksanut suotimesta monta vuotta. Virusturvakin on. Kahdessa päivässä tuli taas n 70 roskapostia, jotka joutuu poistamaan yksitellen. Ymmärrän, kun sanotaan että ainoa keino on vaihtaa s posti osoitetta. Miten uuden s postin sitten saa ilmoitettua kaikille noin 30- 100 taholle yhdellä kertaa vai pitääkö sekin kaikki tehdä yksitellen aina kun viruksia taas alkaa tulemaan? ( yksityisposti meneekin applen roskattomaan osoitteeseen). Jos ja kun Elisalla ei ole parempaa tarjottavanaan.

    • Moikka! Webmailissa ei kaikki kansiot ole oletuksena näkyvillä, klikkaamalla kansiolistan alta hammasratasta ja siitä Kansioiden hallinta pääset valitsemaan mitkä kansiot näkyvät oletusnäkymässä. Spam-kansion pitäisi olla automaattisesti olemassa. Mikäli viestisi eivät ohjaudu sinne, vaan merkkautuvat esimerkiksi vain Spam-viesteiksi jääden Saapuneisiin, tulee sinun tarkistaa OmaElisasta roskapostisuodattimen hallinnasta että siellä on sääntönä viestin ohjautuminen omaan Spam-kansioonsa.

      Noora / Sometiimi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7212
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2630
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1260
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1039
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      957
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      925
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      920
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      743
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      731
    Aihe