Kysymys Elisa tiimille

Yksikaksikol

Miten sähköposti lähettäjän voi laittaa estolistalle? Miten spostit blokataan yksi kerrallaan? Miten se tehdään? Olisko teillä Elsia tiimistä aikaa vastata tähän, kun ette vastaa ketjuissa esitettyihin kysymyksiin, vaikka ko palsta on juuri sitä varten. Kiitos erikseen suuresta vaivannäöstä.

6

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elsa.kohtalon.lapsi

      Eihän täällä missään sanota, että Elisan kuuluu näitä viestejä lukea ja vastaillla? Tämä on vaan keskustelupalsta eri palveluntarjoajien käyttäjille? Elisalla on oma keskustelupalsta, josta voi paremmin saada vastauksia.

      https://palsta.elisa.fi/

    • Hei Yksikaksikol! Tarvitset sähköpostillesi erillisen roskapostisuodattimen (hinta 1e/kk), jotta saat tuollaisia muokkauksia tehtyä. OmaElisan kautta saat lisättyä suodattimen osoitteellesi (ohjeet: http://elisa.to/2djtkN6 ), ja samasta paikasta saat sitten hallittua sen käyttöä. Sieltä saat lisättyä osoitteita sitten estolistalle yksitellen tai käyttämällä *-merkkiä, jos spämmiä tulee vaikkapa useista saman päätteen omaavista osoitteista. Tuollainen suodatus tapahtuu lisäämällä estolistalle osoite tyylillä *@esimerkki.fi. Lisäapua sähköpostiasioissa löytyy tuolta meidän omalta Palstalta, joka onkin ylläolevassa viestissä linkitetty. :)


      Noora / Sometiimi

      • Yksikaksikol

        Roskapostisuodatin on mutta ei estä roskapostin tuloa. Tuo yksittäisten viestien poistaminen ei onnistu minulta, on liian hankalaa. Ohjeet siihen pitäisi olla helpommat. Ovat sekavat. Pitäs olla aivan selkeät ja yksinkertaiset ohjeet. Pärjään, kun en käytä liittymienne sähöposteja. Mutta ajattelen niin, että operaattoreiden pitäisi voida tarjota ratkaisu tälläisiin ongelmiin. Kun siitä maksetaan. Nyt maksan siitä että joutuu vastaanottamaan suuret määrät postia jota ei haluaisi vastaanottaa. Ja siitä että joutuu ahdistunaan, joka kerta kun avaa sähköpostin. Kokemus on ikävä.


      • ro.binjabatman
        Yksikaksikol kirjoitti:

        Roskapostisuodatin on mutta ei estä roskapostin tuloa. Tuo yksittäisten viestien poistaminen ei onnistu minulta, on liian hankalaa. Ohjeet siihen pitäisi olla helpommat. Ovat sekavat. Pitäs olla aivan selkeät ja yksinkertaiset ohjeet. Pärjään, kun en käytä liittymienne sähöposteja. Mutta ajattelen niin, että operaattoreiden pitäisi voida tarjota ratkaisu tälläisiin ongelmiin. Kun siitä maksetaan. Nyt maksan siitä että joutuu vastaanottamaan suuret määrät postia jota ei haluaisi vastaanottaa. Ja siitä että joutuu ahdistunaan, joka kerta kun avaa sähköpostin. Kokemus on ikävä.

        Voisitko mennä muualle kiukuttelemaan. Jos et osaa, niin täällä kirjoittelemalla ongelmaa ei kuitenkaan saada poistetuksi. Samat ongelmat on kaikilla käyttäjillä, roskapostisuodatin ei millään pysy perässä, kun lähettäjän sähköpostiosoite muuttuu joka ainoan kerran.

        Sitä vähemmän roskapostia tulee, mitä vähemmän omaa sähköpostiosoitettaan jakaa julkisuuteen. Jos osoite on jossain spämmipostittajien tiedossa, häirikköpostia ei saa millään loppumaan muuta kuin vaihtamalla sähköpostiosoitteen erilaiseksi.


    • Josolisvast

      Minulla on roskapostisuodin. Ei näy kuitenkaan mitään spam kansiota vasemmalla muiden lootien vieressä. Pitäisikö näkyä? Jos pitäisi, miten sen saan näkymään? Olen maksanut suotimesta monta vuotta. Virusturvakin on. Kahdessa päivässä tuli taas n 70 roskapostia, jotka joutuu poistamaan yksitellen. Ymmärrän, kun sanotaan että ainoa keino on vaihtaa s posti osoitetta. Miten uuden s postin sitten saa ilmoitettua kaikille noin 30- 100 taholle yhdellä kertaa vai pitääkö sekin kaikki tehdä yksitellen aina kun viruksia taas alkaa tulemaan? ( yksityisposti meneekin applen roskattomaan osoitteeseen). Jos ja kun Elisalla ei ole parempaa tarjottavanaan.

    • Moikka! Webmailissa ei kaikki kansiot ole oletuksena näkyvillä, klikkaamalla kansiolistan alta hammasratasta ja siitä Kansioiden hallinta pääset valitsemaan mitkä kansiot näkyvät oletusnäkymässä. Spam-kansion pitäisi olla automaattisesti olemassa. Mikäli viestisi eivät ohjaudu sinne, vaan merkkautuvat esimerkiksi vain Spam-viesteiksi jääden Saapuneisiin, tulee sinun tarkistaa OmaElisasta roskapostisuodattimen hallinnasta että siellä on sääntönä viestin ohjautuminen omaan Spam-kansioonsa.

      Noora / Sometiimi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2892
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2703
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2356
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1941
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1873
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1689
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1563
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      34
      1461
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1393
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1241
    Aihe