Tieteellisyys vastaan virheelliset perinteet.

Kirjoituksissa aiheesta "maasäteily", väitetty ilmiö, joka vaikuttaisi terveyteen, on mainittu mm. "mittarina" varpu tai oksa, jolla "vesisuonia" tai "maasäteilyä" ilmaistaan. Eräs kysyjä pohti sitä, miksi tiede ei ole aikaansaanut mittaria, joka pystyy samaan kuin vähemmän tieteelliset ovat "pystyneet aikojen alusta".

Mitä se varpu sitten mittaa, jos se kerran mittaa jotakin? Mittaaminen on vertaamista johonkin mittanormaaliin. Mihin? Voidaanko vesisuonivarvulle tehdä asteikko? Olisiko se lineaarinen, logaritminen, imaginaarinen vai hallusinationaarinen? Mittalaitteilla on näet se ominaisuus, että niiden mittauksilla osoittaa mitattavan suureen määrää tai laatua. Mittaukset ovat lisäksi toistettavissa. Eli jos hör... mittaaja menisi varvun kanssa toisen kerran samaan paikkaan, missä värähti, pitäisi seuraavallakin kerralla värähtää ihan samalla tavalla. Miksei? Missä ovat asteikkonne, tilastonne ja tutkimuksenne? Puulajit? Paju, saarni, seetri, santelipuu? Kulma, johon teillä värähti jöpöttämään? Olosuhteet: kuiva ilma, kostea ilma, ukon- vaiko akanilma?

Taitaa vain olla niin, että vaihtoehtoilijoilla ja ns. kansanparantajilla ym. tietäjiksi itseään kutsuvilla ei ole osaamista, halua tai pitkäjänteisyyttä siihen, että keräisivät järjestelmällisesti näitä tuloksia ja katsoisivat sitten niitä paperilla. Selvillä huijareillahan tähän ei myöskään ole uskallusta, paljastumisen pelossa. Todistus sivuutetaan.

16

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerholainen

      Monesti vaikuttaa siltä, että vaihtoehtoilu on uskonto ennemmin kuin jonkinlainen tieteenhaara (mitä se ei tosiaan ole).

      • aräömeter

        Uskonnolta tosiaan vaikuttaa tämä muinainen kepin kanssa tanssahtelu.


      • Lilliiiiiio

        Ahaaaaaa!
        Olet skepouskovainen!


    • Varpumittaa

      > Mitä se varpu sitten mittaa, jos se kerran mittaa jotakin?

      Eikö tiedemies ole selvittänyt mitä se mittaa?

      Varvun käyttäjälle ei ole suurin haaste tutkia mitä se mittaa, vaan selvittää mistä vettä olisi parhaiten saatavissa. Asteikot eivät ole tässä selvityksessä oleellisia. Olivatpa lineaarisia , logaritmisia tai jopa hallusnationaarisia. Aivan luontaisin aistein on havaittavissa jos, kun esim. pajunvarpu kaikista estelyistä huolimatta taipuu kohti maan kamaraa! Taipuu myös seuraavallakin kerralla. Mutta skepolla ei taida taipua, ei ainakaan pajunvitsa?

      • maäk

        Oliko tuo olevinaan vastaus?


      • tilaisuutenne.antaja

        >> Mitä se varpu sitten mittaa, jos se kerran mittaa jotakin?

        > Eikö tiedemies ole selvittänyt mitä se mittaa?

        > Varvun käyttäjälle ei ole suurin haaste tutkia mitä se mittaa, vaan selvittää mistä vettä olisi parhaiten saatavissa.

        Tällaista väistelyä hörhöjen viisaudella vihjailu jatkuvasti on. Vedetään sivuun kuin ankerias siiman päässä jottei tarvitsisi vastata suoraan KYSYMYKSEEN. Hörhöt: Teille on nyt suurin haaste vastata KYSYMYKSEEN. MITÄ SE VARPU MITTAA????


    • nettipolliisi

      > Taipuu myös seuraavallakin kerralla.

      Onko sinulla osoittaa linkkiä johonkin tutkimukseen, jossa näin on havaittu tapahtuvan, kun kerran tiedät niin tapahtuvan? Vai oletko musta tuntuu -pohjalta kommentoinut?

      • Tutkittuon

        Vai linkkiä haluat.
        Ei tarvitse linkkejäkään, kun ihan itse olen todennut noin tapahtuvan!


      • kaivomies

        Onhan vesisuonista prof. Onni Kari-Koskiasen tutkimus Ousluta. Sen mukaan vesisuonet ovat huuhaata. Lukekaa hörhöt, niin viisastutte.


      • Ousluta
        kaivomies kirjoitti:

        Onhan vesisuonista prof. Onni Kari-Koskiasen tutkimus Ousluta. Sen mukaan vesisuonet ovat huuhaata. Lukekaa hörhöt, niin viisastutte.

        " Ousluta"
        Ehkä sinun kannattaisi aloittaa uudelleen se kesken jäänyt apukoulusi.


    • Tutkittuon

      Jos on tutkimus niin ok, mutta on myös ilman tutkimuksia tehtyjä käytännön kokemuksiakin.
      Tässäkin tapaukseessa oli vettä tullut kaivantoon niin runsaasti, että oli ollut vaikeuksia saada renkaita paikalleen kaivantoon, jota sittemmin kaivaoksikin voidaan nimittää!

      Mistähän se vesi oli sinne runsaasti vyörynyt, kun vesisuonet ovat huuhaata kertomuksesi mukaan???

      • Skespotietää

        No, tuo kaikentietävä skesponen voisi selventää mistä vesi kaivoon tulee, kun vesisuonet hänen tieteensä mukaan ovat sitä tietämäänsä huuhaata!


      • ag9f
        Skespotietää kirjoitti:

        No, tuo kaikentietävä skesponen voisi selventää mistä vesi kaivoon tulee, kun vesisuonet hänen tieteensä mukaan ovat sitä tietämäänsä huuhaata!

        Miksi pohjavesi tarvitsisi jotakin "vesisuonia"? Opiskele itse geologiaa, hydrologiaa ja fysiikkaa.


    • Nosto. Nousee varmemmin kuin jokin risu risuparran käsissä.

      • Oottäysskitso

        Taas geeni virheellinen Skitso tuli palstalle kommentoimaan, vaikkei ole mitään sanottavaa.


    • Lurituspaakku

      Skeptikkojen rakas ikivanha perinne on nukkien pussitus!
      Ah, se tekee niin onnelliSEKSI !

      Minäkin pussitan nukkeja joka päivä ja siksi olen aivan eufoorinen eli onnesta sekaisin!


      -- HKL --

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5226
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3651
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3243
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2435
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      2006
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1937
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1836
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1332
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1238
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1134
    Aihe