Ilta-Sanomien itkukuoro taas vauhdissa

veronmaksajayle

Kyllähän taas alkoi melkoinen itku ja valitus IS:n keskustelupalstalla, kun pienituloisilta poistetaan Yle-vero ja muille 20 Euroa lisää! Tuntuu että kaikkien talous kaatuu tähän pariin kymppiin!
Minkäänlaisia eriäviä mielipiteitä ei sensori ( Sanoma OY) päästä läpi, ainoastaan yleä mollaavat
kirjoitukset pääsee läpi. Koko keskusteluketju on näitten kaupallisten hömppäkanavien kehumista, pelkkää amerikan idolsia, bumtsibumia, lande vs stadi, temptation islandia. Nämä ovat
ketjun kirjoittajien m ielestä parasta tv-antia. Kannattaisi vaikka vilkaista finpanelin sivulta,
mitä ihmiset todellisuudessa katsovat! Emme kaipaa tätä hömppää ja mainospuuroa sekunttiakaan enempää!

9

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7y6t6

      Yksinkertainen selitys: Sanoma omistaa kaupallisia kanavia. Ei se sen kummempaa ole.

    • kiukuttaaajasapettaa

      Ymmärrätkö ollenkaan, että se tuloraja vederään 15-16 tonniin vuodessa. ja sen yli tienaavat joutuvat maksamaan lisää!!! Tuo tulo vuodessa ei todellakaan ole mikään iso raha. Eli meidät heikkotuloiset lasketaan nyt hyvätuloisiksi ja maksamme myös korotettua tv-lupaa. Se on iso raha tuo 20e, kun se koko summa on perheessä aina yhdeltä toistasataa euroa!! Nyt kun Yleveroa maksaa jokainen perheenjäsen jos vähänki tienaa, niin se on vaan iso summa pienelle perheelle!!!

      Yle kortille, niin ei tarvi tuotakaan enää ikinä maksaa. Sieltä edes mitään ohjelmaa edes tule!!

      • TörkeetäOn

      • ihmettelijä--

        aika heikosti menee jos 1,7€ / kk tuhoaa talouden


      • kiukuttaajasapettaa

        Joo..ei talous tuohon kaadu, mutta kun tuolta Yleltä ei tule edes mitään katsottavaa!! Yhtä turhaa paskaa ja siitä on sitten pakko maksaa. Ylekortti voimaan, niin saatte te Ylekiimaiset maksaa vaikka tonnin kuussa!


    • yleonykkönen

      Ei valiteta vaikka pienituloiset saisivat vapautuksen maksuista mutta muille saisi nostaa
      reiluusti maksua ainakin 100 euroa sillä ainoat kanavat joita täysjärkinen ihminen voi kat-
      soa on ylen kanavat mutta tämä hallitus haluaa tukea vain ruotsalaisen Bonnierin omista-
      maa kanavaa jossa ohjelma on tarkoitettu lapsille ja vajaaälyisille. Joten hallitus ja etenkin
      persut antakaa lisää rahaa ylelle.

    • sanonvaanto

      Yle on ainoa toimija, joka tarjoaa tavalliselle katsojalle edes jotain katsottavaa.
      Sanoman ja Bonnierin ohjelmatarjonta on yhtä tyhjänkanssa.

      • HäpeänTunnustaa

        Komppaan edellistä. Häpeäkseni tunnustan, että katson kaupallisilta South Parkin ja Family Guyn.


    • ei-ikinä-sdptä

      Ulos ensinnäkin koko paskantuuttipakkovero-turbo-ylenannista KAIKKI turhat suojatyöpaikat ja suurituloiset joutavanpäiväiset johtajat,

      Suoraan voisi kempata pakkelinaamaiset tarpeettoman länkyttäjät kuuluttajat, sönköttävät jaarittelijat ja lärvistelijät "päivännaamatauluineen". Sääpovarit isopalkkaista porukkaa, ei joka kanavalla omaaansa arvaajaa tarvita.

      Ylen "uutusuksi" väietyt eivät uutisi ole. Koko paskalaitos yhteen kanavaan, radiokanavat karsittava, SDP:N suojelemista suojatypaikoista luovuttava.

      VIIHDE MAKSUKORTTTIEN TAAKSE,

      KOKO PASKATOOSAVERO SUORAAN BUDJETISTA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      199
      7004
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2076
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1708
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1268
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      55
      1150
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1084
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1026
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      971
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      959
    Aihe