Eli pappi ei hyväksy ortodoksia luterilaisen lapsemme vitalliseksi kummiksi. Miksi?
pappi ei hyväksy ortodoksia lapsen kummiksi
5
557
Vastaukset
- pakkohyväksyä
Lapsella pitää olla vähintään kaksi luterilaista kummia. Mutta niiden lisäksi kyllä kelpaa ortodoksikin kummiksi.
http://www.helsinginhiippakunta.evl.fi/hiippakunta/usein_kysytyt_kysymykset/kummit/- EriKirkkokunnat
Nämähän ovat kaksi eri kirkkokuntaa! Eikä näiden välillä ole edes ehtoollisyhteyttä. Luterilainen ei voi osallistua ortodoksien ehtoolliselle eikä ortodoksi luterilaisten, sillä ehtoollisoppi on eri. On valittava mitä tunnustaa.
Kuinka ortodoksi voisi olla luterilaisen lapsen kummi, sillä kummius on hengellinen virka ja kummin on tunnustettava sen kirkon oppia, eli kuuluttava kyseiseen kirkkoon johon lapsi kastetaan. Eikai luterilainenkaan voisi olla ortodoksisen lapsen kummi?
Nykypäivänä ihmisillä ei ole käsitystä mistä kristinuskossa ja eri kirkkokunnissa on kysymys. Kirkot eivät voi olla yhtä sekasotkua niin ettei kirkon jäsen enää ymmärtäisi entistäkään vähää kirkon opista jos luterilainen paasaisi samalta alttarilta luterilaisuutta ja ortodoksi kumoaisi edellisen puhujan!
Jos näillä kirkoilla olisi sama oppi, ne olisivat yksi ja sama kirkkokin! - pakkohyväksyä
"Sen jälkeen kun kastettavalla on kaksi luterilaista konfirmoitua kummina, kummina voi lisäksi olla muun kirkon tai kristillisen yhdyskunnan jäsen, mikäli tämä yhdyskunta hyväksyy luterilaisen kirkon kasteen."
http://www.helsinginhiippakunta.evl.fi/hiippakunta/usein_kysytyt_kysymykset/kummit/
Eli luterilainen kirkko hyväksyy ortodoksikummin. Jos taas ortodoksikirkko kieltää jäseniltään luterilaisen kummina toimimisen, niin se ei minua ihmetytä - onhan ortodoksisuus tosiasiassa erittäin ahdasmielinen uskonto, vaikka monet siihen kuuluvat ihmiset eivät henkilökohtaisesti ahdasmielisiä olisikaan.
Itselläni on luterilaiset kummit, yksi eri kirkkoon kuuluva kummi ja yksi epävirallinen kirkkoon kuulumaton kummi. En voi sanoa että heidän minulle antamassaan uskontokasvatuksessa olisi ollut eroja, sillä kukaan heistä ei ole sellaista antanut. Mielestäni ajatus kummista uskontoon tutustuttajana toimii ainoastaan aikuiskasteen kanssa, kuten on alun perin tarkoitettukin. Lapsen kasvattavat uskontoon omat vanhemmat, ja niin on paras, muuten tulee ristiriitoja. Taas lapsen tukihenkilönä, ystävänä tai jopa varaäitinä voi toimia yhtä hyvin uskonnoton henkilö. Se on yleisesti kummin rooli nykyään, luultavasti ennenkin.
- Taikauskonnoton
En kyllä ymmärrä edes koko kummiutta. Täysin merkityksetyn juttu tänä päivänä.
Yhtä hyvin voit antaa tuttavasi lapsille lahjoja ilman kummiutta, ja lahjojen antaminen taitaa tänä päivänä olla kummien ainoa tehtävä.
Jos vanhemmat on uskossa, niin eiköhän he itse opeta tämän taikauskon myös lapsilleen. - KunEiTätäTiedä
Avaaja on torkkunut ussantunnilla. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171810- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007