Insuliiniresitenssistä ja alzheimeristä tai siis muistin heikentyminen ja miten se liittyy vähentyneeseen liikuntaan,
tutkimustulosta tässä:
http://www.is.fi/terveys/art-2000005187343.html
"Insuliiniresistenssi Keskivartalolihavuuteen liittyvä ja suomalaisilla hyvin yleinen insuliiniresistenssi saattaa olla riski muistisairauksille. "
Lehtiartikkelit ovat hyvä pohja keskustelulle joka koskee ikäluokkaamme kiinnostavia ajankohtaisia asioita. '
Kirjoittakaa te runoja ja linkittäkää musaa jotka tykkäätte että se antaa teille jotain. Mutta josko annetaisi kaikienkukkien taas kertaalleen kukkia, tänäkin keväänä.
tutkimustulosta tässä:
http://www.is.fi/terveys/art-2000005187343.html
"Insuliiniresistenssi Keskivartalolihavuuteen liittyvä ja suomalaisilla hyvin yleinen insuliiniresistenssi saattaa olla riski muistisairauksille. "
Lehtiartikkelit ovat hyvä pohja keskustelulle joka koskee ikäluokkaamme kiinnostavia ajankohtaisia asioita. '
Kirjoittakaa te runoja ja linkittäkää musaa jotka tykkäätte että se antaa teille jotain. Mutta josko annetaisi kaikienkukkien taas kertaalleen kukkia, tänäkin keväänä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Laitanpa+siis+minäkin+artikkelini.
Tästä+saa+MYÖS+keskustella,+olettaa+ja+kuvitella.+
"Yksin-kertaisesti+sitten:
Apetit+pakaste-vihannekset+ja+kasvikset,+sekä+Kukka-Kaali.
300gr.+ja+250gr.+X+2.SF+300gr.+X+1+SF.
10-12+kpl.+Broilerin+paisti-leikkeitä+800gr.SF
Vaihto-ehtona+tar-tar+leikattua+laatu-naudan+lihaa+2%+850gr.SF
Leipinä+Täysj.+Ruis+ja+Vehnä+1+X+2vpl.SF
Juustoportti+Luomu-Kirnu-Voi.SF
Juustoportti+Luomu-viili+6kpl.SF
Valio+Maito+3ltr.+luomu+rasvaton.SF
Omenaa,+Mandariinia+tms.Osittain+SF
Viikon+eväs.
Maksaa+mitä+maksaa"
H.
Oikeestaan vastauksesi todistaa jo artikkelin tutkimuksen todennäköisyyden:
et muistanut että olit jo laittanut tuon listasi joka aloitukseen.
Vai onko tää ilmiö oireilua jostain muusta alkavasta (alkaneesta) sairaudesta?
Totesin aloituksen sisältävän minulle pilkkaa ja ivaa.
Ehkäpä tuo on jopa salaisena aiheenakin.
-
Kuten aloittaja hyvin tietää, olen miljoonassa aikaisemmassa Diabetes/ruoka-aloituksessa kertonut olevani asian-tuntija DB2:ssa.
Siksi en enää jaksaisi seurata ketjua, jossa vaihdellaan keskenään lehti-juttuja.
Heittäen mukaan jotain MUTU:a, VooDoo:ta tai ennustajaa.
-
Minä laitan/tulen laittamaan kommenttini jokaiseen ruoka/diabetes-jankutukseen.
Minullakin on oikeus jankuttaa ja uusia.
H.
Aloitus ei koskenut sinua, Aurinkokuningas.
Aloitus koski MINUA ja omaa insuliiniresistenssiäni.
Minä sinun sairaushistoriaasi ole seurannut.
***
Kävin hiljakkoin kokeessa missä katsottiin oma insuliinituotantoni jota virkistän lääkityksellä ja yllätys yllätys, tuotan liikaa insuliinia. Elikkä minun heikkouteni on todennäköisesti insuliiniresistenssi ja minun pitäisi nimenomaan lisätä liikuntaa ei lääkitystä. Nyt odottelen aikaa diabeteshoitajalleni joka on sairaslomalla. Nyt tuo mahdollisuus että muistisairaudet ja DB2 olisivat yhteydessä toisiinsa on minulle uutta ja säikähdytti. Haluan kuolla saappaat jalassa ja kasetti pyörimässä, mutta tulen todennäköisesti kuolemaan vihanneksena jolta lapset käyvät vetämässä piuhat pois. Pelkkään laiskuuteen.
Oli siinä sanasapelin sohaisu mullekin.
Ihan tyylillesi uskollisena.
Jos olisi jättänyt lopun pois, olisin voinut ottaa asian asiana. Miinuun tarttui hunkzsin kurittomuus.
Tässä ohjeet keskivartalon hoitoon:
https://youtu.be/fSV6P1kE-LY
Lahvistaa luustoa myös...
Paloma@
Jo seitkytluvulla asiasta oli professoritason julkaisemaa tietoa tosin samoin kuin tässäkin artikkelin otsakkeessa mainittiin "saattaa vaikuttaa".
Ei tainnut minua silloin kiinnostaa tällaiset asiat. Muut olivat murheet ja muisti liiankin hyvä .
Ihmiset ovat erilaisia. Yhtä ainoaa yksityiskohtaista, kaikille sopivaa ja optimaalista ja sellaisenaan vuosikymmenet pätevää tietoa ei näissä asioissa ole olemassakaan, joten etenkään professoritaso ei sellaista tietenkään julkaise.
"Saattaa vaikuttaa" ja "näyttäisi olevan vahva yhteys" jne., on minusta ehdottomasti parempi kuin se, etten saisi mitään tietoa. Vaikka tieto ei olisikaan itselle mitään uutta, niin jollekin varmasti on, minä taas voin ottaa tervetulleena 'herätyksenä'.
Aika monet suuttuvat ja ottavat ihmeen henkilökohtaisesti asiantuntijoiden lausunnot ja suositukset ja suuttuvat. En ymmärrä miksi; jos he nyt sattuvatkin tietämään kaiken jo entuudestaan ja vielä asiantuntijoita paremmin, niin silloinhan heidän pitäisi myös ymmärtää ettei kaikilla ole samaa suuren viisauden ja tiedon määrää kuin heillä, poikkeuksellisen lahjakkailla ja tietävillä. Eivätkö he soisi vähemmän tietävien saavan edes suuntaa antavaa tietoa asiantuntijoilta?
Mutta juu, varmaan vielä useammat ovat myönteisellä tavalla vastaanottavaisia; heräävät ajattelemaan, kartoittavat oman tilanteensa ja riskinsä ja tekevät tarpeelliseksi katsomiaan muutoksia, jotkut jopa innoissaan ja iloisella mielellä.
Viestini oli soukki 😃Lainasin yhtä aikaisemmpaa kommenttia
Jo viisikymmentä vuotta sitten teinilikkana sain hyvän neuvon, älä koskaan päästä vyötärösi ympärysmittaa yli 85 cm, poikkeus on vain raskaus.
Lueskelin tuon linkin.
Liikuntahan on todettu hyväksi asiaan, kun asiaan. Sitä määrätään ihan reseptillä jo mielenterveyspotilaillekin.
Tässä on kysymys aineenvaihdunnasta. Keskivartalolihavuus tarkoitta usein rasvaa sisäelinten ympärillä. Kun se vähenee liikunnan ansiosta, myös insuliiniresistenssi vähenee.
Kaikkihan vaikuttaa kaikkeen. Ihminen on sellainen koneisto, että jos yksi kohta prakaa, eikä korjausta tule, se johtaa toiseen.
Onhan jo todistettu sekin, että sydänsuru voi aiheuttaa sydänkohtauksen johon voi kuolla.
Tuo kielellisen yhteyden heikentyminen DM2 ja Alzheimerin välillä kaipaisi varmaan lisää tutkimusta. Että mikä siinä nimenomaan aiheuttaa yhteyden.
Minua tympii että useimmat lääkkeet ovat melkein aina pyöreitä ja että niissä on littunen kantti.
Tuolla kantilla ne pyörivät aina pois pöydältä mikä minnekin.
Ja katoavat.
Tietysti se on tehtaitten juoni.
H.
Vielä enemmän voisi tympiä muodoltaan kulmikkaiden lääkkeiden nieleminen.
Onko pakko hölmöillä ja sählätä ja sotkea? Ota lääkkeet purkista pienellä lusikalla. Jos on käden motoriikan kanssa ongelmia niin laita alle sopiva kippo tai tarjotin.
Täytän ystävän yhden viikon lääke- ja vitamiinidosetin aina lusikkaa käyttäen. Nopein ja muutenkin paras tapa minusta.
Entäs läpipainopakkauksissa olevat lääkkeet, niitä ei voi lusikalla ottaa.
Pojalla on molempia ja käsiäkin pitää painaa, kun dosetteja täytän.
Tai käsillä eli sormilla..
Yleensä laitan sen läpipainoalustan kiinni dosettiin ja napsautan tabletin suoraan omaan koloonsa.
Sama systeemi minulla, mutta yksi tabletti täytyy puolittaa.
:))
vielä muutama kymmenen vuotta taaksepäin tää poppoo olisi kokoontunut vertailemaan miten kivaa oli eilen illalla konsertissa kaupungilla tai bilettämässä kanarialla...
nyt vertaillaan eri lähestymistapaa millä saadaan pillerit kaikkein sujuvimmin omiin lokeroihinsa dosettiin...
Älä Paloma naura, se on kuule taitolaji ;) Saada seitsemän tablettia mahtumaan dosetin lokeroon, kaksi niistä vielä isoja.
Järjestys on hyvin tärkeä.
Minulla on yhtä monta samaan koloon ujutettavaa ja kaksi niistä on suuria. Mulla voi olla isompi dosetti :))
No tietysti teillä Ruotsissa on kaikki isompaa, dosetitkin :)
Tai sitten meillä on useampaa kokoa dosetteja apteekissa. Minä ostin suurinta kokoa että pillerit mahtuu eikä tuu tungosta. :)
On minullakin omaan reissukäyttöön pienempi dosetti, siinä on luukut vain aamu- ja iltalääkkeille.
Tuossa rupesin googlailemaan, seuraan toisella korvalla tuota terrorikeskustelua.
Löysin tällaisen jutun.
http://www.alzheimerinfo.fi/alzheimerin-tauti/alzheimerin-taudin-aiheuttajaa-ei-tunneta
Apina kansa ei halunnut totuutta!!
no nyt ei ole halusta kiinni https://www.youtube.com/watch?v=we494lweRd0&list=RDwe494lweRd0
Tässä on myös vinkki keskivartaloa varten, mutta etenkin osteopenean ja -borosin ehkäisyyn.
Nyt steppailen santsikupin noutoon.
https://youtu.be/OBmlCZTF4Xs
Ihan asiaa, sivuten näitä muistisairauksia: pitääkö lasta varten vahvistaa jokin dokumentti maistraatissa, jotta hänellä olisi täydet valtuudet hoitaa asioitani. Siis haen sitä, että eikö kahden todistajan hyväksymä valtakirja riittäisikään kuin rajoitetusti. Nimittäin jos alssi yllättäisi ja ranskanpastillia ei raaskittaisi antaa, haluaisin, että vain lapseni hoitaisi asiat eikä kikään kuppaava viranomainen tai hoitolaitos.
DW?
Onko juristeja joukossamme, joka tuntisi pykäliä.
Tämä on tärkeää. Ihmiset voivat luulla toimivansa riittävän oikein ja myöhäistä se sitten on, jos zombina on laitoksessa.
Googlaa edunvalvontavaltuutus.